Srbski mlini na veter: Boj proti korupciji rojeva oprostilne sodbe

Stopnja korupcije v Srbiji se iz leta v leto še povečuje. Aretacije kot obračun z drugače mislečimi.

Objavljeno
05. januar 2016 20.01
Vili Einspieler
Vili Einspieler

Srbska opozicija je spektakularne aretacije 80 osumljenih finančnega kriminala in korupcije pred novim letom označila­ za obračun režima z vsemi drugače mislečimi. Po njihovem je to režirani cirkus, katerega cilj je zavajanje prevaranih in obubožanih državljanov.

Davčna policija in tožilstvo bremenita osumljene pranja denarja, zlorabe položaja odgovorne osebe, ponarejanja službenih dokumentov, prejemanja in dajanja podkupnin ter zlorabe pri javnih naročilih. Po navedbah srbskega notranjega ministra Nebojše Stefanovića so osumljeni oškodovali državo za 100 milijonov evrov. Poleg 80 ljudi, ki so jih na notranjem ministrstvu prijeli v enem dnevu, so vložili kazenske ovadbe še proti 39 osebam.

Stefanović je pojasnil, da je glavni cilj akcije zlasti preprečevanje finančnega kriminala in korupcije, ki sta povezana z zlorabami v državnih organih. V akciji so aretirali bivšega ministra za kmetijstvo in funkcionarja Demokratske stranke Slobodana Milosavljevića, dva nekdanja pomočnika ministrov, več nekdanjih in sedanjih županov, številne direktorje javnih podjetij in nekaj poslovnežev.

Stroške aretacij 
bodo plačali državljani

Prvak Demokratske stranke Bojan Pajtić je izjavil, da so aretacije farsa in da gre za politični pogrom. Poudaril je, da je bilo doslej aretiranih 97 članov stranke, več deset obtožnic je bilo zavrnjenih, sodišče pa je do zdaj sprejelo le štiri sodbe, ki so bile vse oprostilne. Pajtić je poudaril, da je vlada premiera Aleksandra Vučića zelo škodljiva za državo, ker bodo stroške aretacij in vlaganja obtožnic, ki bodo zavrnjene, plačali državljani. Po njegovem gre za organizirano hajko, ker osumljene ljudi aretirajo v svetlobi reflektorjev, krivde pa jih oprostijo neopazno.

Tako poskušajo povečati ugled vladajoče Srbske napredne stranke, čeprav tudi njeni člani opozarjajo na korupcijo v lastnih vrstah. Sklenil je, da oblast zapira demokrate, saj si želi prikriti, da je osvobodila kralja tihotapcev cigaret Stanka Subotića - Caneta.

Nova stranka vidi v aretacijah le še en resničnostni šov, ker ne gre za resničen obračun države s korupcijo, ki razjeda vse družbe. Po statističnih podatkih se namreč stopnja korupcije v Srbiji iz leta v leto povečuje. Da je to navaden cirkus, ki naj bi služil povečanju premierove priljubljenosti, je mogoče sklepati tudi iz dejstva, da do zob oborožene specialce, ki sredi noči vdirajo na domove osumljencev, pridno snemajo novinarske kamere. Po njihovem je to politični marketing in dokaz, da se je predvolilna kampanja že začela.

Nova stranka je prepričana, da je oblast poskušala z medijsko dobro pokritimi aretacijami preusmeriti pozornost javnosti s sramotnih oprostilnih sodb financerjev Srbske napredne stranke. Če bi Vučićev režim resnično hotel obračunati s korupcijo, je poudaril prvak Nove stranke Zoran Živković, bi sprejel dobre zakone in zagotovil neodvisnost vseh organov pregona, vendar ni storil ničesar od tega.

Vodja poslanske skupine Socialistične stranke Srbije, ki je koalicijska partnerica naprednjakov, Đorđe Milićević je izpostavil odločnost vlade, da neizprosno obračuna s finančnim kriminalom in korupcijo v državi ne glede na funkcije, družbeni in finančni položaj ali strankarsko pripadnost osumljencev. Naprednjaki so obtožili Pajtića izvajanja pritiska na pristojne državne organe, ki se borijo proti korupciji in kriminalu v Srbiji. Ravnanje predsednika pokrajinske vlade, ki ga ne motijo kršitve zakonov in kraja državnega denarja, očitno pa mu ni všeč seznam aretiranih, so označili za škandalozno.

Na očitke opozicije se je odzval tudi Vučić, ki je postavil javno vprašanje, kdaj osumljeni niso trdili, da so nedolžni, in kdaj se niso sklicevali na politični pogrom. Da je to običajna politična folklora, je razvidno iz dejstva, da so mediji zamolčali, da je med aretiranimi tudi član glavnega odbora Srbske napredne stranke, je zaokrožil Vučić.

Naprednjaki oprostili 
kralja tobačne mafije

Na oprostilno sodbo zoper kralja tobačne mafije je prva opozorila Srbska radikalna stranka. Po njihovih navedbah je kriminalna združba, ki je v devetdesetih tihotapila cigarete iz Makedonije v Srbijo, oškodovala državni proračun kar za 28 milijonov evrov in 6 milijonov ameriških dolarjev. Radikalcev oprostilna sodba ni presenetila, ker je Subotić že leta eden glavnih financerjev naprednjakov, sodni epilog zoper kralja tobačne mafije pa dokazuje, da pravosodje ni nepristransko, temveč v navezi z vladajočim režimom.

Nova srbska politična misel je opozorila, da bo država morala vrniti Subotiću, ki velja za vodjo enega največjih kriminalnih klanov v tem delu Evrope, blizu pa naj bi bil tako Vučiću kot črnogorskemu premieru Milu Đukanoviću, začasno odvzeto premoženje in plačati odškodnino. Subotić je bil prvič obsojen na šest let zapora, pritožbeno sodišče pa je sodbo razveljavilo. Na ponovnem sojenju se je Subotić branil s prostosti, ko je plačal 538.000 evrov varščine. Sodišče ga je oprostilo zaradi pomanjkanja dokazov in zastaranja kaznivega dejanja. Cane se je že na prvem sojenju izrekel za nedolžnega in trdil, da je proces montiran s strani politikov, ki so hoteli od njega izsiliti denar.