Indija najštevilnejša v manj kot desetletju

Do leta 2050 bo naš planet gostil 9,7 milijarde ljudi. Največjo populacijsko rast je pričakovati v državah v razvoju.

Objavljeno
31. julij 2015 12.54
INDIA-SOCIETY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

New York − Nič ni videti, da se bo rast svetovnega prebivalstva kaj kmalu zaustavila, vsaj tako napovedujejo Združeni narodi. Po njihovi projekciji se bo število Zemljanov do leta 2050 z današnjih 7,8 milijarde povečalo na 9,7 milijarde, še petdeset let pozneje bo naš planet gostil skupno 11,2 milijarde ljudi.

Rekord najštevilnejše države na svetu je danes še vedno v rokah Kitajske, a se bo po ocenah ZN v manj kot desetletju tudi to spremenilo − šest let prej, kot po dosedanjih predvidevanjih, bo država z največjo populacijo postala Indija. Vse kaže, da se sprememba obeta tudi na tretjem mestu, tam, kjer so danes ZDA, bo po poročanju Reutersa do leta 2050 Nigerija.

Število prebivalcev se bo v prihodnjih desetletjih najhitreje povečevalo v državah v razvoju, predvsem tistih na afriški celini − tam bodo v prihodnjih 35 letih prispevali kar polovico svetovne populacijske rasti. Do leta 2100 pa se bo po napovedih ZN število državljanov Angole, Burundija, DR Konga, Malavija, Malija, Nigerije, Somalije, Ugande, Tanzanije in Zambije povečalo za petkrat.

John Wilmoth, pristojen za pripravljanje projekcije rasti svetovnega prebivalstva, je po navedbah Reutersa posvaril, da bo naraščanje števila prebivalcev v najbolj revnih državah sveta še dodatno otežilo boj proti revščini in lakoti ter prizadevanja za vzpostavljanje izobraževalnega in zdravstvenega sistema. A hkrati bodo prav današnji afriški otroci v prihodnjih desetletjih odločilno vplivali na svetovno populacijo.

Medtem ko število Zemljanov nezadržno narašča, se na drugi strani skoraj v vseh delih sveta podaljšuje življenjska doba. Prebivalstvo se tako v številnih delih sveta stara. Tretjina prebivalstva Evrope bo do leta 2050 starejša od 60 let. Globalno gledano se bo število ljudi, starejših od 80 let, do leta 2100 povečalo za sedemkrat. A Afrika je danes še vedno mlada. Otroci, mlajši od 15 let, predstavljajo petino populacije. »Veliko število mladih ljudi v Afriki, ki bodo imeli priložnost odrasti in bodo imeli svoje otroke, je zagotovilo, da bo regija v prihodnjih desetletjih imela osrednjo vlogo pri oblikovanju porazdelitve in velikosti svetovne populacije,« so še zapisali v poročilu.