Iran pripravljen na podaljšanje jedrskih pogajanj

Teheran je pripravljen na enoletno podaljšanje, če danes ne bo dosežen resničen napredek v smeri sporazuma.

Objavljeno
23. november 2014 13.42
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Dunaj − Iran je pripravljen na podaljšanje pogajanj s šesterico velikih sil o svojem jedrskem program za do enega leta, če danes ne bo dosežen resničen napredek v smeri sporazuma, je po pisanju Slovenske tiskovne agencije povedal iranski vir blizu pogajanj na Dunaju.

Podaljšanje pogajanj bi bilo skladno s pogoji lanskega začasnega sporazuma iz Ženeve, ki je prinesel začasno zamrznitev posameznih delov iranskega jedrskega programa v zameno za odpravo določenih sankcij. »Še vedno smo osredotočeni na nekakšen političen sporazum,« ki ne bi bil napisan, vendar bi omogočil pogajalcem, da se o tehničnih vidikih sporazuma dogovorijo kasneje, je pojasnil vir.

»Toda če od zdaj do današnjega popoldneva ali večera ne pridemo do tega, je za nas rešitev podaljšanje ženevskega sporazuma,« je po pisanju STA povedal iranski vir blizu maratonskih pogajanj v avstrijski prestolnici. »To bi bilo lahko za obdobje šestih mesecev ali enega leta. Vsekakor se moramo izogniti ozračju konfrontacije s stopnjevanjem z ene ali druge strani,« je še dodal.

ZDA, Rusija, Kitajska, Velika Britanija, Francija in Nemčija se že od februarja pogajajo z Iranom, da bi dosegli končni sporazum o iranskem jedrskem programu. Rok, ki so si ga postavili za to, se izteče v ponedeljek.

Sporazum naj bi pomiril skrbi Zahoda, da Teheran razvija jedrsko orožje pod pretvezo civilnih jedrskih dejavnosti. Islamska republika ves čas zanika tovrstne namige in vztraja, da je njen jedrski program povsem miroljubne narave.

Na Dunaj, kjer so že vodje diplomacij večine vpletenih držav, bo danes odpotoval tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov, poročajo ruski mediji. Lavrov je v petek izjavil, da so na mizi vsi elementi za dosego sporazuma in da manjka samo še politična volja, piše STA.

Ruski zunanji minister se je v petek o pogajanjih pogovarjal z ameriškim državnim sekretarjem Johnom Kerryjem, s katerim sta oba poudarila, da je treba vložiti dodaten napor, da bi dosegli konkreten dogovor znotraj časovnih omejitev, za katere so se dogovorili pred tem.