Ameriške volitve: trd boj v demokratski trdnjavi

Newyorčani danes izbirajo predsedniška kandidata republikanske in demokratske stranke.

Objavljeno
18. april 2016 23.54
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Več kot 28.000 po večini mladih Newyorčanov se je v nedeljo zbralo v brook­lynskem parku Prospect in navdušeno skandiralo ime politika, ki ga je napovedal igralec Danny DeVito. Senator Bernie Sanders v rodni zvezni državi­ doživlja zvezdniške ovacije, a zdi se, da to ne bo dovolj za zmago.

Po večini mlada in belopolta množica še vedno čuti Berniejevo vročico in verjame, da lahko senator kljub čedalje težji volilni matematiki premaga Hillary Clinton in postane predsedniški kandidat demokratske stranke. Mnogi že na izust poznajo pridigo o »milijonarjih in milijarderjih«, ki so spridili gospodarstvo in volilni sistem v korist najpremožnejšega odstotka ljudi. Vendar jim je še vedno všeč ter navdušeno ploskajo in vriskajo ob pravih trenutkih.

Njegova kampanja postavlja nove rekorde, dobili so že 7 milijonov posameznih donacij, ki povprečno znesejo »27 dolarjev«, kot so v en glas zavpili senatorjevi brooklynski privrženci. Ta v zadnjih dneh na domačih tleh prireja eno rekordno zborovanje za drugim, vmes skoči v Evropo na hitro srečanje s papežem Frančiškom, zato se komentatorji čudijo energiji 74-letnika. Po njegovih besedah ga poganja »izjemna zaskrbljenost za prihodnost«.

Podobno razmišlja Newyorčan Rudolf Ebner, eden izmed ne ravno številnih Sandersovih sivolasih privržencev. »Tukaj sem zaradi svojih otrok,« je dejal na zborovanju za senatorja in poudaril, da država izgublja ameriške sanje, prepričanje, da lahko s trdim delom in poštenjem napreduješ na družbeni lestvici. »Sanders je dosleden, je socialni demokrat, ki že leta kritizira Wall Street, zavzema se za revne. Hkrati je dober človek,« je Ebner opisal svojo vero v politika.

Po njegovih besedah se je treba boriti za družbene spremembe, pri čemer se Sanders že ves čas zavzema zanje. Senator je včeraj na podoben način pojasnil, kako namerava v politično globoko razdeljeni državi uresničiti obljube, ko predsednik Barack Obama ne more spraviti skozi kongres (za ZDA) precej manj radikalne pobude. »Spremembe se zgodijo, ko se ljudje dvignejo in borijo zanje. To je srčika te kampanje,« je pojasnil podstat svoje »politične revolucije«. Vprašanje je, ali se bo dvignilo dovolj ljudi.

Pomen udeležbe

Ne gre samo za to, ali se bodo množice z zborovanj prelile na volišča, ampak tudi, koliko volivcev se bo lahko udeležilo izbiranja v demokratski stranki. Ta ima v New Yorku zelo toga pravila, po katerih lahko glasujejo samo registrirani demokrati, morebitno spremembo iz, denimo, statusa neodvisnega volivca pa je bilo treba opraviti že lani oktobra, ko se je Berniejeva vročica šele kuhala in še zdaleč ni dosegala sedanjih razsežnosti. Novi volivci so morali opraviti registracijo do 25. marca.

»Če bo volilna udeležba visoka, zelo visoka, če bodo na volišča prišli delavci in študenti, bomo zmagali,« je včeraj napovedal tudi Sanders. Doslej mu ankete niso dajale veliko upanja, po povprečju časnika RCP zaostaja za skoraj 13 odstotkov, zato najbrž njegovi privrženci upajo, da je iz Vatikana prinesel kakšen čudež. Morda se ta celo dogaja, anketa Gravis Marketinga mu je namerila le še 6 odstotkov razlike (53 odstotkov za Hillary Clinton, 47 za Sandersa).

Nekdanja zunanja ministrica poskuša dajati vtis, da jo bolj skrbijo republikanski nasprotniki, zato v svojih nastopih Sandersa skoraj ne omenja. Njena šibkost je globoko nezaupanje volivcev, ki se v zadnjih anketah še povečuje. »Ima navado sklepati kupčije, ima izglajen nastop, toda ljudje vidijo, da je del igre, in ji ne verjamejo. Vendar ni zla oseba, bila bi razmeroma dober predsednik, zato bom glasoval zanjo, če Bernie ne bo zmagal,« je dejal Rudolf Ebner.

Vprašanje je, ali so enako širokosrčni tudi drugi berniejevci. Mnogi med njimi vidijo nekdanjo zunanjo ministrico kot del sistema, ki je pripeljal družbo v sedanji položaj, in napovedujejo, da je na splošnih volitvah ne bodo podprli. Sanders poudarja, da mora Hillary Clinton sama prepričati volivce, da je vredna zaupanja. To v praksi pomeni, da se mora premakniti še bolj v levo.

Vpitje o slepariji

Na republikanski strani je zmagovalec New Yorka znan vnaprej, vprašanje je le, ali bo Donald Trump zbral več kot 50 odstotkov podpore in tako pobral vse republikanske delegate. To bi bil primeren obliž za vse rane, ki mu jih je zadnje tedne zadal teksaški senator Ted Cruz. Ta je bil po prepričljivi zmagi v Wisconsinu uspešen tudi v soboto in na zborovanju republikanske stranke v Wyomingu pobral preostalih 14 delegatov.

To je le še spodbudilo Trumpovo nerganje, da se soočajo s »sleparskim sistemom« dodeljevanja delegatov. Vrh republikanske stranke mu odgovarja, da so pravila – če že ne jasna – javna in enaka za vse. Le da se Trumpova kampanja ni dovolj dobro pripravila na mešetarjenje pri imenovanju delegatov. Newyorški milijarder bo tako moral zbrati 1237 delegatov, če si želi postati predsedniški kandidat ­republikancev.