Triglav bo spet reševal begunce

Voditelji 28 članic bolj daljnosežnih ukrepov, s katerimi bi se spopadli s samim vzrokom težav, (še) ne bodo sprejemali.

Objavljeno
23. april 2015 18.21
BELGIUM-EU-SUMMIT-MIGRANTS
Peter Žerjavič, Bruselj, Mo. B., Delo.si
Peter Žerjavič, Bruselj, Mo. B., Delo.si

Bruselj - »To ni le tragedija za ljudi, ki so umrli na morju, marveč za vse Evropejce,« je ob prihodu na izredni vrh EU o priseljencih povedala visoka zunanjepolitična predstavnice Unije Federica Mogherini.

Toda voditelji 28 članic, ki so se popoldne zbrali, bolj daljnosežnih ukrepov, s katerimi bi se spopadli s samim vzrokom težav, (še) ne bodo sprejemali.

V ospredju razprav so prizadevanja za boljši nadzor meje in reševanje na morju. Tako naj bi vsaj podvojili znesek, ki je vsak mesec namenjen operaciji nadzora morja Triton, na šest milijonov evrov.

»Moramo ustaviti brutalne tihotapce,« je povedala nemška kanclerka Angela Merkel. Prva naloga v njenih očeh je sprejetje ukrepe za reševanje življenj. Pričakuje, da bo že v prihodnji dneh pripravljeni konkretni načrt ukrepov.

Kar nekaj držav je že ponudilo svojo pomoč. Britanski David Cameron je za operacijo v Sredozemlju ponudil poveljniško ladje Kraljeve mornarice Bulwark, tri helikopterje in dva patruljni plovili za nadzor meje. Po drugi strani je opozoril, da bi begunce morali pripeljati do prvega varnega pristanišča v Italiji in da ne bi smeli zaprositi za azil v Britaniji.

Tudi Hrvaška naj bi poslala vojaško ladjo Andrija Mohorovičić. »To je humano, dobro za Hrvaško. Smo kandidati za schengen, smo sredozemska država,« je povedal hrvaški premier Zoran Milanović. Sam bi si želel, da bi EU sprejela več beguncev, kot je predvideno v osnutku izjave vrha. »5000 ljudi? To ni nič,« je povedal. Kljub temu je bil glede sprejetja beguncev na Hrvaškem zadržan.

Slovenija je ob vnovični napotitvi ladje Triglav po končanem remontu septembra pripravljena tudi sprejeti begunce. Premier Miro Cerar zagovarja stališče, »da se neko število sorazmerno porazdeli po vseh članicah«. Če bi bil ključ število prebivalcev, bi Slovenija od predvidenih 5000 sprejela dvajset beguncev.

Na mizi vrha EU so tudi razprave o čim hitrejšem vračanju beguncev. »Upam, da lahko pospešimo postopke vračanja ljudi, ki kot prosilci za azil v Evropi nimajo prihodnosti, in jih lahko hitro napotimo v varne kraje v Afriki,« je povedal nizozemski premier Mark Rutte.

EU je izredni vrh o begunski krizi v Sredozemlju sklicala po brodolomu ob libijski obali konec minulega tedna, v katerem naj bi po podatkih ZN umrlo več kot 800 ljudi. Našli so le 24 trupel. V prihodnjih mesecih naj bi se jih na pot čez Sredozemlje po zatočišče in boljše življenje v Evropi odpravilo še do milijon.