Srbski napad na lobiranje Bruslja

Bruseljski funkcionarji očitajo srbski vladi, da poskuša utišati kritične medije.

Objavljeno
15. januar 2015 17.36
reut*SERBIA-ELECTIONS
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika

Srbski premier se je zaradi večmilijonskega posla v Rudarskem bazenu Kolubara sprl z bruseljskimi funkcionarji. Novinarje je označil za lažnivce, Bruselj pa obtožil, da lobira za evropska podjetja. Beograd in Bruselj sta spor hitro pometla pod preprogo.

Srbski premier je obtožil Unijo, da plačuje Balkansko raziskovalno­ mrežo (Birn), ki širi laži, za rušenje srbske vlade. Na obtožbe Aleksandra Vučića se je odzvala predstavnica evropske komisije Maja Kocijančič z besedami, da EU posameznim organizacijam ne plačuje kampanje proti srbski vladi, medtem ko se je vodja delegacije EU v Srbiji Michael Davenport, ki je za zaprtimi vrati zgladil spor z Vučićem, zavil v molk. Kocijančičeva je poudarila, da EU s financiranjem neodvisnih nevladnih organizacij v regiji, kot je Birn, podpira neodvisno novinarstvo in svobodo govora. Po njenem poskuša srbska vlada utišati kritične medije.

Bruselj plačuje rušenje srbske vlade

V odzivu je Vučić poudaril, da licemerje in laž ter napad na tiste, ki jim ni mogoče ukazovati, kaj naj govorijo in kako naj delajo, niso vrednote, za katere bi se bilo vredno boriti. Izrazil je presenečenje, ker da ga poskuša Kocijančičeva utišati v imenu EU. Čeprav se zaveda, da je premier geografsko majhne države, ni pričakoval, da bodo njegove besede ujezile tako močna in pomembna bruseljska funkcionarja, kot sta Kocijančičeva in Davenport. Vprašal ju je še, ali mu poskušata prepovedati, da bi sporočil srbski javnosti, da Birn, ki ga plačuje EU, širi neresnice.

Po njegovih besedah srbska vlada kljub pritiskom Bruslja ni sprejela ponudbe zahodne družbe, ki je bila kar za 23 milijonov evrov dražja od ponudbe srbskega podjetja. Če je to za EU drobiž, je poudaril Vučić, je zanj in za državo, ki jo vodi, veliko denarja. Čeprav se zaveda, da gre za tvegano izbiro, se je odločil, da bo vodil Srbijo na poti v EU kot neodvisno in suvereno državo. Sklenil je z besedami, da se bo umaknil s poti, če za EU pomeni oviro, ker noče biti njihova marioneta na povodcu. Po pogovoru z Davenportom je Vučić vztrajal pri svojih stališčih, Bruslju pa verjame, da plačuje Birn, ne vpliva pa na njihovo uredniško politiko.

Netransparentnost javnih razpisov in naročil

Povod za spor je bil javni razpis Elektrogospodarstva Srbije za črpanje vode po katastrofalnih poplavah v Rudarskem bazenu Kolubara. Na njem je posel, težak 15 milijonov evrov, dobil konzorcij Energotehnike – Južna Bačka in romunske firme Neš, ki ga vodi podjetje brez izkušenj iz Novega Sada, njegov lastnik Dragoljub Zbiljić pa je obtožen davčne utaje. Vučić je izjavil, da zelo zahtevnega posla ni hotela prevzeti nobena tuja firma, konzorcij pa je sklenil pogodbo za najem črpalk z nizozemskim podjetjem Van Hek. Birn je razkril, da je to v nasprotju tako z razpisom kot z zakonom o javnih naročilih, ker konzorcij v ponudbi podjetja, ki je že izvajalo izsuševanje na izkopu Tamnava in sodelovalo na razpisu, ni navedel kot podizvajalca. Po njihovem srbska vlada izčrpava tako vodo kot proračun.

Čeprav Vučićeve trditve, da Bruselj lobira za evropska podjetja, niso za lase privlečene, je hkrati res, da na javnih razpisih pogosto dobijo posle podjetja, ki so tako ali drugače blizu vladajoči strukturi, in da so mnogi srbski mediji servilni do oblasti. Neodvisno združenje novinarjev Srbije (Nuns) je ocenilo, da Vučić ne izvaja le odkritega pritiska na Birn, temveč ogroža svobodo medijev v Srbiji. Nuns je opozoril, da ni mogoče vzpostaviti kritične javnosti brez preiskovalnega novinarstva, ki odlikuje Birn.