Portugalci volijo nov parlament

Na volitve je pozvanih več kot 9,6 milijona Portugalcev, ki volijo svoje predstavnike v 230-članski enodomni parlament.

Objavljeno
04. oktober 2015 11.17
PORTUGAL-ELECTION/
Je. G., Ma. F., Delo.si, STA
Je. G., Ma. F., Delo.si, STA

Lizbona - Na Portugalskem danes potekajo parlamentarne volitve, ki bodo pokazale, kako so Portugalci sprejeli varčevalne ukrepe. Sodeč po zadnjih javnomnenjskih raziskavah se obeta tesna zmaga vladajoče konservativne koalicije.

Na volitve je pozvanih več kot 9,6 milijona Portugalcev, ki volijo svoje predstavnike v 230-članski enodomni parlament. Volišča na celinskem delu države bodo odprta od 8. do 19. ure po krajevnem času (9. do 20. ure po srednjeevropskem času), a prve vzporedne izide volitev je pričakovati šele uro kasneje, ko se bodo zaprla tudi volišča na Azorih. Prvi izidi volitev pa naj bi bili znani okoli 23. ure po srednjeevropskem času.

Glede na anketo portugalske javne televizije RPT ima koalicija Portugalska naprej desnosredinske socialdemokratske stranke (PSD) in konservativne Ljudske stranke (CDS-PP) 43 odstotkov podpore, kar pomeni, da bi lahko dobila absolutno večino v parlamentu. Levosredinska Socialistična stranka (PS) bivšega lizbonskega župana Antonia Coste ima po tej anketi podporo 33 odstotkov volivcev.

»Mirno pričakujem razsodbo ljudstva,« je ob oddaji glasovnice v četrti Massama na obrobju Lizbone po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal premier Pedro Passos Coelho. »V minulih štirih letih smo preživeli zelo težke čase z veliko žrtvami. Prepričan sem v svoje delo,« je dodal.

»Portugalci želijo spremembo vlade in politike ter začeti nov krog upanja,« pa je danes ob glasovanju blizu Lizbone poudaril bivši lizbonski župan Costa.

Desetmilijonska država na Iberskem polotoku še vedno okreva po gospodarski krizi, zaradi katere je leta 2011 za Irsko in Grčijo postala tretja članica EU, ki je potrebovala mednarodno pomoč. Po izvedbi strogih varčevalnih ukrepov je iz programa pomoči izstopila maja lani.

Vodja PS je vladi očital, da je program pomoči izkoristila kot izgovor za uresničitev neoliberalnega ekonomskega programa, katerega cilj je razkroj socialne države in razširitev zasebnega lastništva.

Za razliko od Grčije, kjer so šli v šestih letih petkrat na volitve, so imeli na Portugalskem štiri leta politične stabilnosti pod premierjem Pedrom Passosom Coelhom, čigar koalicija je prva, ki je preživela cel mandat, odkar je Portugalska leta 1974 postala demokracija.

Ker večine Portugalcev politika ne zanima, so analitiki napovedovali, da bi bila volilna udeležba lahko celo nižja kot na zadnjih volitvah leta 2011, ko je glasovalo 42 odstotkov volivcev. A njihove napovedi se niso uresničile - do 16. ure po krajevnem času (17. ure po srednjeevropskem) je na volišča prišlo že 44,38 odstotka volilnih upravičencev, poroča STA.