Podjetja v EU lahko prepovedo nošnjo verskih in političnih simbolov

Sodišče je danes razsodilo, da tovrstno interno pravilo podjetij ni neposredno diskriminatorno.

Objavljeno
14. marec 2017 19.35
regent muslimanki
Be. B., STA
Be. B., STA

Luxembourg - Podjetja v Evropski Uniji imajo z današnjo razsodbo sodišča pravico, da zaposlenim prepovedo nošenje verskih in političnih simbolov, kot je npr. naglavna ruta. Argumentirali so, da tovrstna pravila niso neposredna diskriminatorna.

Delodajalci bodo glede na razsodbo sodišča EU poslej lahko prepovedali naglavno ruto na delovnem mestu, a ob pogoju, da je nošenje vidnih svetovnonazorskih simbolov v podjetju prepovedano na splošno in da za to obstajajo dobro razlogi. Želja stranke, da ženska z naglavno ruto zanjo ne opravi določene usluge, pa za prepoved ni dovolj.

Sodišče je razsojalo v dveh primerih, belgijskem in francoskem. Pri prvem primeru je šlo za Samiro Achbite, ki je muslimanske veroizpovedi, in jo je podjetje G4S 12. februarja 2003 zaposlilo kot receptorko. V času ko jo je družba zaposlila, je pri njej veljalo nenapisano pravilo, da delavci na delovnem mestu ne smejo nositi vidnih znakov političnega, filozofskega ali verskega prepričanja. Podjetje je zaposleno 12. junija 2006 zaradi njene neomajne namere, da bo na delovnem mestu nosila muslimansko naglavno ruto, odpustilo. Achibitejeva je odpoved izpodbijala pri belgijskih sodiščih. Podobna je zgodba Asme Bougnaoui, ki so jo prav tako odpustili zaradi nošenja naglavne rute. Odpoved je izpodbijala pri francoskih sodiščih.

Odzivi

Gre za prvo odločitev sodišča EU o nošenju muslimanskih naglavnih rut na delovnem mestu, na katero pa so se v Evropi odzvali različno. Amnesty International je nad odločitvijo razočarana, saj meni da je s tem še povečala (možnost) za diskriminacijo. Medtem so v Evropski ljudski stranki razsodbo pozdravili kot zmago evropskih vrednot. Njen vodja Manfred Weber je ocenil, da gre za pomembno razsodbo Sodišča EU, ki bo delodajalcem omogočila, da bodo prepovedali islamsko zakrivanje na delovnem mestu.

Odzvali so se tudi v Evropskem združenju odvetnikov za delovno pravo. Kot je ocenila predsednica združenja Claire Toumieux, gre za zelo logično in uravnoteženo razsodbo. Dodala je, da razsodba dopušča fleksibilnejšo interpretacijo, ki se bo odražala v nacionalnih preferencah.

V Evropski mreži proti rasizmu (Enar) so ocenili ravno nasprotno in menili, da gre za zelo zaskrbljujočo odločitev, ker muslimanskim ženskam prepoveduje nošnjo naglavne rute na delovnem mestu.

Odzvala se je tudi uradna Ankara. Tiskovni predstavnik turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin je tvitnil, da bo razsodba sodišča samo še okrepila razpoloženje proti muslimanom in tujcem v Evropi.