Vrhovni poveljnik zavaja srbske militariste

Aleksandra Vučića je na laž postavila že ruska vojska, ki leti z boljšimi vojaškimi letali.

Objavljeno
06. november 2017 16.35
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Vrhovni poveljnik srbskih oboroženih sil ima sodeč po njegovih izjavah, ki so v nasprotju z dejstvi in številkami, slabega svetovalca za vojaška vprašanja. Nič boljši ni njegov obrambni minister, ki se je sprl skoraj z vsemi, razen z vrhovnim poveljnikom.

Ko je srbski predsednik Aleksandar Vučić napovedal, da bo Rusija donirala Srbiji šest lovcev mig-29, je izpostavil, da bo Srbija dobila več letal kot v preteklih 40 letih. V resnici je bilo od leta 1997 do razpada Jugoslavije za potrebe nekdanje JLA nabavljenih kar 331 reaktivnih bojnih letal. Čez nekaj dni se je Vučić popravil in izjavil, da bo imela srbska vojska devet ali deset letal mig-29, kar je največ lovcev tega tipa od leta 1990. Po navedbah v monografiji 204. lovskega polka je imela vojska Jugoslavije med Natovim bombardiranjem ZRJ leta 1999 poleg 19 letal mig-21 tudi 16 lovcev mig-29.

Vučić je tudi izjavil, da bo vojno letalstvo po končanem remontu in posodobitvi rešilo vse probleme za naslednjih 20 let in vzpostavilo najmočnejšo letalsko eskadriljo v regiji. To je prijetno zazvenelo v ušesih srbskih militaristov, vendar so dejstva nekoliko drugačna. Praviloma ima eskadrilja od 12 do 16 letal, lovci mig-29 pa bodo po končanem remontu stari najmanj 30 let. Tudi če jih bo proizvajalec tako usposobil, da bodo zdržali celih 45 let, to še ni rešitev za naslednji dve desetletji.

Letalska politična promocija

Po končanem remontu bo Srbija močnejša od BiH, Makedonije, Črne gore in Albanije, ki nimajo reaktivnih bojnih letal. Na psu je tudi vojno letalstvo v Bolgariji, medtem ko ima Hrvaška 12 letal mig-21, vendar ima v načrtu nakup novih lovcev, predvidoma ameriških F-16. V regijo spada tudi Madžarska, ki ima 13 švedskih bojnih letal gripen, ki so polovico mlajša in sodobnejša, kot bodo srbski lovci mig-29. Tu je tudi Romunija, ki ima 12 lovcev F-16 in več deset posodobljenih letal mig-21.

Predsednik je še ocenil, da ni boljšega vojaškega letala od mig-29. Na laž ga je postavila že ruska vojska, ki leti z bistveno boljšimi vojaškimi letali, kot so suhoj 30 in 35 ali nove generacije lovcev mig-29M, M2 ali K ter prihajajoči mig-35. To je tudi eden izmed glavnih razlogov za rusko donacijo. Neresnična je Vučićeva trditev, da je imela srbska vojska, ko je bil obrambni minister, le po dva lovca mig-21 in mig-29. Na posnetkih letalskega mitinga ob praznovanju stoletnice srbskega vojnega letalstva, ki se je je udeležil tudi Vučić, so leteli trije srbski lovci mig-29.

V vsakem primeru je javnosti neznan svetovalec naredil vrhovnemu poveljniku medvedjo uslugo. Po mnenju poznavalcev je bil posel z migi dober, tako da ni bilo potrebe po izmišljevanju netočnih številk in štetju letal, ki bodo poletela šele čez več mesecev ali let. Najslabše pa je, da se srbsko vojno letalstvo uporablja kot sredstvo za politično promocijo, ker je letalstvo drag šport, letala pa niso namenjena samo za polete na letalskih mitingih.

Miting neobstoječih dosežkov

Minister za obrambo Aleksandar Vulin je napovedal, da bo na vojaški paradi Svoboda 2017 sodelovalo 1500 pripadnikov posebnih enot, da pokažejo njihovo znanje in sodobno oborožitev. Pokazalo se je, da so jih pobrali iz vojašnic po Srbiji, ker nobena brigada vključno s kuharji ne šteje toliko mož. Po slovesnosti so slekli svečane uniforme in predali orožje, manjšina sodobne puške, kot so heckler, vendar jih je večina še v serijski proizvodnji, ter se z avtobusi razvozili v vojašnice. Sledila je Vučićeva novinarska konferenca, vendar se je videlo iz letala, ne nujno ruskega lovca mig-29, da je bila večina vprašanj že vnaprej dogovorjenih. Cilj je bil pokazati dosežke, ki ne obstajajo.

Profesionalni vojaki in častniki so zamerili Vulinu, ker ni hotel javno povedati, zakaj ni služil vojaškega roka. Ko je končno »priznal«, da je bil oproščen zaradi velike dioptrije, je nekdo razkril, da je pred osmimi leti v dokumentarcu Bombardiranje v produkcije Vreme filma izjavil, da se je na začetku Natove agresije prijavil med prostovoljce, vendar so ga zavrnili, ker niso potrebovali pehote, za kar je bil usposobljen.

Na srečanju bivših starešin 3. armade jugoslovanske vojske, ki je delovala v času Natovega bombardiranja, je Vulin pohvalil oficirje, ki so branili domovino: »Minil je čas sramu, to je čas tihega ponosa.« Na to se je na twitterju odzval ameriški veleposlanik v Srbiji Kyle Scott, ki je opozoril, da je dovolj ena sama izjava za izgubo ugleda Srbije v ZDA. Priložil je članek iz Washington Posta, v katerem Vulin hvali generala Vladimirja Lazarevića, ki je bil obsojen na haaškem sodišču zaradi vojnih zločinov na Kosovu. Vulin je odgovoril z vprašanjem, ali naj hvali Natovo bombardiranje Srbije in odcepitev Kosova.