Papež Frančišek okrcal medije: Širjenje govoric je oblika terorizma

Mediji, ki stereotipizirajo celotne populacije in podpihujejo strah pred prebežniki, delujejo destruktivno, meni papež.

Objavljeno
23. september 2016 20.15
TOPSHOT-VATICAN-POPE-AUDIENCE
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Vatikan − Novinarstvo, ki temelji na govoricah in opravljanju, je oblika terorizma, mediji, ki stereotipizirajo celotne populacije in podpihujejo strah pred prebežniki, pa delujejo destruktivno, meni papež Frančišek.

Širjenje govoric je primer »terorizma, način, kako ubiti človeka samo z jezikom«, je včeraj v nagovoru voditeljev italijanskega novinarskega ceha dejal papež. Kot je dodal, to še posebej drži za novinarje, saj lahko njihov glas doseže kogar koli, to pa je zelo močno orožje. Zato morajo novinarji po njegovem mnenju vložiti več napora v iskanje resnice, še posebej v času, ko novice spremljamo iz ure v uro, poroča agencija Reuters.

Frančišek, ki je že večkrat odločno stopil v bran beguncem in migrantom, je dejal, da novinarstvo ne bi smelo biti uporabljeno kot orožje uničevanja posameznikov in celo celotnih narodov. Prav tako ne bi smelo podpihovati strahu pred dogodki, kot so prisilne migracije pred vojno ali lakoto.

Papež je novinarje pozval, naj ne podležejo strankarskim interesom, pa naj bodo ekonomski ali politični, poroča agencija Ansa. Svetoval jim je še: »Ljubite resnico, ki je osnova za vse, še posebej pa za novinarje; živite profesionalno, kar presega zakone in pravile; spoštujte človeško dostojanstvo, kar je precej težje, kot se zdi na prvi pogled«.

Papež Frančišek je sicer že pred dnevi na srečanja z verskimi dostojanstveniki v Assisiju obsodil tiste, ki se vojskujejo v imenu Boga; Zahod, ki so ga v zadnjem času pretresli napadi islamskih skrajnežev, pa je že pred tem spomnil, da so po svetu zaradi spopadov cela mesta zravnana z zemljo, ujetnike mučijo, družine pa stradajo do smrti. »Mi smo prestrašeni zaradi terorističnih dejanj, a to ni nič v primerjavi z dogajanjem v državah, kjer noč in dan padajo bombe,« je dejal po navedbah STA. »Dobro bi bilo, če bi se vsi sramovali, sramovali tega, da so ljudje, naši bratje in sestre, sposobni tega,« je dodal.