Referendum: Slovaki preventivno proti istospolnim porokam

Pričakovati je, da udeležba ne bo dosegla potrebnega 50-odstotnega praga.

Objavljeno
06. februar 2015 16.06
Slovakia Gay Marriage
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Bratislava - Slovaški volivci bodo jutri odločali o tistem, kar je pravzaprav že odločeno - o prepovedi porok istospolnih partnerjev in njihovi pravici do posvojitve otrok. Čeprav zakon že zdaj določa, da je zakonska zveza lahko sklenjena zgolj med moškim in žensko, člani Zavezništva za družino (AZR) trdijo, da je treba ukrepati preventivno. Nevladne organizacije svarijo pred podžiganjem sovraštva.

V Evropski uniji se je v zadnjem desetletju začela risati nova ločnica, ki z leti postaja vse bolj očitna -  medtem ko članice predvsem na zahodu istospolne partnerske zveze vse bolj izenačujejo z raznospolnimi, predvsem na vzhodu vse bolj zaostrujejo zakonodajo. Po Hrvaški, Madžarski in Poljski si zdaj tudi na Slovaškem prizadevajo za še odločnejšo prepoved istospolnih porok.

Udeleženci referenduma se bodo morali jutri izjasniti v treh točkah: ali podpirajo, da je zakonska zveza lahko sklenjena le med moškim in žensko, ali je treba istospolnim parom prepovedati posvojitev otrok in ali lahko otroci v šolah izpustijo predmete, ki omenjajo spolno vzgojo in evtanazijo. Pričakovati je, da bo tabor, ki bi bo podprl referendum, tehnico odločno prevesil na svojo stran, a bo šlo zgolj za zmago bolj angažiranih. Javnomnenjske raziskave namreč kažejo, da večine Slovakov referendum niti ne zanima. Glasovala naj bi približno tretjina od 4,4 milijona volilih upravičencev, torej veliko manj od polovice, ki je potrebna za veljavnost referenduma.

Pobudo za zacementiranje prepovedi istospolnih partnerskih zvez so vložili člani AZR, zavezništva, ki ga trdno podpira katoliška cerkev, 'blagoslov' referendumu pa je pred kratkim dal tudi papež Frančišek. Kot mnoga podobna gibanja drugje, so tudi Slovaki prepričani, da je tradicionalna družina ogrožena. »V številnih državah se zdi, da ljudje obračajo hrbet družinam. Da ne gre več za pomembno vrednoto. A Slovaki hočemo sporočiti, da gre še vedno za najbolj pomemben del našega življenja,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal pravnik Anton Chromík, ki je vodil kampanjo.

Povsem drugačno stališče imajo aktivisti nasprotnega tabora, ki so bili med kampanjo, tudi zaradi slabšega finančnega zaledja, veliko manj opazni, za svoje orožje pa so izbrali poziv k bojkotu. »Gre za vprašanje vrednot, ki se ga preprosto ne da rešiti z večinskim glasovanjem. Gre za poskus vsiljevanja verskega pogleda na svet, tudi tistim, ki ne pripadajo cerkvi,« je po poročanju ameriške AP prepričan Kalman Petocz iz Helsinškega odbora za človekove pravice. Na zadnjem popisu prebivalstva se je po poročanju Reutersa več kot 60 odstotkov Slovakov izreklo za katolike, a se življenjske navade tamkajšnjih prebivalcev kljub temu bistveno ne razlikujejo od navad drugje po Evropi. Odstotek otrok, rojenih zunaj zakonskih zvez, je recimo na Slovaškem, ki velja za eno bolj katoliških držav v EU, le nekoliko nižji kot recimo na Češkem, kjer je glavna 'religija' ateizem.