ZDA: Temnopolti trikrat pogosteje umirajo ob srečanju s policijo

Raziskava časnika Washington Post je ponovno opozorila na hudo težavo ameriške družbe.

Objavljeno
01. junij 2015 23.17
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Ameriška policija je v prvih petih mesecih letošnjega leta ubila 385 ljudi, kar v povprečju pomeni več kot dva na dan. To je hkrati tudi dvakrat več od uradno zabeleženega povprečja v zadnjem desetletju. Toda ozadje podrobne analize, ki jo je opravil časnik Washington Post, ni razkrilo le vse več nasilja, pač pa tudi izjemno slabo evidenco.

V mestu Hummelstown sredi Pensilvanije so policisti ustavili 59-letnika, ki je sedel za volanom avtomobila s poteklo registracijo, kasnejša preiskava je pokazala, da je bil pod vplivom alkohola. Ko jim je skušal pobegniti, so ga najprej ustavili z električnim paralizatorjem, nato pa ga je policistka, ki je stala nad njim, ustrelila v hrbet, zaradi česar so jo obtožili umora. Medijsko pozornost je zbudil video posnetek iz Tulse v Oklahomi, ko je 73-letni šerifov pomočnik, ki si je naziv prislužil zaradi svojih donacij lokalni policiji, na tleh ležečega osumljenca želel omamiti s paralizatorjem, a je pomotoma potegnil pištolo in ga ubil.

V neoborožen par streljali 137-krat

V losangeleški četrti Hawthorne se je ob policistu ustavilo vozilo, v katerem je prestrašena ženska z dvanajstletnim sinom vpila, da jo zasledujejo trije oboroženi moški in skušajo ubiti. Nekaj sekund kasneje je iz drugega vozila skočil moški z dvema revolverjema, ubil žensko in orožje nameril v glavo fanta, a ga je policistu uspelo pravočasno ustreliti. Zgodbe so prikaz dveh različnih polov, na eni strani skoraj nedoumljivega ravnanja policije, na drugi nenehne nevarnosti, s katero so policisti soočeni v državi, kjer je nošenje orožje vse manj nadzorovano.

Če se je razprava o nadzoru nad orožjem povsem izpela, je zato v ZDA vse glasnejše opozarjanje na policijsko nasilje, še posebej pri srečanjih s pripadniki manjšin. Od smrti Michaela Browna lanskega avgusta v Fergusonu, ko so nato predmestje St. Louisa v zvezni državi Missouri še dneve pretresali protesti, pa do nedavne odločitve sodnika v Clevelandu, da policisti pred tremi leti niso prekoračili pooblastil, kljub temu da so po dobrih 35 kilometrih zasledovanja v neoborožen par streljali kar 137-krat, Američani vse bolj dvomijo v delo policije in pravosodja.

Časnik Washington Post se je zato lotil podrobne analize in s pomočjo policijskih poročil, lokalnih novic, intervjujev in drugih virov zbral podatke o vseh letošnjih primerih, ko so policisti uporabili orožje in ubili osumljenca. Njihova analiza je pokazala, da je bila približno polovica belih in polovica pripadnikov manjšin. Toda to razmerje se povsem podre v primerih, ko osumljenec ni bil oborožen, saj je med njimi kar dve tretjini temnopoltih ali latinosov. Ob upoštevanju demografskih razmerij temnopolti kar trikrat pogosteje umirajo ob srečanju s policijo kot belci.

Osem mlajših od 18 let

Velika večina – več kot osemdeset odstotkov pokojnih – je bilo oboroženih, največkrat s strelnim orožjem, tudi z noži in mačetami, med uporabo orožje so šteli napade z avtomobili ali orodjem za zabijanje žebljev. Dobrih 16 odstotkov ubitih ni bilo oboroženih, v trinajstih primerih so osumljenci imeli v rokah igrače, policisti pa so jih zamenjali za pravo orožje. Med mrtvimi je osem mlajših od osemnajst let, skoraj četrtina je bila po podatkih policije ali svojcev duševno bolnih. V približno polovici primerov se je policija odzvala na klic na pomoč od družinskih in podobnih zapletenih težavah, od sina, ki je skušal narediti samomor, prek nasilnega partnerja do blodnega brezdomca.

Zvezne oblasti brez točne evidence

Washington Post je upošteval samo smrti s strelnim orožjem, v njihovi analizi ni smrtnih primerov, ki jih je povzročila uporaba paralizatorjev, policijskih palic ali divja vožnja s policijskim vozilom, kar naj bi aprila povzročilo smrtonosno poškodbo hrbtenice Freddia Grayja in sprožilo nemire v Baltimoru. Toda po podatkih aktivistov, ki od nemirov v Fergusonu zbirajo podatke o smrti osumljencev v rokah policije, je bilo takšnih primerov v letošnjem letu že 476, lani pa naj bi v rokah policije umrlo kar 1204 ljudi. Številke so toliko bolj osupljive, ker niso primerljive s podatki v drugih razvitih državah. V Angliji in Walesu so policisti ubili 55 ljudi v zadnjih 25 letih, v Nemčiji so 2011 izstrelili 85 krogel in ubili šest ljudi.

Policijsko nasilje tako ZDA vse bolj deli na dva tabora, v enem vse glasneje trdijo, da so črna življenja pomembna, v drugem, da so pomembna modra življenja (pri čemer modra barva simbolizira policijo).

V oči bode tudi ugotovitev novinarjev Washingtona Posta, da zvezne oblasti sploh nimajo natančne evidence, kaj se dogaja v državi, saj lokalnim policistom ni treba poročati o smrtih. Tako je od 2011 manj kot tri odstotke od približno 18.000 različnih lokalnih policijskih enot zvezni policiji FBI sporočilo smrtne primere. Zato se bodo v Washingtonu še toliko težje lotili reševanja težav.