Tesni volilni izid obeta nadaljevanje nestabilnosti

Predčasne volitve v Bolgariji naj ne bi prinesle jasnega zmagovalca in politične stabilnosti.

Objavljeno
24. marec 2017 20.44
Vili Einspieler
Vili Einspieler

V Bolgariji se bo jutri 22 strank in koalicij potegovalo za 240 sedežev v enodomni narodni skupščini. Po pričakovanjih jih bo vsaj pet prestopilo 4-odstotni prag za vstop v parlament. Predčasne volitve je sprožil odstop premiera Bojka Borisova.

Po napovedih javnomnenjskih raziskav že tretje parlamentarne volitve v štirih letih ne bodo prinesle jasnega rezultata in politične stabilnosti v državi. Napoveduje se tesen boj med konservativno stranko Meščani za evropski razvoj Bolgarije (Gerb) bivšega premiera Bojka Borisova in opozicijskimi socialisti (BSP) Kornelije Ninove. Po anketah naj bi tako socialisti kot konservativci dobili okoli 30 odstotkov glasov. Če predčasne volitve ne bodo prinesle jasnega zmagovalca, se bo politična nestabilnost v Bolgariji, ki se pripravlja na predsedovanje EU v prvi polovici prihodnjega leta, nadaljevala ali celo stopnjevala.

Politiki razdeljeni med Brusljem in Moskvo

V predvolilni kampanji prozahodno usmerjeni Borisov obljublja, da bo še tesneje povezal Bolgarijo z EU. Če bo osvojil še tretji mandat, obljublja tudi hitrejši razvoj, medtem ko očitke o korupciji in povezavah z organiziranim kriminalom zavrača kot neutemeljene. Rusiji naklonjena Kornelija Ninova je napovedala, da bo uporabila pravico veta, če bo EU uvedla dodatne sankcije proti Moskvi. Po njenem sankcije škodijo bolgarskemu gospodarstvu. Socialisti bi radi oživili tudi načrte za gradnjo jedrske elektrarne Belene skupaj z Rusijo, ki so bili zamrznjeni zaradi težav s financiranjem med prvim premierskim mandatom Borisova leta 2010.

Po pričakovanjih naj bi vstopili v parlament tudi nacionalistični Združeni domoljubi, ki bi lahko bili ob tesnem volilnem izidu jeziček na tehtnici. Koalicija Združeni domoljubi je sestavljena iz več evroskeptičnih strank, zahteva pa ostrejše ukrepe za zajezitev migracij. Bolgarija je po zaprtju balkanske migrantske poti pred letom dni postala glavna vstopna točka za migrante, ki prihajajo iz Turčije v Evropo. V parlament bo verjetno vstopila tudi nova stranka Volja. S pomočjo glasov volivcev z bolgarskim potnim listom, ki živijo v Turčiji, bo brez težav prestopila parlamentarni prag tudi stranka turške manjšine, Stranka za pravice in svoboščine. Nacionalisti so opozorili, da bodo blokirali mejne prehode med Turčijo in Bolgarijo ter ustavili na tisoče avtobusov s turškimi volivci.


Množični protesti leta 2013, po katerih je Borisov odstopil. Foto: Reuters

Peta vlada v štirih letih

Vodja desnega centra je odstopil po porazu kandidatke vladajoče stranke na predsedniških volitvah Cecke Cačeve proti nekdanjemu poveljniku letalskih sil Rumenu Radevu, ki so ga podprli socialisti. Čeprav je formalno odstopil zaradi volilnega poraza, je bila njegova koalicija tudi sicer tik pred razpadom. Po mnenju analitikov je to bila taktična poteza Borisova, ki pričakuje, da bo Gerb obdržala prednost. Ker se je tudi BSP, ki ne bi mogla zagotoviti parlamentarne večine brez podpore konservativcev, tako kot Borisov odrekla možnosti oblikovanja vlade, so bile predčasne volitve neizogibne. Vodenje države je v začetku leta prevzela začasna vlada. Radev je po prisegi razpustil parlament in razpisal predčasne volitve, v državi pa bodo po volitvah dobili že peto vlado v štirih letih. 

Borisov je odstopil tudi leta 2013, po množičnih protestih zaradi vladnih varčevalnih ukrepov v najrevnejši članici EU, ki jo pestita korupcija in neučinkovit pravosodni sistem. Bivši telesni stražar, gasilec in župan Sofije je bil na oblasti od leta 2009, saj je bil po odstopu leta 2013 ponovno izbran za premiera konec leta 2014. Če ne bi znova odstopil, bi se mu mandat iztekel prihodnje leto.

Novi bolgarski predsednik je dejal, da ameriški predsednik Donald Trump ponuja upanje na izboljšanje odnosov med Rusijo in Zahodom. Radev je poudaril: »Kriza med Natom in EU na eni strani ter Rusijo na drugi je jasna. Še več sporov ne bo prispevalo k njeni rešitvi. Hladna vojna je žalostna izkušnja preteklosti.« Po njegovem izid ameriških predsedniških volitev in novo politično ozračje v svetu dajeta upanje, da bo dialog kmalu obnovljen. Kljub večji naklonjenosti Rusiji od predhodnika Rosena Plevnelieva je obljubil, da bo še naprej podpiral prozahodno politično usmeritev Bolgarije.