Zavora za prehitro priznanje Palestine

Evropski parlament načeloma podpira priznanje Palestine, a najprej si želi napredek v pogajanjih.

Objavljeno
17. december 2014 21.36
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj – Evropski parlamentarci so izglasovali resolucijo, s katero so načeloma podprli­ priznanje Palestine in rešitev dveh držav, toda v njihovih očeh je odločitev odvisna od poteka bližnjevzhodnih ­mirovnih pogajanj.

Tako so čedalje bolj žgoče evropsko vprašanje »do nadaljnjega« pospravili v predal. Predvsem radikalna Levica, Zeleni in socialisti so bili bolj naklonjeni brezpogojnemu pozivu k priznanju, a v desnosredinski EPP so prepričani, da je priznanje države, ki v klasičnem smislu ne obstaja, nesmotrn in prenagljen korak. »Evropski parlament je jasno zavrnil brezpogojno priznanje, ki bi bilo ločeno od mirovnih pogajanj,« je ocenil predsednik parlamentarnega zunanjepolitičnega odbora Elmar Brok (EPP). Priznanje naj bi sledilo uspešnim pogajanjem. V socialističnem taboru si resolucijo razlagajo nekoliko drugače. »Jasno smo povedali, da parlament podpira priznanje Palestine,« je ocenil njihov vodja Gianni Pittella.­ Odločitvi je pripisal kar zgodovinske razsežnosti. Kakorkoli že, resolucija ni zavezujoča za nikogar­ in ima le simboličen pomen. Kvečjemu bi bila lahko razumljena kot politični pritisk na obe strani, predvsem na Izrael, naj zaženeta mirovni proces, ki je že dolgo v slepi ulici. Resolucija je uravnotežena, saj obe strani poziva k odpovedi nasilju in konstruktivnemu ravnanju.

Obsodili so tudi vsa dejanja, ki spodkopavajo rešitev s pogajanji. Parlamentarci opozarjajo, da bi zaostrovanje, ki vključuje svete kraje, utegnilo spremeniti izraelsko-palestinski spor v verski konflikt. V resoluciji poudarjajo, da so judovske naselbine na zasedenih ozemljih v nasprotju z mednarodnim pravom, spomnili so tudi na zavezo PLO iz leta 1993 o priznanju Izraela. Vse palestinske strani, tudi Hamas, pozivajo, naj sprejmejo ­zavezo PLO. Rešitev naj bi temeljila na mejah iz leta 1967, Jeruzalem bi bil glavno mesto obeh držav. Ob varnosti Izraela da je cilj demokratična, preživetja zmožna in nerazcepljena palestinska država. Parlamentarci od visoke zunanjepolitične predstavnice EU Federice Mogherini pričakujejo, da bo vodila pogovore o oblikovanju skupnega stališča vseh 28 članic o priznanju Palestine. Zavzeli so se tudi za večjo vlogo Unije v mirovnem procesu.

O priznanju odločajo države same. V EU so Palestino priznale le nekdanje članice Varšavskega pakta, Malta in Ciper. Oktobra se jim je kot prva država z Zahoda pridružila Švedska. V več članicah, denimo v Belgiji, Sloveniji, Franciji, Španiji in na Irskem, potekajo intenzivne razprave o tej temi. Več parlamentov je že pozvalo svoje vlade k priznanju Palestine.