Središče odločanja bo v predsedniški in ne v vladni palači

Prva ženska na čelu vlade Ana Brnabić bo odgovorna za gospodarstvo in reforme, preizkušeni mojster Ivica Dačić pa za visoko politiko.

Objavljeno
20. junij 2017 18.14
Vili Einspieler
Vili Einspieler
V Srbiji ima potrebno večino samo predsednik države Aleksandar Vučić, ki je za mandatarko za sestavo nove vlade imenoval Ano Brnabić. Njeno imenovanje je bila novica dneva in dobra marketinška poteza, ker promovira liberalno in sodobno usmeritev Srbije.

Čeprav je sedanji ministrici za državno upravo in lokalno samoupravo zaupal odgovornost za vodenje vlade Aleksandar Vučić. to še ne pomeni, da bo Ana Barnabić zbrala potrebno parlamentarno večino. Na nasprotovanje je naletela tako v Vučićevi Srbski napredni stranki (SNS), ki je pričakovala premierja iz lastnih vrst, kot tudi v delu vladajoče koalicije. Seveda ni izključeno, da je upor poslancev prenapihnjen, ker je SNS prepustila odločitev o mandatarju svojemu in srbskemu voždu. Na koncu bo zagotovo zmagal Vučić, ki zadnje čase nikoli ne izgubi.

Alibi za človekove pravice

Vučić je v vsakem primeru dosegel velik simbolični in medijski učinek, ker naj bi srbsko vlado prvič v zgodovini vodila ženska, ki je poleg tega istospolno usmerjena in pripadnica hrvaške manjšine. Srbska javnost si postavlja tudi vprašanje, ali bodo v državi dobili dva premierja. Po Vučićevih besedah naj bi Brnabićeva skrbela le za gospodarske in reformske naloge nove vlade, medtem ko bo pomembnejše politične posle vodil sedanji zunanji minister Ivica Dačić, ki je veliko večji mojster na političnem parketu.

Brnabićeva je ministrsko mesto prvič zasedla šele pred enim letom. Njeno imenovanje je takrat kritizirala srbska pravoslavna cerkev, saj je bila Brnabićeva prva lezbijka, ki je postala ministrica. Mandatarka velja za strokovni kader in dobro birokratinjo, ki je liberalno in proevropsko usmerjena. Po mnenju analitikov bo lahko Vučić vsem zaprl usta, če bodo izpostavljali ogrožanje človekovih in manjšinskih pravic v Srbiji, ker bo nova premijerka njegov alibi.

Po Vučićevih besedah podelitev mandata za sestavo vlade Brnabićevi ni poraz za njegovo SNS, niti za koga drugega, ker je želel najti le najboljšo možno rešitev. Kot je poudaril, mora prihodnja premierka še naprej krepiti ugled države in nadaljevati z reformami. Vučić je tudi pojasnil, da bo  Dačić, ki mu v celoti zaupa, vodil politični del vlade, Socialistična stranka Srbije (SPS) pa bo v njej ohranila pomembno vlogo. Prednostna naloga premierke bo razvoj gospodarstva. Brnabićeva je poudarila, da se zaveda odgovornosti, ki jo prevzema, ker bo nasledila pravega voditelja. Napovedala je reformo državne uprave, ki mora biti učinkovita in delati v korist državljanov.

Spor vodi v odstop ali odstrel

Morebitna premijerka bo morala zdržati Vučića, ta pa njo. Predsednik države je že kot kandidat za šefa države napovedal, da bo nadziral vlado, zdaj pa je to svojo napoved le nekoliko omilil s pojasnilom, da bo le pomagal Brnabićevi pri vladanju. Iz tega je mogoče sklepati, da bo Brnabićeva ob prvem resnejšem sporu z Vučićem odstopila, ali pa jo bo Vučić preprosto nagnal. V tej luči bo Brnabićeva le začasna premijerka, ki jo Vučić potrebuje kot premostitev do prihodnjih volitev. Vučić je ohranjal oblast tudi s pomočjo predčasnih volitev, ki jih bo po potrebi uporabil kot preizkušen recept.

V vladajoči koaliciji glede izbora Brnabićeve najbolj izstopa nasprovanje prvaka Enotne Srbije Dragana Markovića Palme, ki je poudaril, da ne bo glasoval za njo, ker ni njegova premijerka. Palma je izpostavil, da Brnabićeva ni domačinka in da nima otrok. Dačićeva SPS bo podprla mandatarko, vendar je v zameno že zahtevala dodatne ministrske stolčke. Nezadovoljni poslanci SNS pravijo, da bodo podprli Brnabićevo samo zato, ker jo je predlagal Vučić. Kakor koli že, središče odločanja bo v predsedniški in ne v vladni palači.

Po napovedih srbskih medijev bo Brnabićeva gladko izbrana z glasovi 129 poslancev SNS, 22 poslancev SPS in petih glasov poslanskega kluba Zveze vojvodinskih Madžarov in albanske stranke za demokratično delovanje (SVM-PDD). Za vlado Brnabićeve naj bi glasovalo najmanj 156 in ne zgolj potrebih 126 poslancev. Podporo Brnabićevi so napovedali tudi Socialdemokratska stranka Rasima Ljajića in Gibanje socialistov Aleksandra Vulina. Čeprav predsednica parlamenta Maja Gojković pričakuje večdnevno skupščinsko razpravo, bi lahko Srbija dobila novo vlado na čelu z Brnabićevo že konec prihodnjega tedna.

Poslanec hrvaškega sabora Milorad Pupovac je ocenil, da je Vučićeva odločitev, da za mandatarko predlaga Brnabićevo, pogumno sporočilo, ki je pomembno za Evropo in regijo. Ne verjame pa v možnost, da bi se kaj podobnega zgodilo na Hrvaškem.