Bela hiša, ki za nobeno ceno noče vzljubiti zelene

Ugotovitve znanstvenikov o posledicah podnebnega segrevanja so v nasprotju s trditvami ameriškega političnega vrha.

Objavljeno
10. avgust 2017 16.29
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Donald Trump je v Zahodni Virginiji zaneseno­ ponavljal, da bo »končana vojna proti čudovitemu, čistemu premogu«, saj so ustavili nadlegovanje okoljske agencije.­ Toda strokovnjaki v njegovi­ javni upravi so zatrdili, da so posledice podnebnega segrevanja nedvomne, zanje pa smo krivi ljudje.

Na njihovo podnebno poročilo je v ponedeljek opozoril New York Times, in čeprav to ni bilo še eno predčasno pronicanje vladnih podatkov v javnost, kot so sprva zatrdili v časniku, saj je od januarja dostopno na spletu, je razlika med ameriškim političnim vrhom in strokovnim pogledom javne uprave vseeno odmevna. Poročilo so pripravili strokovnjaki trinajstih zveznih agencij in je del nacionalne podnebne ocene, ki jo mora vlada po navodilih kongresa pripraviti vsake štiri leta. Ugotovitve so jasne, ZDA že zdaj občutijo posledice podnebnih sprememb, več je vročinskih valov in več padavin.

Naš planet se je v zadnjih 150 letih segrel za okoli 0,9 stopinje Celzija, po podatkih Nase in ameriške nacionalne uprave za oceane in ozračje (NOAA) pa nobeden od zadnjih 628 mesecev (kar je dobrih 52 let) ni bil hladnejši od povprečja 1881–1910, večina jih je bila toplejših. V ZDA so največji dvig temperature zaznali na zahodu, na severovzhodu se je povečala količina ekstremnih padavin. Strokovnjaki ugotavljajo, da v zgodovini meteoroloških opazovanj ne obstajajo naravni cikli, ki bi pojasnili sedanje spremembe, in z veliko verjetnostjo sklepajo, da smo ljudje odgovorni za praktično vse segrevanje od leta 1951.

Strah o prikrivanju

To je v nasprotju s trditvami predsednika in članov njegove vlade, da je človeški prispevek k podnebnim spremembam dvomljiv in da so naše zmožnosti o napovedi posledic omejene. »Dokazov o spremembah mrgoli, od vrha ozračja do globin oceanov,« je zapisano v poročilu. Njegovi avtorji navajajo, da na tisoče študij, ki jih je opravilo na desettisoče znanstvenikov, dokumentira številne posledice podnebnih sprememb v ozračju in na tleh. »Veliko dokazov kaže, da je človeška dejavnost, še posebej pa izpusti toplogrednih plinov, glavni razlog za nedavno zaznane spremembe,« so zapisali avtorji.

Številni med njimi se bojijo, da vlada v končni podnebni oceni ne bo objavila teh ugotovitev. To ne bi bilo presenetljivo, saj denimo novi šef okoljske agencije (Epa) Scott Pruitt ne verjame, da je ogljikov dioksid glavni povzročitelj segrevanja ozračja. Trump je znan po izjavah o okoljski politiki, ki so sprte z resnico. Zelo rad prebira dejstva in jih napihuje v pretiravanja, izvzeta iz splošnega konteksta, nato pa napačne trditve vztrajno ponavlja, kljub opozorilom, da niso točne. Po predsedniški prisegi je vsaj prenehal javno trditi, da so podnebne spremembe (kitajska) prevara.

Kazni za opozorila

Javno opozarjanje na posledice podnebnih sprememb se lahko konča tudi s kaznovanjem, kar naj bi se zgodilo Joelu Clementu. Nekdanji direktor oddelka za analize politik na ameriškem notranjem ministrstvu (to v ZDA upravlja večino zveznih zemljišč in naravne vire) je bil premeščen v računovodsko pisarno ministrstva, v javno objavljeni kritiki pa je zatrdil, da gre za odgovor na njegovo pisanje o nevarnostih, s katerimi se zaradi podnebnih sprememb soočajo indijanske skupnosti na Aljaski. Njegov šef, notranji minister Ryan Zinke, večino časa preživi med obiskovanjem nacionalnih parkov, kjer razglaša svojo ljubezen do narave, medtem pa njegova politična ekipa v Washingtonu razgrajuje osem let prizadevanj vlade predsednika Baracka Obame za zaščito okolja.

Na ministrstvu za kmetijstvo so se podnebnih sprememb lotili z nojevsko taktiko tiščanja glave v pesek, saj naj bi prepovedali uporabo tega izraza, ki naj bi ga nadomestili s »skrajnimi vremenskimi pojavi«, namesto o zmanjšanju toplogrednih plinov pa govorijo o »povečanju učinkovite uporabe hranil«, je v ameriški izdaji zapisal časnik Guardian. Taktika se širi z ravni zveznih držav, oblasti na Floridi so že leta 2014 prepovedale izraz podnebne spremembe, zaradi česar je denimo eden od uradnikov v lokalnem parlamentu med podnebno razpravo moral retorično telovaditi z besedami »zadeva, ki ste jo prej omenili«, da ne bi kršil ukaza.

Kisla tolažba

Reuters je poročal o podobnem izo­gibanju na ameriškem zunanjem ministrstvu. Minister Rex Tillerson je v petek, ko je država uradno odstopila od pariškega podnebnega sporazuma, veleposlaništvom poslal navodilo, naj se z nedoločenimi odgovori izmikajo vprašanjem, kaj bi Trumpovo vlado pripravilo do tega, da bi se znova pridružila skupnim prizadevanjem za doseganje ciljev iz sporazuma. Hkrati navodilo jasno daje vedeti, da Bela hiša za zdaj »nima načrtov o ponovnih pogajanjih ali o dopolnitvi besedila pariškega sporazuma«. Po besedah demokratskega stratega Paula Begale se lahko te dni vsaj tolažimo, da »se ob grožnji termonuklearnega pekla podnebno segrevanje zdi skoraj prijetno«.