Dilma Rousseff pri Baracku Obami

Za brazilsko predsednico namesto slovesne državniške le zasebna večerja.

Objavljeno
30. junij 2015 17.34
USA-BRAZIL/
Z. R., Delo
Z. R., Delo
Washington − Brazilska predsednica Dilma Rousseff je v Beli hiši opravila­ dvostransko srečanje s predsednikom Barackom Obamo, kar je bil osrednji del njenega petdnevnega obiska ZDA, ki ga je začela v New Yorku. Obama jo je gostil na zasebni večerji, iz Washingtona pa bo Brazilka odpotovala še v Kalifornijo.

Obama je oktobra leta 2013 hotel brazilski predsednici pripraviti državniški obisk z vsemi častmi, ki jih pozna protokol Bele hiše in česar so deležni le voditelji najpomembnejših držav. Dilma Rousseff mu je takrat dala odmevno košarico, ko je Edward Snowden spravil v javnost, da je ameriška Agencija za nacionalno varnost (NSA) prisluškovala njenim telefonom in nadzorovala njeno internetno komunikacijo. Obama je po izbruhu škandala obljubil, da tega ne bodo več počeli, in morda res niso ali pa to ni več pomembno.

ZDA so si takrat zelo želele obiska, vendar ga je Dilma Rousseff odklonila. Zdaj je ravno obratno. Njena priljubljenost med Brazilci je po pol leta drugega mandata le 10-odstotna, med drugim zaradi korupcijskih škandalov nekaterih njenih bližnjih sodelavcev in recesije. Brazilska predsednica je zdaj dobila le uradni obisk, čeprav lahko med bivanjem v Washingtonu prenočuje v protokolarni Blairovi hiši, ki je namenjena posebej cenjenim tujim državnikom.

Trgovinska menjava

Namesto veličastne državniške večerje je bila v ponedeljek zvečer le zasebna z Obamo, glavni del pogovorov o gospodarstvu, trgovini, varnosti in podnebnih spremembah je potekal danes, ko se je na kosilu dobila tudi s podpredsednikom Josephom Bidnom. Dilma Rousseff je pripotovala v ZDA v soboto, najprej se je v New Yorku srečala s finančnimi in gospodarskimi voditelji. ZDA so največje investitorice v Braziliji ter druge največje trgovinske partnerice za Kitajsko. Obseg trgovinske menjave je bil lani vreden 62 milijard dolarjev, pri čemer so imele ZDA 8 milijard dolarjev presežka. Brazilija sicer potrebuje še več tujih naložb v času, ko izvaja 23 milijard dolarjev vredne varčevalne ukrepe in 64 milijard dolarjev vreden ­infrastrukturni program.

Pomembna tema pogovorov so tudi podnebne spremembe. Brazilija pred letošnjim podnebnim vrhom v Parizu še ni objavila svojih nacionalnih ciljev za zmanjšanje izpustov toplogrednih plinov, čeprav je sedma največja onesnaževalka s temi plini. Obenem je z Amazonijo tudi največja proizvajalka kisika. Po obisku Washingtona bo Dilma Rousseff odpotovala še v Kalifornijo, kjer bo obiskala sedež podjetja Google in raziskovalni center vesoljske agencije Nasa. Med drugimi jo bo gostila nekdanja državna sekretarka Condoleezza Rice.