Kljub grožnjam Poljske Tusku potrdili nov mandat

Podaljšanje mandata predsedniku evropskega sveta so podprle vse članice, razen njegove  domače Poljske.

Objavljeno
09. marec 2017 12.14
BELGIUM-EU-SOCIAL-SUMMIT
Mo. B.
Mo. B.

V Bruslju se je danes začel vrh Evropske unije, ki pa so ga tokrat spremljaje grožnje ene večjih članic. Iz poljske vlade je še pred začetkom prišlo svarilo, da so pripravljeni spodkopati celoten vrh EU, če bodo druge članice danes sledile prvotnim načrtom in za dve leti in pol podaljšale mandat predsedniku evropskega sveta Donaldu Tusku. Grožnje očitno niso zalegle.

Luksemburški premier je potrdil, da so Tusku za dve leti in pol podaljšali mandat. Podprlo ga je 27 članic, ena je bila proti. Tusk se je za izkazano zaupanje že zahvalil. Poljska premierka Beata Szydło je po glasovanju dejala, da podaljšanje mandata Tusku dokazuje, da voditelji EU nimajo prav veliko besede v Bruslju.

Da Tusk uživa podporo pri vseh drugih članicah, je bilo jasno še pred začetkom vrha. Nemška kanclerka Angela Merkel je pred vrhom povedala, da bi bila njegova ponovna potrditev znak stabilnosti za celotno Evropo. To stališče je potrdil tudi francoski predsednik François Hollande. Novi Tuskov mandat bo trajal od maja letos do novembra 2019.

Kaj bo s poljskimi grožnjami?

»Storili bomo vse, da glasovanja danes ne bo. Obvestili bomo naše partnerje, da je celoten vrh ogrožen, če bodo danes izsilile glasovanje [o Tusku],« je za poljski TVN24 še pred glasovanjem povedal zunanji minister Witold Waszczykowski.

Francoska tiskovna agencija AFP navaja poljske medije, ki so danes ponudili dva možna scenarija, po katerem bi lahko Poljska udejanjila svoje grožnje. Lahko bi zahtevala, da morajo Tuska podpreti vse članice, čeprav je dovolj kvalificirana večina. To se očitno ni zgodilo. Druga možnost je, da Varšava ne bi hotela podpreti sklepov tokratnega vrha. Ali bo to tudi storila, ni jasno.

Nekdanji poljski premier Tusk in vodja poljske vladajoče stranke Zakon in pravičnost (Pis) Jarosław Kaczyński veljata za dolgoletna politična tekmeca. Predsednik evropskega sveta pa si je jezo v domači Varšavi nakopal, ko je kritiziral poljsko vlado v povezavi z očitki o kratenju medijske svobode. Očitajo mu, da pri svojem delu ni objektiven in da postavlja nevaren precedens, ko lahko predsednik evropskega sveta napade demokratično izvoljeno vlado v kateri od članic.

Poljska upa, da bi - če bi ji uspelo, da na tokratnem vrhu ne potrdijo Tuska - pridobila nekaj časa za nadaljnja pogajanja o drugem kandidatu, piše Reuters. Prejšnji teden so za položaj predlagali poljskega evropskega poslanca Jaceka Saryusza Wolskija. Ta med drugimi članicami ne uživa podpore, Tuska pa podpirajo vse članice, razen Poljske.

Apel nevladnih in humanitarnih organizacij šefom EU

Več kot 160 organizacij voditelje članic pred vrhom EU poziva, naj storijo kaj tudi za pravice beguncev, ne le za njihovo izganjanje. 

 

 

Voditelji bodo danes obravnavali še vrsto gospodarskih, migracijskih in varnostnih tem, pri čemer ni pričakovati odmevnih odločitev, ter prvič po dolgem času razpravljali tudi o nestabilnem Zahodnem Balkanu, piše STA. Potrdili naj bi nedvomno podporo evropski perspektivi Zahodnega Balkana ter izpostavili pomen nadaljnjih reform, dobrih sosedskih odnosov in pobud za vključujoče regionalno sodelovanje.

»EU se je začela prebujati. Bolje pozno kot nikoli,« pravijo evropski diplomatski viri ter izpostavljajo potrebo po dejavnejši in bolj zavzeti vlogi EU v regiji. »Če ne bo Evropa evropeizirala Balkana, bo Balkan balkaniziral Evropo,« opozarjajo.

Potrditev evropske perspektive držav Zahodnega Balkana še zdaleč ni dovolj. To sporočilo je treba podkrepiti s konkretnimi dejanji, je poudaril premier Miro Cerar ob prihodu na vrh EU v Bruslju, ki bo prvič po dolgem času razpravljal o tej regiji.

Da bo vrh razpravljal o Zahodnem Balkanu, ki je ta hip zelo nestabilen, še posebej razmere v Makedoniji, je po Cerarjevih besedah zelo pomembno. Vrata Evrope morajo ostati odprta in evropska perspektiva za te države mora obstajati, poudarja premier.

Po današnjem zasedanju v polni sestavi bo v petek še neformalno srečanje 27 voditeljev brez britanske premierke Therese May, ki bodo razpravljali o tem, kako zagotoviti, da bo enotnost ključno sporočilo ob praznovanju 60. rojstnega dne Unije 25. marca v Rimu.