Šok, obsodbe, solidarnost

Obama ponuja pomoč, Trump izganja muslimane, papež obsoja.

Objavljeno
15. julij 2016 15.05
EUROPE-ATTACKS/NICE
Saša Vidmajer
Saša Vidmajer

Po atentatu v Nici je svet v šoku. Že ponoči so začeli prihajati mednarodni odzivi in obsodbe, med prvimi ameriškega predsednika Baracka Obame, ki je ponudil pomoč pri preiskavi. Donald Trump je že izjavil, da bi »ZDA morala izgnati ekstremistične muslimane«, medtem ko papež najostreje obsoja vsakršen napad na mir.

Med prvimi so se odzvale Združene države, predsednik Obama je ostro obsodil grozljivi napad in izrazil solidarnost z družinami žrtev. Izrazil je podporo Franciji, ki jo je imenoval eno najstarejših zaveznic, in povedal, da njegovo osebje ostaja v stiku s francoskimi oblastmi in je zagotovilo pomoč pri preiskavi napada. Ameriški predsednik je rekel, da se ob obletnici zavzetja Bastilje 1789. spominjamo neverjetne moči in demokratičnih vrednot, s katerimi je Francija navdihnila ves svet in ki dajejo moč francoski republiki.

Newt Gingrich, nekdanji predsednik spodnjega doma kongresa in možni podpredsedniški kandidat Donalda Trumpa, je komentiral napad v Nici s predlogom o izgonu vseh muslimamov, ki so zvesti šeriatskemu pravu. Za Fox News je izjavil, da morajo ZDA »nadzorovati ozadje vsakega rezidenta muslimanskih korenin in deportirati vse, ki verjamejo v šeriatsko pravo, kot nekompatibilne z zahodno civilizacijo«. Zanj je napad na Azurni obali dokaz »nezmožnosti zahodne politike, da bi naredila tisto, kar je treba«.

Napad so ostro obsodili voditelji evropskih in azijskih držav, zbrani na srečanju Asema v Mongoliji. Ruski predsednik Vladimir Putin je napad označil za barbarsko dejanje. »Rusija je na ta težki dan solidarna s francoskim ljudstvom«, je zapisal Putin v telegramu, poslanem v Elizej. Kanclerka Angela Merkel je v Ulan Batorju zatrdila, da Nemčija v boju proti terorizmu stoji ob boku Franciji, in pripomnila, da je z besedami težko opisati, kaj ob napadu občutijo francoski zavezniki.

Nova britanska premierka Theresa May je označila napad za grozljiv, tiskovni predstavnik Downing Streeta je rekel, »da so vse misli z žrtvami«. Novi vodja otoške diplomacije Boris Johnson, njegova prva ministrska naloga na položaju v četrtek je bila udeležba na sprejemu ob francoskem nacionalnem prazniku na veleposlaništvu v Londonu, je na twitterju izrazil pretresenost in žalost. Kanadski premier Justin Trudeau je zapisal, da so Kanadčani solidarni s Francozi. Kitajski premier Li Keqiang je izrekel sožalje in dejal, da Kitajska nasprotuje vsem oblikam terorizma.

Terorizem ne bo porazil demokracije, svobode in odprte družbe, je komentiral generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg. Italijanski premier Matteo Renzi je prek twitterja predsedniku Françoisu Hollandu po atentatu sporočil, da »Francija joče, je v bolečini in vendar močna in močnejša od fanatikov, ki so jo danes napadli«.

Obsodbam se je pridružil tudi Sveti sedež: »To noč smo z veliko zaskrbljenostjo sledili strašnim novicam, ki so prihajale iz Nice. V imenu papeža Frančiška se pridružujemo solidarnosti do trpljenja žrtev in celotnega francoskega ljudstva, in to na dan, ki bi moral biti prazničen. Najostreje obsojamo vsakršne izraze nesmiselnega nasilja, sovraštva, terorizma in napad na mir,« je za Radio Vatikan izjavil vodja tiskovnega urada Svetega sedeža pater Federico Lombardi.