Trumpa že na veliko vabijo v Bruselj

Ob Trumpovi zmagi se porajajo številna vprašanja − odnos do Rusije, sporazuma TTIP, Nata, podnebnega sporazuma.

Objavljeno
09. november 2016 12.16
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

»Počakati in videti,« je ena od manter v EU po zmagi Donalda Trumpa. Njegova prihodnja politika, še zlasti na zunanjepolitičnem področju, je velike neznanka. Kadrovske rešitve, predvsem imenovanje obrambnega in zunanjega ministra, bodo že imele prvo vsebinsko sporočilo. Gotovo je, da stvari ne bodo potekale gladko.

Predsednik evropskega sveta Donald Tusk in predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker sta se v čestitki Trumpu zavzela za utrjevanje že zgrajenih čezatlantskih mostov. EU in ZDA da se lahko le s tesnim sodelovanjem bolje spoprijemata z izzivi, kakršni so Islamska država, podnebne spremembe, migracije, grožnje suverenosti Ukrajine. Povabila sta ga tudi, naj ob prvi priložnosti pride na vrh EU-ZDA v Evropo.

Nepredvidljiva je Trumpova politika v Natu. Med volilno kampanjo se je veliko zmrdoval nad evropskimi zaveznicami, ki da ne plačujejo dovolj za varnost in da kot prisklednice izkoriščajo ZDA. Trend zniževanja izdatkov se je sicer v zadnjem letu obrnil. Slovenija je glede izdatkov za obrambo, predvsem za opremo, med najbolj kritičnimi članicami. Je pa EU že po brexitu začela bolj resno razmišljati o krepitvi lastne obrambe.

*** Povolilno dogajanje v ZDA spremljajte TUKAJ ***

Generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg je v čestitki Trumpu zapisal, »da je močan Nato dober za ZDA in dober za Evropo«. Veseli se, da ga bo že prihodnje leto gostil v Bruslju na Natovem vrhu. Trump ga  je letos v enem od nastopov razglasil za pekel (v povezavi z muslimanskimi priseljenci).

Na vzhodu Unije imajo največ skrbi s Trumpovimi izjavami, v katerih je kazal naklonjenost do ruskega predsednika Vladimirja Putina in napovedoval priznanje aneksije Krima. Trumpova zmaga je tudi, vsaj po njihovih prvih sporočilih, okrepila evropske populiste, kakršna sta Marine Le Pen v Franciji in Geert Wilders.

Če bi sodili po njegovih izjavah iz obdobja pred volitvami, je čezatlantsko trgovinsko partnerstvo (TTIP), v katerem v zadnjem obdobju že tako ni bilo napredka, pokopano. Trump je bolj kot svobodni trgovini naklonjen protekcionizmu. Tudi na področju podnebne politike, uresničevanju lani decembra sklenjenega pariškega sporazuma, se utegne pošteno zaplesti.