Islamsko državo pregnali iz središča Havije

Mesto je veljalo za eno izmed zadnjih utrdb Islamske države v Iraku.

Objavljeno
05. oktober 2017 12.28
IRAQ-CONFLICT
Ka. M., STA
Ka. M., STA

Bagdad – Iraške sile so sporočile, da so zavzele središče mesta Havija, eno izmed zadnjih utrdb samooklicane Islamske države (IS) v Iraku. Sile so v mesto vdrle v sredo, po zavzetju njegovega središča pa zdaj nadaljujejo z osvajanjem okolice. Sklicujoč se na navedbe iraških sil, britanski BBC poroča, da so skrajne islamiste pregnali iz približno sto vasi v okolici Havije.

Da padec Havije pomeni izgubo zadnje utrdbe IS na severu Iraka, je danes o pogovoru s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom v Parizu poudaril tudi iraški premier Haider Al Abadi in komentiral, da zavzetje Havije ni samo zmaga Iračanov, ampak celega sveta, poroča nemška tiskovna agencija DPA.

Provladne sile v Iraku so v boju proti IS v zadnjih mesecih dosegle velike uspehe. Potem ko so julija razglasile zmago v Mosulu, so skrajneže nato pregnale iz bližnjega mesta Tal Afar, nato pa napredovale vzdolž reke Evfrat v zahodne puščave ob meji s Sirijo, kjer v provinci Deir ez Zor še vedno potekajo boji.

V neposredni bližini Havije. Foto: Ahmad al-Rubaye/AFP

Ofenziva na Havijo, ki leži dobrih 200 kilometrov severno od Bagdada, se je začela pred dvema tednoma, od takrat pa je po podatkih Združenih narodov od tam zbežalo več kot 12.000 civilistov.

Begunci iz Havije. Foto: Marwan Ibrahim/AFP

Iraške sile, ki jih podpira mednarodna koalicija pod vodstvom ZDA, so po zavzetju kraja Širkat 22. septembra napredovale v smeri jugovzhoda proti letalskemu oporišču Rašad, ki so ga zavzele v ponedeljek, ter Havije in Rijada. Z zavzetjem Havije pod nadzorom IS v Iraku ostaja še pas ozemlja ob zahodni meji s Sirijo, navaja BBC.

Rivalstva Havije

V Haviji živijo predvsem sunitski Arabci, nastrojeni do šiitske vlade v Bagdadu in do Kurdov, ki imajo večino v z nafto bogati regiji Kirkuk, v kateri se mesto nahaja. Prav ta rivalstva botrujejo dolgi džihadistični okupaciji mesta, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Prebivalci Havije tako nasprotujejo kurdskim ambicijam po priključitvi regije severni avtonomni regiji Kurdistan, kjer so nedavno na referendumu podprli neodvisnost. Referendum je sicer potekal tudi v Kirkuku.