O razvoju v času digitalizacije 
in strahovih pred globalizacijo

Kanclerka Angela Merkel za inkluzivno rast IMF napoveduje gospodarsko rast letos in v prihodnjem letu.

Objavljeno
10. april 2017 18.01
GERMANY-VOLUNTEERS
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin - Svet se hitro spreminja, z njim pa tudi pogoji razvoja in blagostanja. Nemška kanclerka Angela Merkel je o tem razpravljala z voditelji Mednarodnega denarnega sklada (IMF), Svetovne banke, OECD, Svetovne trgovinske organizacije in Mednarodne organizacije dela.

»Sodelovanje večnacionalnih organizacij je najpomembnejše za dobro gospodarsko rast in razvoj vseh delov sveta pod pogoji globalizacije in digitalizacije,« je nemška voditeljica v kanclerski palači pozdravila Christine Lagarde iz IMF, Jim Yong Kima iz Svetovne banke, Angela Gurrío iz Organizacije za mednarodno sodelovanje in razvoj OECD, Roberta Azevêda iz WTO in Guya Ryderja iz ILO. Ob vse večji zaskrbljenosti zaradi globalizacije ter zelo različnega sodelovanja ljudi v njej bosta položaj svetovnega gospodarstva ter blagostanje vsega sveta tudi temi letošnjega nemškega predsedovanja organizacije razvitih in razvijajočih se držav G20.

Strukturne spremembe

»Zato smo se danes veliko ukvarjali z inkluzivno rastjo,« je povedala Angela Merkel, ki se kot nemška kanclerka zaveda, da se je oče nemškega socialnotržnega gospodarstva Ludwig Erhard zavzemal za blagostanje za vse. Tudi sama verjame, da bodo novi procesi digitalizacije zahtevali strukturne spremembe, »ne le v gospodarstvu, ampak tudi v zaposlovanju.« Nemška voditeljica je poudarila tudi pomembnost varovanja okolja ter agendo 2030, ki jo je v OZN leta 2015 sprejelo več kot 150 državnikov sveta, nemško predsedovanje G20 pa tudi zaradi begunske problematike veliko pozornost namenja razvoju Afrike.

Rast za vse

Voditeljica IMF Christine Lagarde je sporočila, da IMF napoveduje pozitiven gospodarski razvoj v svetu letos in prihodnje leto. Opozarja pa na nizko rast produktivnosti, preveliko neenakost ter številna nesorazmerja. »A strinjamo se, da je najpomembnejši instrument za spopad s tem trgovina,« je predstavila tudi skupni dokument z naslovom Rast za vse.

»Odprti trgi so še vedno jamstvo rasti in blagostanja,« je voditelj OECD Ángel Gurría pohvalil kanclerko Angelo Merkel, ki se po njegovem prepričanju že z organizacijo srečanja jasno opredeljuje za globalno sodelovanje. A tudi Gurría opozarja, da se svetovno gospodarstvo ter globalna trgovina krepita le počasi, zato bi potrebovali reforme, ki hkrati spodbujajo rast in socialno povezanost. Spomnil je na ukrepe proti davčnim utajam, ki so jih spodbudili prav v njegovi organizaciji.

Pomembna močna 
svetovna trgovina

»Trgovina deluje, iz revščine je rešila več milijonov ljudi,« verjame tudi voditeljica IMF Christine Lagarde, a opozarja tudi na številne poražence gospodarskega in tehničnega razvoja. »Pravila trgovine je treba mednarodno spoštovati,« je dodala. »Prav zdaj, ko je svobodna trgovina tarča kritik, potrebujemo močno Svetovno trgovinsko organizacijo,« je pred srečanjem z generalnim direktorjem WTO Robertom Azevêdom ocenila nemška ministrica za gospodarstvo Brigitte Zypries, za katero je protekcionizem pot v slepo ulico.

Po izvolitvi Donalda Trumpa za predsednika ZDA so takšne razprave še pomembnejše, saj se je ameriški prvak vsaj do zdaj namesto za večnacionalna trgovinska pogajanja zavzemal za bilateralna. Vse to prinaša drugačne izzive od tistih, s kakršnimi so se ukvarjali na prejšnjih vrhovih svetovnega gospodarstva v nemški kanclerski palači. Če so tudi v preteklih letih poleg Grčije, Ukrajine ali islamskega terorizma razpravljali o globalnih standardih za pravičnejši sistem mednarodne trgovine, je predsednik Trump z obtožbami na račun svetovnih izvoznic vsaj retorično zamajal ves sistem mednarodnega gospodarskega sodelovanja preteklih desetletij. Zahodni voditelji, ki so bili navajeni na ameriško vodstvo v spodbujanju svetovne trgovine, so se spopadli z možnostjo trgovinskih vojn, kakršnih vsaj zahodni svet v mirnem času ni poznal vse od 30. let dvajsetega stoletja.

Trumpovo srečanje s kitajskim predsednikom Xi Jinpingom je s pozivi na enakopraven dostop ameriških podjetij na Kitajskem in spoštovanje človekovih pravic v eno najpomembnejših gospodarskih razmerij sveta vsaj za zdaj prineslo bolj realistične tone. Kitajska se, kot poudarjajo tudi v IMF, še naprej se spopada z veliko korporativno zadolženostjo in drugimi problemi, za katere bodo morda potrebne politične spremembe.

A so na zadnjem ljudskem kongresu odobrili splošna načela civilnega prava, razmišljajo pa tudi o odprtih trgovinskih conah v prestolnici Peking. Takšen liberalni razvoj lahko še upočasnijo ali celo ustavijo notranje napetosti in zunanje konflikte, v središču katerih so nekatere druge neliberalne države. Rusija gospodarskega sodelovanja z Zahodom ni postavila na kocko le z aneksijo ukrajinskega Krima, ampak zdaj podpira sirskega predsednika Bašarja Asada. Gostje v nemški kanclerski palači so se ukvarjali predvsem s pogoji za izboljšanje dela in življenja svetovnega prebivalstva. Voditelj Svetovne trgovinske organizacije Roberto Azevêdo je poudaril, da ne gre le za neenakost dohodkov in premoženja, ampak tudi za priložnosti in možnosti za uresničenje poklicnih ciljev.