Primer Patria za Hrvaško na finskem sodišču zaključen

Tožilec se ni pritožil na sodbo, v kateri je bila Patria oproščena obtožb o podkupovanju hrvaških uradnikov.

Objavljeno
19. april 2016 13.52
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Zagreb − Višje prizivno sodišče v finskem Turkuju je dokončno zavrnilo vse obtožbe proti orožarski družbi Patria in njenim menedžerjem zaradi domnevne korupcije pri prodaji oklepnikov na Hrvaškem, so danes sporočili iz Patrie. Izrazili so zadovoljstvo, da se je postopek, ki se je začel leta 2008, sklenil v skladu z njihovimi pričakovanji, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Odločitev sodišča v Turkuju je sledila, potem ko se finski državni tožilec Jukka Rappe do danes, ko je potekel skrajni rok, ni pritožil na lansko odločitev sodišča, na podlagi katere je bila Patria oproščena obtožb podkupovanja hrvaških uradnikov med prodajo vojaških oklepnikov leta 2007.

Prvostopenjsko sodišče je februarja lani menedžerja Patrie Heikka Hulkkonena in Reija Niittynena obsodilo na zaporne kazni zaradi podkupovanja hrvaških uradnikov med letoma 2005 in 2008 z namenom zagotoviti prodajo finskih oklepnikov, a je februarja letos prizivno sodišče v Turkuju prvostopenjsko odločitev razveljavilo.

Da pritožbe ne bo, je tožilec Rappe posredno napovedal prejšnji mesec, ko je ocenil, da ni dovolj dokazov, ki bi potrdili primer korupcije.

»Proces je bil dolg in naporen, a je zdaj končan,« je dejal predsednik uprave Patrie Heikki Allonen, ki je napovedal, da bodo nadaljevali dolgoročni razvoj obrambne industrije.

Finska bo morala plačati 900.000 evrov odškodnine oproščenim menedžerjem in Patrii, ki je v stoodstotni lastni finske države, je potrdila glavna odvetnica Patrie Hanna Kyrki, poroča STA.

Hrvaško tožilstvo je lani sklenilo preiskavo o domnevni korupciji, potem ko so leta 2010 oblikovali preiskovalno skupino s kolegi iz Finske in Avstrije. Kaznivih dejanj niso ugotovili.

Hrvaška je od Patrie leta 2007 kupila 84 oklepnikov za 112 milijonov evrov. Na razpis se je sicer prijavila tudi avstrijska družba Steyr. Leto kasneje je Hrvaška kupila še 42 finskih osemkolesnikov za 68 milijonov evrov.

Hrvaški mediji so s korupcijsko afero Patria povezovali tudi bivšega hrvaškega predsednika Stipeta Mesića, ki je zavračal vsa ugibanja o njegovi vpletenosti v nakup vojaških vozil, še poroča STA.