Slovenija in BiH: ni nerešenih političnih vprašanj, ki bi zastrupljala odnose

Bruselj ne sme Zahodnega Balkana, kjer bi se lahko nadaljevala ruska politika, prepustiti samemu sebi.

Objavljeno
23. marec 2015 19.34
Uradni sprejem z vojaškimi častmi, predsedujočega predsedstva BiH je sprejel predsednik republike Borut Pahor v Ljubljani, 23. marca 2015
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika
Ljubljana – Predsednik republike Borut Pahor je pojasnil, da je nova strategija EU za Bosno in Hercegovino (BiH) in odobritev uveljavitve pridružitvenega in stabilizacijskega sporazuma politični kredit. Da BiH pričakuje od Bruslja finančno podporo, je potrdil predsedujoči predsedstva BiH Mladen Ivanić.

Slovenski predsednik Borut Pahor je po srečanju s tričlanskim predsedstvom BiH poudaril, da Slovenija vodi politiko ekvidistance do vseh treh konstitutivnih narodov v BiH. Pripravljena je pomagati BiH, da bo ta uspešna pri institucionalnih in gospodarskih reformah, da bi bila na koncu zrela za vstop v EU, in če se bo odločila, tudi v Nato. Kot mogoči prelomni trenutek je izpostavil odločitev predsedstva BiH, da pripravi deklaracijo o evropski perspektivi BiH. Pahor pričakuje, da bo oblast v BiH upravičila zaupanje EU, ki je z novo strategijo, na pobudo Berlina in Londona, ki jo je podprla tudi Ljubljana, investirala politični kredit v BiH.

Proces Brdo opominja na BiH

Predsednik je menil, da predsedstvo BiH lahko največ stori za spravo, in poudaril, da so v vojni trpeli vsi trije narodi. Napovedal je še, da se bo 11. julija udeležil spominske slovesnosti ob 20. obletnici genocida v Srebrenici, da bi se v imenu Slovenije poklonil žrtvam v želji, da se kaj takega ne bi nikoli več ponovilo. Po njegovih besedah Slovenija tudi zato nadaljuje proces Brdo. Pahor je še menil, da je ukrajinska kriza izbruhnila tudi po zaslugi EU, ki ni imela vizije, kaj hoče z Ukrajino. Slovenija je zato opozorila Bruselj, da ne sme Zahodnega Balkana, kjer bi se lahko nadaljevala ruska politika, prepustiti samemu sebi in da mora imeti vpliv tudi v BiH.

Predsednik predsedstva BiH Mladen Ivanić je poudaril, da v Sloveniji vidi glas, ki bo branil interese BiH v Bruslju. Po njegovem mnenju je tudi proces Brdo prispeval delež k temu, da je EU spet pozornejša do BiH, ki je bila dolgo pozabljena. Ivanić je potrdil, da BiH pričakuje finančno podporo EU, ker nadaljnje širitve še ne bo tako hitro, za uresničitev reform pa vidi več možnosti, ker jih bo BiH morala sprejeti na podlagi pravil, ki jih je pripravil tretji, tako da bodo njena notranja nasprotja manj pomembna.

Vprašanje deviznih vlog rešeno

Pahor in Ivanić sta se strinjala, da med državama ni nerešenih političnih vprašanj, ki bi lahko »zastrupljala odnose« med državama. Ivanić je kot zadnje omenil vprašanje starih deviznih vlog bivše Ljubljanske banke. Meni, da je to rešeno z lansko sodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu. Pahor je pojasnil, da gre za implementacijo sodbe. Slovenija naj bi skladno z njo do julija sprejela ustrezno zakonodajo za izvedbo poplačil. Na prvem obisku v tujini po izvolitvi sta Mladena Ivanića ter predstavnika hrvaške in bošnjaške entitete Dragana Čovića in Bakirja Izetbegovića sprejela tudi premier Miro Cerar in predsednik DZ Milan Brglez.