UNHCR: V tednu dni v Sredozemlju ugasnilo 700 življenj

Ta teden so v Sredozemskem morju rešili in do italijanskih pristanišč prepeljali približno 13.000 prebežnikov.

Objavljeno
29. maj 2016 16.40
EUROPE-MIGRANTS/
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Organizacija Združenih narodov za begunce (UNHCR) opozarja, da je v zadnjem tednu v Sredozemskem morju ugasnilo več kot 700 življenj.

»Razmere so kaotične. O številkah ne moremo biti prepričani, a bojimo se, da je v treh brodolomih ta teden utonilo do 700 ljudi,« je za agencijo AFP dejal tiskovni predstavnik UNHCR Federico Fossi.

Organizacija ZN se sklicuje na pričanja očividcev. Ti so povedali, da se je v četrtek zjutraj pred obalo Libije sredi razburkanega morja prevrnila ribiška ladja, pri čemer je umrlo približno 550 ljudi, med njim najmanj 40 otrok, tudi novorojenčkov. UNHCR in organizacija Save the Children opozarjata, da natančno število žrtev ni mogoče ugotoviti, a priče, ki so skupaj s pogrešanimi izplule iz kraja Sabratha v Libiji, poročajo, da je bilo vseh potnikov na dveh ribiških ladjah in majhnem čolnu približno 1100. »Nikoli ne bomo izvedeli natančnih številk, nikoli ne bomo poznali njihove identiteten, a preživeli pravijo, da je umrlo več kot 500 ljudi,« je prek družabnega omrežja twitter sporočila predstavnica UNHCR Carlotta Sami.

Podobna tragedija se je zgodila v sredo − potem, ko se je prevrnil čoln s prebežniki, je za pogrešane obveljalo približno sto ljudi. Še en brodolom se je zgodil v petek. Reševalne ekipe so doslej našle 45 trupel, več ljudi pa še pogrešajo.

Italija od ponedeljka beleži naraščanje števila beguncev in migrantov, ki dosegajo njene obale. Še prejšnji teden je po podatkih Mednarodne organizacije za migracije, ki jih navaja STA, v Italijo pripotovalo 1700 prebežnikov, v tem tednu pa so v Sredozemskem morju rešili in do italijanskih pristanišč prepeljali približno 13.000 prebežnikov.

Po podatkih agencije Združenih narodov za begunce (UNHCR) je v letošnjem letu − do 26. maja − italijanske obale doseglo 40.532 prebežnikov, od tega največ, 22.372, Sicilijo. Med prebežniki je največ moških, in sicer kar 74 odstotkov, 16 odstotkov otrok in deset odstotkov žensk. Preusmeritve toka sirskih, afganistanskih in iraških beguncev, ki so doslej čez Turčijo prehajali v Grčijo, niso zaznali. Po nevarnejši in daljši migracijski poti čez osrednje Sredozemlje v Italijo prihajajo predvsem prebežniki iz Nigerije, Gambije, Somalije, Slonokoščene obale, Eritreje in Gvineje.

Skupno je evropske države po podatkih UNHCR letos doseglo 197.696 prebežnikov. Največ, 156.261, jih je pripotovalo v Grčijo, že zgoraj omenjenih 40.532 v Italijo, 903 pa v Španijo. Po podatkih UNHCR je na poti v Evropo umrlo ali obveljalo za pogrešane 1512 ljudi.