Egiptovsko sodišče novinarje Al Džazire znova obsodilo na večletni zapor

Al Džazira je v odzivu obsodila odločitev sodišča kot nameren napad na svobodo medijev.

Objavljeno
29. avgust 2015 16.09
EGYPT-ALJAZEERA/
Ma. F., Delo.si, STA
Ma. F., Delo.si, STA

Kairo - V ponovnem sojenju trem sodelavcem televizijske mreže Al Džazira zaradi domnevne podpore islamistični Muslimanski bratovščini je sodišče izreklo triletne zaporne kazni, kar je manj kot v prvem sojenju. Na sodišču sta bila prisotna Kanadčan egiptovskega rodu Mohamed Fahmy in Egipčan Baher Mohamed. Avstralcu Petru Gresteju so sodili v odsotnosti.

Sodelavce Al Džarize so lani na prvi stopnji kljub mednarodnemu ogorčenju zaradi sodnega procesa obsodili na po sedem let zapora, ker da so podpirali prepovedano Muslimansko bratovščino in širili napačne informacije v času nemirov podpornikov leta 2013 odstavljenega islamističnega egiptovskega predsednika Mohameda Mursija.

Gresteju so po obsodbi v skladu z egiptovsko zakonodajo, ki dovoljuje, da lahko tujci prestajajo zaporno kazen v svoji domovini, dovolili odhod iz Egipta. V Avstraliji Gresteju sicer ni grozil zapor.

Na pritožbe se je možno pritožiti

Na obsodbe so se sodelavci Al Džazire pritožili, kasacijsko sodišče pa je odredilo ponovno sojenje, ker da ni bilo dovolj dokazov, ki bi utemeljevali prvotne obsodbe na večletne zaporne kazni.

Na današnje obsodbe se je še možno pritožiti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V odzivu na današnjo odločitev sodišča je Greste obsodbe označil za »nezaslišane« in napovedal nadaljnji sodni boj. V intervjuju za Al Džaziro je dejal, da stoji za kolegoma, ki sta ostala v Egiptu. Pripomnil je, da je pričakoval obsodbe iz političnih razlogov, a je upal, da bodo padle brez dodatnih zapornih kazni glede na dolge mesece, ki so jih obsojeni preživeli v priporu.

»Ničesar napačnega nismo storili. Tožilstvo ni predložilo nobenih dokazov, da smo storili kaj narobe, zato je dejstvo, da smo obsojeni kot teroristi brez dokazov, nezaslišano,« je povedal Greste, ki se na sodbo ne bo pritožil, ker se ne bo mogel prikazati na sodišču v Egiptu. Bo pa preizkusil katerokoli drugo pravno pot.

Al Džazira je v odzivu obsodila odločitev sodišča kot nameren napad na svobodo medijev. Obsodba po mnenju televizijske mreže »kljubuje logiki in svobodi«, poroča francoska tiskovna agencija AFP.