Papež beguncem na Lezbosu sporočil, da niso sami

Papež bo po obisku na Lezbosu s sabo odpeljal 12 muslimanskih beguncev, od tega šest otrok, so sporočili iz Vatikana.

Objavljeno
16. april 2016 15.15
APTOPIX Greece Pope Migrants
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Atene − Papež Frančišek, ki je danes obiskal grški otok Lezbos, eno glavnih vstopnih točk za tisoče beguncev in migrantov, na begu pred vojno, preganjanjem in revščino, je doživel čustven sprejem.

»To potovanje je zaznamovano z žalostjo,« je še preden je prispel v Grčijo, med letom iz Rima novinarjem dejal papež. »Priča bomo najhujši humanitarni katastrofi po drugi svetovni vojni. Videli bomo tako veliko ljudi, ki trpijo, ki bežijo in ne vedo kam. Šli bomo tudi na pokopališče − morje. Toliko ljudi ni nikoli prispelo,« je dodal po navedbah agencije AFP.

Ob obisku centra za begunce Moria, kjer je trenutno nastanjenih približno 3000 ljudi, med katerim sta ga spremljala tudi carigrajski patriarh Bartolomej I. in pravoslavni atenski nadškof Hieronim II., je pozdravil mladoletnike, ki so v Grčijo pripeli brez spremstva, ženske in majhne otroke, mnoge med njimi v solzah. Tisti begunci, ki se papežu niso mogli približati, so dogajanje pospremili z vzkliki in žvižgi. Številni so nosili plakate, s katerimi so sporočali: »Hočemo svobodo« in: »Ti si naše upanje«.

Frančišek jim je pozneje v nagovoru dejal, da na begu niso sami in naj ne izgubijo upanja, mednarodno skupnost pa pozval, naj se na begunsko krizo odzove s »splošno človečnostjo«. Trije verski voditelji so pozneje podpisali skupno deklaracijo, ki mednarodno skupnost poziva, naj se s pogumom odzove na humanitarno krizo in njene temeljne vzroke skozi diplomatske, politične in dobrodelne pobude.

Kot so sporočili iz grške državne agencije za koordinacijo begunske krize, je papež izrazil željo, da bo lahko majhno skupino beguncev odpeljal s seboj v Vatikan. To bodo predvidoma tisti, ki so na Lezbos prispeli pred kontroverznim dogovorom med EU in Turčijo o vračanju nezakonitih prebežnikov, ki pripotujejo v Grčijo, nazaj v Turčijo.

S sabo bo odpeljal tri družine

Papež bo po koncu obiska z Lezbosa s sabo v Vatikan odpeljal tri družine oziroma 12 sirskih beguncev, poroča Reuters. Vsi člani družin, med njimi je šest otrok, so muslimani.

Vatikan bo prevzel skrb za begunce, ki jih bo sprva gostila katoliška nevladna organizacija Skupnost sv. Egidija.

Papeža pred vrnitvijo v Vatikan čaka še skupna molitev v pristanišču Mitilini v spomin na stotine prebežnikov, ki so utonili v Egejskem morju. Predvideno je tudi skupno kosilo z manjšo skupino iskalcev azila, zatem pa srečanje s približno 250 prebežniki in še kratka razprava z grško obalno stražo in lokalnim prebivalstvom.

Humanitarni, ne politični obisk

Frančišek je Lezbos obiskal le slab mesec po uveljavitvi precej kontroverznega in kritiziranega dogovora med Evropsko unijo in Turčijo o vračanju prebežnikov, ki nezakonito priplujejo do grških otokov. A v Vatikanu trdijo, da ne gre za politično vmešavanje ali kritiko dogovora, ampak za humanitarni in ekumenski obisk, piše STA. Argentinski papež je v zadnjih mesecih že večkrat opozoril na tragično usodo beguncev in migrantov, pa tudi njegova prva pot po imenovanju za rimskega škofa leta 2013 je bila na italijanski otok Lampedusa, kamor se prek Sredozemlja iz Afrike množice beguncev in migrantov stekajo že leta.