Zelena luč za otroke s tremi starši 

Zamenjava okvarjenega genetskega materiala z zdravim bi lahko sčasoma povsem eliminirala redke dedne napake, trdijo znanstveniki.

Objavljeno
25. februar 2015 12.51
*reu*umetna oploditev
Ju. K., zunanja politika
Ju. K., zunanja politika

London − Britanija je postala prva država na svetu, ki je odobrila spočetje otrok z uporabo DNK treh staršev. Zakon, ki ga je v začetku meseca z veliko večino potrdil spodnji dom parlamenta, je včeraj zvečer brez težav prestal glasovanje tudi v lordski zbornici. Prvi otroci, spočeti s pomočjo genetske modifikacije, bi se lahko materam z različnimi oblikami mitohondrijskih bolezni rodili že prihodnje leto.

Odločitev poslancev prinaša življenjsko pomembno spremembo za okoli 2500 britanskih žensk, ki bodo lahko odslej imele otroke brez nevarnosti, da bi nanje prenesle resne genetske napake. Zdravniki bodo lahko okvarjeni DNK mitohondrijev, membranskih struktur, ki so glavni vir celične energije, med umetno oploditvijo zamenjali z zdravim DNK tretje osebe. Otroci, spočeti po novi metodi, bodo tako nosili genetski material matere, očeta in ženske darovalke.

Znanstveniki pričakujejo, da bodo z odstranjevanjem okvarjenih struktur sčasoma eliminirali redke genetske napake, kot so mišična distrofija, mentalna zaostalost in najrazličnejši problemi srca ter drugih vitalnih organov, ki izvirajo iz nepravilnega delovanja mitohondrijev.

Člani zgornjega doma britanskega parlamenta, ki so zakon potrdili z 280 glasovi za in 48 proti, so se med razpravo strinjali, da bi bila zavrnitev predlaganih sprememb, s katero bi zavedno podaljšali trpljenje nekaterih ljudi, napaka.

Nasprotniki zakona so v zadnjih mesecih vztrajali, da znanstveniki doslej niso opravili dovolj kliničnih testov, ki bi neizpodbitno potrdili učinkovitost zdravljenja pri ljudeh, ter opozarjali pred pojavom »dizajnerskih otrok«. Skupina 50 evropskih poslancev je pred torkovim glasovanjem v pismu britanskemu premieru Davidu Cameronu državo obtožila, da s sprejetjem zakona »krši človeško dostojanstvo« in evropsko zakonodajo. 

Nukleus še naprej ostaja svet

Predlagatelji in znanstvena skupnost so njihove argumente zavrnili drugega za drugim. Britanski urad za embriologijo in človeško oplojevanje (HFEA) je naročil tri študije metode, ki so jo razvili znanstveniki z Univerze v Newcastlu. Vse tri so po pisanju Independenta odobrile začetek zdravljenja pri ljudeh. Sally Davies, glavna svetovalka britanske vlade za področje zdravja, je poudarila, da zdravljenje predvideva zamenjavo DNK mitohondrijev, ne pa tudi genetskega materiala v jedru jajčeca, ki ostaja nedotakljiv.

»Tukaj gre za zamenjavo baterij, ne pa kromosomov, ki nas delajo tisto, kar smo,« je povedala. »Nukleus je svet. Poseganje vanj še naprej ostaja nezakonito.«