Izredne razmere zaradi nasilja v Charlottu

V ameriškem mestu Charlotte v zvezni državi Severna Karolina protesti in nasilje po policijskem uboju temnopoltega moškega.

Objavljeno
22. september 2016 09.25
USA-POLICE/
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York - V Charlottu, največjem mestu zvezne države­ Severna Karolina, veljajo izredne razmere, potem ko so protesti zaradi novih smrti temnopoltih Američanov ob soočenju s policijo prerasli v nasilno divjanje. V sredo ponoči se je v zmedi in prerivanju zaslišal strel. Ta je hudo ranil moškega, ki se še bori za življenje.

Guverner Severne Karoline Pat McCrory je razglasil izredne razmere in poklical na pomoč narodno gardo in prometno policijo, ki sicer nadzira avtoceste. Kerr Putney, poveljnik policije v Charlottu, je danes dejal, da ni razlogov za razglasitev policijske ure, saj imajo zdaj na voljo dovolj varnostnih enot za nadzor ulic. Do zob oboroženi policisti, ki s solzivcem razganjajo jezno množico, so v ZDA oživili podobe nasilja v Fergusonu pred dvema letoma in lanskih spopadov v Baltimoru.

V sredo se je večerna molitev sprevrgla v jezen pohod in nato vse bolj nasilno divjanje in spopade s policijo. Protestniki so hoteli za policijo v avlo enega od hotelov, zato so policisti uporabili solzivec. Takrat se je zaslišal strel, na tleh blizu vhoda pa je v krvi obležal temnopolti moški. To je še spodbudilo bes na ulicah, policiji pa je šele s solzivcem in svetlobnimi granatami uspelo razgnati množico in vzpostaviti red. Po podatkih policije, ki preiskuje dogodek, je streljal civilist, po mestu pa se je hitro razširila­ pripoved, da naj bi bil strelec ­policist.

Pištola ali knjiga?

Vse je sprožila smrt temnopoltega Američana, ki ni preživel so­očenja s policijo. V Charlottu je v torek umrl 43-letni Keith Lamont Scott, pri čemer imata policija in družina precej drugačno razlago dogodka. Po uradni so policisti prišli v sosesko z nalogom za aretacijo druge osebe, ko so opazili Scotta, ki naj bi prišel iz avtomobila s pištolo v roki. Nato naj bi se vrnil v vozilo ter znova izstopil iz njega, še vedno z orožjem v roki. Policisti so mu ukazali, naj ga odvrže, a ni ubogal, v nekem trenutku je strelec menil, da je ogrožen, in streljal nanj. Med preiskavo naj bi na prizorišču našli pištolo, ne knjige.

Scottova hči je zatrdila, da oče, ki naj bi bil zaradi poškodbe možganov invalid, ni imel orožja in da tudi v avtomobilu ni bil oborožen, pač pa da je bral knjigo in čakal, da se sin pripelje s šolskim avtobusom. Jeza v mestu je zavrela še isti večer, kljub temu da je tokrat streljal temnopolti policist, ne belopolti, kar zaradi dolge zgodovine rasizma v ZDA le še spodbudi ogorčenje temnopolte skupnosti. Protestniki že dva dni zahtevajo objavo policijskih posnetkov, vendar je poveljnik Putney danes dejal, da jih bodo predvajali družini pokojnega, za zdaj pa jih ne nameravajo pokazati javnosti, saj so del dokaznega materiala.

Po Putneyjevih besedah ni dvoma, da je bil Scott oborožen in ni ubogal ukazov policije, naj odvrže orožje, ni pa jasno razvidno, ali ga je usmeril proti komu in naperil. Županja Charlotta Jennifer Roberts je dejala, da bi bila objava koristna, če »so posnetki jasni in zajemajo dogajanje z različnih zornih kotov«. Dogodek naj bi posnelo več kamer, ki so jih policisti nosili na uniformah, ter kamera v njihovem vozilu, strelec pa ni nosil kamere. Državni tožilec R. Andrew Murray je sporočil, da je na zahtevo Scottove družine vložil zahtevo za pre­iskavo v imenu zvezne države.

Ogorčenje temnopoltih

Danes so bile ulice Charlotta večinoma mirne, vozila nacionalne garde, rezervnih enot ameriške vojske, so že zjutraj zavzela položaje na ključnih križiščih. Vodstva podjetij Bank of America, Wells Fargo in Duke Energy so poslala zaposlene domov in jih prosila, naj ne hodijo na ulice. Ameriško pravosodno ministrstvo je poslalo v mesto skupino mirovnikov, izurjenih za reševanje napetih razmer v lokalnih skupnostih.

Bančna prestolnica juga ZDA se je pred tremi leti izognila nasilju, ko je belopolti policist ustrelil neoboroženega temnopoltega Američana. V mestu z okoli 830.000 prebivalci je okoli 35 odstotkov temnopoltih, temnopolt je poveljnik policije Putney. Jeza se je morda začela nabirati lani, ko porota na sojenju omenjenemu policistu ni zmogla odločitve, zato je sodnik razveljavil sojenje, kar je sprožilo proteste, ne pa izbruhov nasilja. Toda ogorčenje temnopoltih ZDA spodbujajo vedno nove smrti afriških Američanov ob soočenju s policijo.

Prejšnji petek, nekaj dni pred Charlottom, je belopolta policistka v Tulsi v zvezni državi Oklahoma v za zdaj še nepojasnjenih okoliščinah ustrelila neoboroženega 40-letnega Terencea Crutcherja, čeprav posnetki kažejo, da je držal roke nad glavo. Po trditvah policistov ni ubogal njihovih ukazov, nato naj bi poskusil seči skozi okno v svoje vozilo. Odvetniki družine pokojnega pravijo, da je bilo okno zaprto, kar naj bi dokazovali sledovi krvi na njem. Policistka je domnevala, da je nenavadno Crutcherjevo vedenje posledica uživanja mamil.