Jemenski predsednik v »hišnem priporu« upornikov

Varnostni svet ZN vse strani v Jemnu poziva, naj podprejo vlado in s tem stabilnost in varnost v državi.

Objavljeno
21. januar 2015 12.31
YEMEN-CONFLICT-HUTHI
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Sana − Varnostni svet Združenih narodov (VS ZN) je včeraj obsodil nasilje v glavnem mestu Jemna, predvsem napad pripadnikov šiitskega plemena Huti na predsedniško palačo, ki so jo pozneje tudi uspešno zasedli, rezidenco predsednika pa obkolili. Članice VS ZN so znova poudarile, da je predsednika Abdrabuh Mansur Hadi »legitimna oblast« v Jemnu in vse strani pozvale, naj podprejo vlado in s tem »stabilnost in varnost« v državi. Neimenovani vir iz predsedniške rezidence je za Al Džaziro sicer povedal, da je Hadi v »hišnem priporu«.

»Jemenskega predsednika so napadli borci, ki poskušajo strmoglaviti režim,« je na enem od družabnih omrežji včeraj zapisala ministrica za informiranje Nadia Sakaf. Al Džazira poroča, da predsednik menda ni ranjen, a da je njegova zasebna rezidenca obkoljena. »Predsednik Hadi je še vedno doma. Nobenih težav ni, lahko odide, kadar hoče,« pa je za Reuters povedal eden od predstavnikov upornikov Mohamed al Bukhaiti.

Nekaj ur po zavzetju predsedniške palače je vodja upornikov Abdul Maliki al Huti predsednika v govoru na javni televiziji obtožil »drobljenja« države. Dejal je, da je Hadiju, ki je najvišji položaj v državi zasedel leta 2012, velja pa za tesnega zaveznika ZDA, spodletelo ne le pri ponovnem vzpostavljanju stabilnosti v državi, ampak tudi pri implementaciji mirovnega sporazuma, sklenjena septembra lani. Predstavniki oblasti in šiitskega plemena so se takrat med drugim dogovorili o sestavi vlade narodne enotnosti, v zameno pa naj bi se Hutiji umaknili iz zasedenih mest. A sprti strani manj kot štiri mesece pozneje druga drugo obtožujeta nespoštovanja dogovorjenega.

»Nič nam ne bo preprečilo uveljavljanja sporazuma o miru in sodelovanju. Tuje sile nas ne bodo prestrašile, gre za ključno vprašanje,« je med včerajšnji govorom povedal Huti in posvaril pred morebitnimi ukrepi varnostnega sveta ZN. »Pripravljeni smo na posledice, ne glede na to, kakšne bodo,« je povedal.

Članice VS ZN sankcij včeraj po poročanju AFP niso omenjale, so pa pozvale k premirju in ponovni vzpostavitvi dialoga. »Globoko zaskrbljenost« nad razmerami v državi je izrazil tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Mun.

Razmere v Sani so po poročanju STA močno napete že od sobote, ko so Hutiji ugrabili vodjo predsednikovega urada Ahmeda bin Mubaraka, ki nadzira pripravo ustavnih sprememb in vodi nacionalni dialog, odkar so februarja 2012 protesti z oblasti odnesli dolgoletnega jemenskega voditelja Alija Abdulaha Saleha.