Alternative trenutni globalni ureditvi bodo letos iskali v Kanadi

Dogodek, ki se ga letos udeležuje 5000 civilnodružbenih skupin, velja za protiutež svetovnemu gospodarskemu forumu.

Objavljeno
09. avgust 2016 12.10
CANADA-SOCIAL-FORUM
Mo. B.
Mo. B.

Montreal − V Kanadi se bo danes s pohodom skozi center Montreala začel šestdnevni svetovni socialni forum (WSF), ki se ga letos udeležujejo predstavniki več kot 5000 civilnodružbenih skupin ter okoli 80 univerzitetnih profesorjev, levičarskih politikov, sindikatov in protiglobalizacijskih aktivistov. Namen letošnjega srečanja je povezovanje severne in južne poloble Zemlje.

»Moramo premostiti prepad med severom in jugom ... družbena neenakost ne pozna meja,« je pred začetkom foruma povedal predstavnik WSF Raphael Canet. Izrazil je upanje, da bo forum, ki so ga prvič organizirali v Braziliji leta 2001, letos pritegnil več pozornosti tudi zaradi lokacije. »Upamo, da bomo s tem, ko forum poteka v severni državi, kot je Kanada, dobili nov zagon.«

Za Kanado so se odločili kljub »žrtvam«. Preteklih konferenc, ki so med drugim potekale v Maliju, Indiji, Pakistanu, Tuniziji, se je udeležilo do 100.000 delegatov, tokrat bo število za najmanj polovico manjše. Mnogi si namreč poti in bivanja v Kanadi niso mogli privoščiti, okoli 234 ljudem pa je kanadska vlada zavrnila vizum.

A sprememba je bila nujna, saj je po 15 letih in 11 konferencah čedalje manj zanimanja. »WSF zmanjkuje goriva, obupno potrebuje prenove. Vedno bomo potrebovali mednarodna srečanja in potrebujemo mednarodna gibanja. Ideja je pritegniti pozornost, ljudi seznaniti, da obstajajo alternative [trenutni globalni ureditvi],« je za AFP pojasnil Dominique Plihon iz civilnodružbene organizacije Attac France.

Gibanje WSF je nastalo kot protiutež svetovnemu gospodarskemu forumu, ki vsako leto poteka v Davosu. Njihov namen je ponuditi prostor za decentralizirano razpravo ter izmenjavo idej in izkušenj pri iskanju rešitev, ki bi privedle do trajnostnega in vključujočega načina življenja.