Na volitvah v Črni gori zmagala Demokratska stranka socialistov

Volitve so sicer zaznamovali predvsem visoka volilna udeležba, aretacije terorističnih osumljencev ter hekerski napadi na spletno stran DPS.

Objavljeno
16. oktober 2016 10.41
MONTENEGRO-ELECTION/
Mo. B., STA, Ma. F.
Mo. B., STA, Ma. F.

Podgorica – Na parlamentarnih volitvah v Črni gori je zmagala Demokratska stranka socialistov (DPS) premierja Mila Đukanovića, kažejo napovedi Centra za opazovanje in raziskave (CEMI), ki je svojo oceno podal na podlagi 20 odstotkov preštetih glasov, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

CEMI ocenjuje, da bi DPS moral dobiti 42,2 odstotkov glasov, opozicijska Demokratska fronta (DF) pa 22,8 odstotka. Prav tako opozicijska koalicija Ključ pa naj bi dobila 11,6 odstotka glasov, navaja Hina, ki pri tem povzema pisanje Reuterja.

Volitve so sicer zaznamovali predvsem visoka volilna udeležba, aretacije terorističnih osumljencev ter hekerski napadi na spletno stran DPS in nekatere spletne portale.

V sami Črni gori in v tujini najbolj odmeva prav aretacija domnevnih teroristov. V noči na nedejo so namreč po poročanju tamkajšnjih medijev aretirali najmanj 20 ljudi, ki so osumljeni, da so na dan volitev načrtovali teroristična dejanja. Črnogorska policija je aretacije uradno potrdila.

»Te osebe so osumljene, da so nameravale z avtomatskim orožjem izvesti napade na ustanove, policijo in državne predstavnike, vključno z najvišjimi,« je po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug v sporočilu za javnost potrdil direktor policije Slavko Stojanović. Potrdil je tudi, da so aretirani srbski državljani in da iščejo še eno osebo.

Na čelu skupine naj bi bil nekdanji šef posebnih enot srbske policije Bratislav Bata Dikić, ki je moral leta 2013 zapustiti ta položaj zaradi kaznivih dejanj nekaterih pripadnikov posebnih enot.

Črnogorsko tožilstvo je po zaslišanju aretiranih sporočilo, da je bil načrt kriminalne organizacije, ki jo sestavlja 20 terorizma osumljenih srbskih državljanov, da po koncu današnjih parlamentarnih volitev odvzamejo svobodo črnogorskem premierju Milu Đukanoviću. Potrdili so, da so aretirani osumljeni ustanovitve kriminalne organizacije, ki naj bi izvedla kaznivo dejanje terorizma.

Številne prijave o hekerskih napadih na črnogorske spletne portale

Črnogorsko ministrstvo za informacijsko družbo in telekomunikacije je ob tem v nedeljo sporočilo, da so od nedelje zjutraj zabeležili številne prijave o hekerskih napadih na črnogorske spletne portale. Med tarčami napadov naj bi bili nekateri črnogorski mediji ter uradna stran vladajoče DPS. Prav tako so v zadnjih dneh napadli tudi črnogorski telekom, a so napade uspešno odbili.

Po oceni poznavalcev so tokratne parlamentarne volitve svojevrsten referendum za ali proti vstopu države v zvezo Nato in Evropsko unijo. Tudi tokrat naj bi stranka Đukanovića, ki državo vodi od leta 1991, na volitvah slavila enako kot pred štirimi leti verjetno brez absolutne večine. Ni pa gotovo, ali bo stranka uspela oblikovati koalicijsko vlado.

Volilna udeležba do 17. ure 61,2-odstotna

Đukanović je ob oddaji volilnega glasu izrazil prepričanje, da bo slavila njegova stranka, ni se pa želel izreči o morebitnih koalicijah po volitvah.

Đukanovićeva stranka tokrat prvič v kampanji nastopa samostojno, saj je po 18 letih januarja razpadla vladna koalicija s Socialdemokratsko stranko (SDP) bivšega predsednika parlamenta Ranka Krivokapića. SDP je iz koalicije izstopila po ostri kritiki privatizacijskih načrtov.

Opozicija pred volitvami ni uspela strniti vrst. Dve glavni skupini opozicijskih strank sta Demokratična fronta (DF), v kateri so združene proruske, prosrbske in srbske nacionalistične stranke, ter proevropska Velika koalicija Ključ.

Pomembno vlogo pri oblikovanju nove vlade naj bi po volitvah imela opozicijska stranka Pozitivna Črna gora Darka Pajovića, ki bi lahko bila partnerka v Đukanovićevi vladi, pa tudi Socialdemokrati (SD), nova stranka bivšega člana SDP Ivana Brajovića, kot tudi tradicionalne partnerke v vladi, stranke bošnjaške, hrvaške in albanske manjšine.

Volilni prag za vstop v parlament je triodstoten. Volitve spremljajo opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi in Parlamentarne skupščine Sveta Evrope. Volilna udeležba do 17. ure je bila 61,2-odstotka.