Ustanavljanje kosovske vojske proti več kot jasno izraženi volji Nata, ZDA in Srbije

Sprememba ustave ni možna brez dvotretjinske podpore poslancev manjšinskih skupnosti.

Objavljeno
10. marec 2017 18.33
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Kosovski predsednik je predlagal­ ustanovitev kosovske vojske­ brez potrebnih ustavnih­ sprememb. Srbski premier ga je opozoril, da bi to prineslo nestabilnost v regijo. Proti preobrazbi varnostnih sil je tudi generalni ­sekretar Nata Jens Stoltenberg.

Po navedbah prištinskih medijev je kosovski predsednik Hashim Thaçi obvestil veleposlanike ZDA, Velike Britanije, Italije, Nemčije in Francije, da Priština, kljub opozorilom Nata in ZDA, ni pripravljena odstopiti od načrtovane ustanovitve kosovske vojske. Vladni predlog so podprle tudi opozicijske parlamentarne stranke. Po mnenju vladajoče koalicije in opozicije so interesi kosovske države na prvem mestu, poskušali pa bodo ohraniti prijateljske odnose z ZDA in EU.

Srbski poslanci zvesto sledijo navodilom Beograda

Kosovski predsednik, ki je predstavil parlamentu predlog zakona o ustanovitvi kosovske vojske brez potrebnih ustavnih sprememb, je prepričan, da bi ta vojska povečala suverenost države. Po kosovski zakonodaji je za preobrazbo varnostnih sil, ki imajo 2500 aktivnih članov in 800 rezervistov, v oborožene sile potrebna ustavna sprememba, za katero je potrebna dvotretjinska večina v parlamentu in poslancev manjšinskih skupnosti. Te ni mogoče doseči brez podpore kosovskih Srbov v parlamentu, ki ne podpirajo preobrazbe kosovskih varnostnih sil v vojsko. Thaçi si želi z osnutkom zakona zaobiti potrebno ustavno spremembo.

»Kosovo končno ustanavlja svojo vojsko,« je izjavil Thaçi, ko je v funkciji vrhovnega poveljnika kosovskih varnostnih sil predal osnutek zakona o varnostnih silah predsedniku skupščine Kadriju Veseliju. Po njegovih besedah bodo ustanovili kosovsko vojsko zato, da bi zavarovali suverenost in ozemeljsko celovitost, ohranili mir in zavarovali državne interese ter prispevali k vzpostavitvi in ohranitvi regionalnega in globalnega miru ter stabilnosti. Ker je grenka realnost, da so srbski poslanci, ki zvesto sledijo navodilom iz Srbije, proti ustavnim spremembam, je pojasnil Thaçi, se jim Kosovo ne more prepustiti na milost in nemilost. Zagotovil je, da preobrazba varnostnih sil ne bo vplivala na pristojnosti mirovne misije Kfor.

Srbski premier Aleksandar Vučić je izjavil, da pričakuje pomoč EU, ZDA in Rusije glede napovedi o ustanovitvi kosovske vojske, s čimer se Srbija ne bo nikoli strinjala. Opozoril je, da bi bila ustanovitev te vojske tudi kršitev resolucije varnostnega sveta ZN 1244, po kateri so lahko na Kosovu le oborožene sile Kfor. Thaçi se je odzval z besedami, da kosovska vojska ne predstavlja tveganja na Balkanu, nevarnost mu grozi zaradi ruskih migov in baz v Srbiji. Po poročanju medijev sta se Vučić in Thaçi v telefonskem pogovoru dogovorila, čeprav sta ostala vsak na svojem bregu, da se bosta o tej vroči temi še pogovarjala, da razmere ne bi ušle nadzoru in da ohranita mir.

Vodja srbske diplomacije Ivica Dačić je poudaril, da oblast na Kosovu vleče enostranske poteze, posledica takšne politike pa je nestabilnost v regiji. Po njegovih navedbah je bilo s podpisom bruseljskega sporazuma dogovorjeno, da kosovska vojska, če bo kdaj ustanovljena proti volji Srbije, ne bo smela delovati na ozemlju s srbskim prebivalstvom brez predhodnega dovoljenja Natovih sil Kfor.

Nato podpira večnacionalne kosovske varnostne sile

Proti preobrazbi kosovskih varnostnih sil v vojsko brez ustrezne ustavne spremembe je tudi Jens Stoltenberg. Thaçija in kosovskega premiera Iso Mustafo je posvaril, da tovrstni enostranski ukrepi niso v pomoč, in pozval kosovske oblasti, naj ohranijo tesne stike z Beogradom. Pojasnil je, da je zadnja leta Nato podpiral razvoj kosovskih varnostnih sil kot profesionalnih in multietničnih sil. Zaskrbljenost je izrazilo tudi ameriško veleposlaništvo v Prištini, ki se zavzema za reševanje tega pomembnega vprašanja v okviru ustave in parlamentarnega političnega procesa, ki odraža kosovsko multietnično demokracijo. Če bo zakon sprejet, so opozorili, bomo prisiljeni proučiti nadaljnje dvostransko sodelovanje in podporo varnostnim silam.

To je potrdil tudi minister za varnostne sile Haki Demolli, ki je ponovil, da bi imele oborožene sile le obrambne zmogljivosti in ne bi pomenile grožnje. Američane in Stoltenberga je miril tudi Thaçi, češ da so kosovske varnostne sile izurile članice Nata. Očitek o enostranski odločitvi je zavrnil z argumentom, da so se tri leta neuspešno poskušali dogovoriti s srbskimi poslanci o podpori preobrazbe varnostnih sil v vojsko. Kljub temu je Thaçi priznal, da za spremembo zakona, ki bi varnostnim silam zagotovil vojaške pristojnosti, Kosovo nima več ameriške in mednarodne podpore. Mustafa je poudaril, da prihodnja kosovska vojska ne bo pod vplivom politike.