Steinmeier v Ankari doživel hladen sprejem

Steinmeier se je najprej sešel s Çavuşoğlujem, popoldan pa ga je sprejel še predsednik Recep Tayyip Erdoğan.

Objavljeno
15. november 2016 17.25
TURKEY-SECURITY/GERMANY
Ju. K., STA
Ju. K., STA

Ankara - Turčija ima po besedah njenega zunanjega ministra dovolj pokroviteljskega odnosa EU, ko gre za pogajanja o njenem vstopu v osemindvajseterico. »Resnično imamo dovolj izjav,  ki degradirajo Turčijo. Kriteriji za vstop so jasni, ampak obstajajo dvojna merila in dvoličen pristop. To je tisto, kar nam ni všeč,« je Mevlüt Çavuşoğlu povedal med skupno novinarsko konferenco z nemškim zunanjim ministrom Frankom-Walterjem Steinmeierjem, ki se danes mudi v Ankari. Ostrina njegovih izjav je ponazarjala napetost v odnosih in naraščajoče nezaupanje med EU in Turčijo.

Nemški minister je med svojim prvim obiskom v Turčiji v več kot letu dni, izjavil, da se mora ta država odločiti, ali želi napredovati v prizadevanjih za članstvo v EU ali ne. Poudaril je tudi, da so v Berlinu resno zaskrbljeni zaradi ukrepov, ki jih je Turčija sprožila po spodletelem julijskem puču, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Minister za nadaljevanje pogajanj

Steinmeier se je v Ankari najprej sešel s Çavuşoğlujem, popoldan pa ga je sprejel še predsednik države Recep Tayyip Erdoğan. Že pred odhodom je bilo jasno, da bodo pogovori s turškimi sogovorniki težavni, kar je Steinmeier po srečanju s Cavusoglujem tudi priznal. Razkril je, da sta z vodjo turške diplomacije izrazila različne poglede glede ukrepov po neuspelem državnem udaru 15. julija. Steinmeier je po poročanju Reutersa svojemu gostitelju izrazil zaskrbljenost zaradi množičnih aretacij nasprotnikov režima in krhanja medijske svobode. Toda hkrati je dejal, da Nemčija podpira svojo zaveznico iz Nata v boju proti terorizmu.

Steinmeier je po poročanju STA poudaril, da sam ne podpira ustavitve pristopnih pogajanj. »Vprašanje, ali se bo Turčija približala ali oddaljila od Evrope, ni za Evropo ali evropske prestolnice, temveč bi morala nanj odgovoriti Turčija,« je novinarjem povedal zunanji minister, ki bo po vsej verjetnosti postal prihodnji predsednik Nemčije. »Sem za boljše odnose,« je dodal.

Poudaril je tudi, da Ankara v kritikah, ki nea račun ukrepov po spodltelem puču prihajajo iz Berlina, ne bi smela videti »dajanja lekcij ali nespoštovanja njene suverenosti«. To je v interesu dolgoročnih odnosov med stranema, je pojasnil.