Puigdemont se še ne bo vrnil v Španijo

Špansko tožilstvo je proti odstavljenemu katalonskemu predsedniku in članom njegove vlade v ponedeljek vložilo obtožnice.

Objavljeno
31. oktober 2017 13.16
SPAIN-CATALONIA-POLITICS
M. Č., STA, Peter Žerjavič, Bruselj
M. Č., STA, Peter Žerjavič, Bruselj

Bruselj, Madrid – »Živela Španija, živela Katalonija!« je kričalo okoli sto protestnikov, ki so s katalonskimi in španskimi zastavami pričakali odstavljenega katalonskega premiera Carlesa Puigdemonta, ko je odhajal iz bruseljskega Press Cluba. Tu se je v majhnem prostoru za nekaj ducatov gnetlo več sto časnikarjev, snemalcev, fotografom.

Sam Puigdemont s svojo ožjo ekipo se je s težavami prebil skozi gnečo na povsem kaotični tiskovni konferenci. Njegova sporočila so bila pričakovana in bi lahko razumljena kot popuščanje. Pravosodju se menda ne bodo izogibali,  s krivico, ki jim jo dela španska vlada, se bodo spopadli politično.

Osamosvajanje so pripravljeni tudi upočasniti. »Republike vseh nas ne moremo zgraditi z nasiljem,« je sporočil. V tak scenarij, ki ga izvaja španska vlada, po njegovih besedah ne morejo privoliti. V Bruselj, evropsko prestolnico, je prišel, da »dela v varnosti in na svobodi«.

Tu naj bi »del vlade, ki jo vodim kot legitimni predsednik«, pojasnjeval katalonsko vprašanje in razgaljal politizacijo španskega pravosodja. V Bruslju bo deloval, dokler ne bodo dobil jamstev za pošteno sojenje.

Pojasnil je, da je prispel v Bruselj kot evropsko prestolnico, in ne v Belgijo. Zato belgijske oblasti ne namerava zaprositi za azil.

Belgijski premier Charles Michel je že sporočil, da bo Puigdemont imel v Belgiji enake pravice in dolžnosti kot drugi evropski državljani. Vlada ga v Belgijo ni povabila, prihod brez formalnosti da so omogočila schengenska pravila.

Puigdemonta še ne bo v Španijo

Odstavljeni in obtoženi Puigdemont ter ostali vidni katalonski voditelji naj bi se na sodišču v Španiji - po pričakovanjih španskih oblasti - pojavili ta četrtek in petek, a se to, kot kaže, ne bo zgodilo. Puigdemont se še ne bo vrnil v Španijo, saj obstaja velika verjetnost, da bi ga tam pridržali, je v torek zvečer za nizozemsko agencijo NOS dejal njegov belgijski odvetnik Paul Bekaert. Dodal je, da čakajo na nadaljnje odzive španskih oblasti, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Bekaert je ocenil, da ni nujno, da bo Madrid zahteval Puigdemontovo izročitev. Na vprašanje, ali bi bil Puigdemont v Španiji deležen pravične obravnave, je odgovoril, da je o tem še prezgodaj soditi. Bi pa to po njegovih besedah vsekakor bil argument, ki bi ga uporabili v primeru zahteve za izročitev.

 




Konec novinarske konference so pospremili glasni protestniki, ki se zavzemajo za enotnost.





Na bivanje Puigdemonta v Belgiji se je danes odzval podpredsednik belgijske vlade Kris Paeters in kritiziral katalonskega premierja. »Če kdo razglasi samostojnost, potem je bolje, da ostane v bližini svojega naroda,« je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, ki povzema belgijske medije, dejal Paeters.

Španski zunanji minister Alfonso Dastis je medtem za španske medije dejal, da bi bil presenečen, če bi Belgija Puigdemontu odobrila azil. »Verjamemo, da med državami članicami EU vlada obojestransko zaupanje,« je še dodal.

Carles Puigdemont, foto: Manu Fernandez/AP

Špansko ustavno sodišče naj bi sicer danes po napovedih španskih medijev razveljavilo deklaracijo o neodvisnosti Katalonije, ki jo je v petek sprejel katalonski parlament. Zahtevo za razveljavitev deklaracije je na ustavno sodišče naslovila vlada španskega premierja Mariana Rajoya.

Špansko tožilstvo je proti odstavljenemu katalonskemu predsedniku in članom njegove vlade vložilo obtožnice, v katerih jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev. Za očitana dejanja naj bi jim grozilo kar do 30 let zapora.

Katalonski parlament je v ponedeljek odpovedal za danes napovedano zasedanje, medtem pa španske oblasti nadaljujejo prevzemanje nadzora v Kataloniji v skladu s 155. členom španske ustave, s katerim so regiji začasno odvzeli avtonomijo. V ponedeljek so bile razmere v pokrajini sicer napete, a mirne.

Španska policija preiskala prostore katalonske policije

Španska policija Civil Guard je medtem danes v okviru preiskave nezakonitega referenduma o neodvisnosti Katalonije preiskala glavne prostore katalonske policije Mossos d'Esquadra, je sporočil tiskovni predstavnik španske policije za francosko tiskovno agencijo AFP.

»Izvajamo inšpekcijo povezano s komuniciranjem Mossos d'Esquadra na dan nezakonitega referenduma 1. oktobra,« je dejal tiskovni predstavnik. Pojasnil je, da španska policija preiskuje glavne prostore v katalonskem mestu Sabadell ter druge pisarne.

Španska policija pred sedežem katalonske vlade, foto: Lluis Gene/AFP

Madrid je pred referendumom o neodvisnosti katalonski policiji ukazal, naj ustavi glasovanje, ki ga je špansko ustavno sodišče označilo za nezakonitega. Višji predstavniki Mossos d'Esquadra pa so svojim policistom nato ukazali, da ne smejo uporabiti nasilja, prav tako se niso vmešali v izgrede med aktivisti, ki so branili volišča. Namesto njih je nato posredovala španska policija.

Katalonska policija se vse od takrat spopada z očitki, da se je uprla ukazom iz Madrida, ko ni zaprla volišč. Sami so očitke zavrnili, češ da so zaprli toliko volišč, kot jim je uspelo.