Škandal z brazilskim mesom se razpleta

33 inšpektorjev je meso označevalo kot primerno za prodajo, čeprav ni bilo.

Objavljeno
25. marec 2017 20.57
BRAZIL-CORRUPTION/FOOD-JBS

Kitajska, Egipt in Čile so po tednu dni od izbruha mesnega škandala v Braziliji umaknili popolno prepoved uvoza mesa iz te države. Omejili so ga na 21 proizvodnih obratov, ki so po navedbah brazilske policije vpleteni v podkupovanje zdravstvenih inšpektorjev, da so tudi neustrezno meso potrjevali kot ustrezno. Nekatere države, vključno z EU, so že po izbruhu afere prekinile uvoz samo iz obratov, ki jih je izpostavila policija.

Ta je po poročanju Afp aretirala več kot 30 ljudi in zaprla tri obrate, preiskava pa je potekala dve leti.

Kot še navaja Afp, je Kitajska, ki je za Hong Kongom druga največja uvoznica govedine iz Brazilije, takoj po sporočilu policije ukrepala s popolno prepovedjo uvoza vsega mesa iz te južnoameriške države. Lani je Kitajska tam kupila za 859,5 milijona dolarjev govedine in perutnine.

»Prekinili smo uvoz, dokler nismo ugotovili, kaj se dogaja. Zdaj bomo ponovno kupovali meso od Brazilcev, a ne od teh 21 obratov,« je povedala Mona Mehrez iz egiptovskega kmetijskega ministrstva. Egipt je lani iz Brazilije uvozil za 551,2 milijona dolarjev mesa in je tretji najpomembnejši kupec brazilske govedine.

Hud udarec za državo v recesiji

Brazilija, ki je že dve leti v globoki recesiji, je največja izvoznica mesa na svetu in jo je škandal zelo pretresel, zaupanje v tamkajšnjo sanitarno inšpekcijo je upadlo. Kmetijski minister Blairo Maggi je zato odločitev Kitajske za umik prepovedi uvoza označil kot znak, da brazilskemu nadzoru vendarle gre zaupati.

Meso izvažajo v več kot 150 držav, poleg že omenjenih trgov so najpomembnejši še Savdska Arabija, Singapur, Japonska, Rusija, Nizozemska in Italija. Lani so po podatkih brazilske vlade na tuje trge prodali za 5,9 milijarde dolarjev perutnine in za 4,3 milijarde dolarjev govedine.

Brazilska vlada je v preteklih dneh v pismu 163 članic Svetovne trgovinske organizacije prosila, da dejanja peščice ne vplivajo na preostalo mesno industrijo v  Braziliji, ki na tujih trgih ustvari več kot 13 milijard dolarjev prodaje.

»Nekaj gnilih jabolk je krivih za škandal, brazilska prehrambna industrija je zdrava,« so med drugim zapisali ter poudarili, da je od 11.000 zaposlenih na kmetijskem ministrstvu 2300 inšpektorjev in 33 med njimi je vključenih v preiskavo, med 853.000 pošiljkami mesa v lanskem letu so jih preiskovali 184.