V Nemčiji zagorel dom za priseljence

Preiskovalci domnevajo, da so v ozadju tega dejanja skrajni desničarji, ki sicer grozijo tudi lokalnim politikom.

Objavljeno
07. april 2015 10.37
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin – V vzhodnonemškem Tröglitzu je v noči na soboto zagorela streha tamkajšnjega zatočišča za priseljence, žrtev pa k sreči ni bilo. Preiskovalci zdaj domnevajo, da so v ozadju tega dejanja skrajni desničarji, ki sicer grozijo tudi lokalnim politikom.

Zaradi požara, ki je uničil streho, naj bi v zatočišču okrog štirideset beguncev iz Nemčiji in Evropi bližnjih kriznih žarišč sprejeli šele maja. Za skrajne desničarje naselja z 2700 prebivalci okrog petdeset kilometrov južno od Leipziga, ki domnevno stojijo za podtaknjenim požarom, pa je bilo tudi to preveč, kot so že v zadnjih tednih dokazovale njihove demonstracije. Zaradi groženj je že pred mesecem dni odstopil župan, še en član mestnega sveta poroča, da mu nasprotniki zatočišča obljubljajo »metode francoske revolucije«.

Oblasti zdaj pozivajo prebivalce, naj begunce sprejmejo v svoja stanovanja, in poročajo, da se jih je nekaj že javilo. Večina pa se glasno pritožuje nad domnevnim zapostavljanjem domačinov. »Tujcem se vse prinese k zadnjici, številni Nemci pa morajo živeti na ulicah,« lokalni mediji navajajo meščane, policija pa požar preiskuje zaradi poskusa umora. Azilantov sicer še ni bilo, še zadnja najemnika stanovanja v podstrešju stavbe pa sta se komajda pravočasno umaknila in njuno imetje je uničeno.

Opazovalci že iščejo širše razsežnosti incidenta, saj je v Tröglitzu zagorelo le nekaj mesecev po neslavnem zatonu gibanja Pegida proti islamskim in drugim priseljencem. Na njegovem vrhuncu se je demonstracij v bližnjem Leipzigu udeležilo več kot deset tisoč ljudi, odkar so začetnika Lutza Bachmanna zalotili na fotografiji s hitlerjanskimi brčicami in pričesko, pa se je tudi število leipziških nasprotnikov islamizacije Evrope (Legida) začelo hitro zmanjševati, medtem ko je število njihovih nasprotnikov naraščalo že prej. Požar v zatočišču pa morda dokazuje, da največji nasprotniki priseljevanja ne nameravajo odnehati in se celo zatekajo k nasilju, čeprav tako kot na celotnem nemškem vzhodu tudi v Saški Anhalt skorajda ni tujcev, v Tröglitzu pa sploh nobenega.

Nemčija, cilj številnih beguncev

Na zahodu Nemčije, kjer imajo dolgoletne izkušnje s priseljevanjem, gibanje Pegida ni pridobilo veliko privržencev, pač pa številne ogorčene nasprotnike. Mnoge tudi tam skrbijo množice beguncev in drugih priseljencev, za katere je Nemčija eden od najbolj zaželenih ciljev, a se zavedajo, da v evropski soseščini divjajo vojne in terorizem ter da je žrtvam treba pomagati. Tudi na zahodu Nemčije se bojijo pomanjkanja sredstev za vse številnejše priseljence. Nekateri za letos pričakujejo že pol milijona tujcev, med njimi številnih iskalcev političnega zatočišča. Tihotapljenje ljudi v Evropo je ponekod že prava industrija, pri kateri mastno služijo posredniki, številni azilanti pa si želijo prav v Nemčijo.

Vsaj v nekaterih vzhodnonemških mestih in občinah pa te morda čakajo težave in Tröglitz ni edini dokaz za to. V Münchnu poteka proces proti zadnji preživeli članici skupine Nacionalsocialistično podzemlje, ki izvira iz sosednje Turingije in jo dolžijo odgovornosti za umore devetih priseljencev in policistke, dva bombna napada in petnajst ropov. Tudi vsaj ena priča procesa proti »neonacistični nevesti« Beate Zschäpe je umrla sumljive smrti.