Pandorina skrinjica vzhodne Azije se odpira

Politična smrt Park Geun Hje ne pomeni konca politične krize na jugu Korejskega polotoka. Njene posledice pa zna čutiti vsa regija.

Objavljeno
31. marec 2017 09.11
APTOPIX South Korea Politics
Zorana Baković
Zorana Baković
Sonce nad Seulom še ni niti vzšlo, ko se je črna Kia ustavila pred rezidenco nekdanje južnokorejske predsednice Park Geun Hje. Potem so jo v spremstvu treh policijskih agentov odpeljali v ječo, kjer bo ostala najmanj 20 dni, morda pa celo večino preostalega življenja.

Centralno okrožno sodišče južnokorejske prestolnice je izdalo zahtevo za pripor Park Geun Hje zaradi »resnosti kaznivih dejanj, za katera je osumljena« in zaradi »nevarnosti uničenja dokazov«, kar pomeni, da bi ji lahko bila odvzeta pravica do obrambe s prostosti tekom celotnega sodnega procesa.

Parkovo je ustavno sodišče odstavilo z najvišjega položaja v državi zaradi utemeljenega suma, da je sodelovala v korupcijskem škandalu svoje prijateljice in neformalne svetovalke Čoi Sun Sil, ki je od nekaterih največjih južnokorejskih korporacij prejela več deset milijonov dolarjev podkupnine.

Preberite še:

Nekdanja voditeljica države je v četrtek preživela devet ur na zaslišanju, po katerem je sodišče izdalo nalog za njeno aretacijo. Parkovi grozi tudi obsodba za zlorabo oblasti in izdajo državnih skrivnosti; ta predvideva najmanj deset let zapora v samici, ki se samo v nekaterih detajlih razlikuje od tistih, v katerih dolge kazni preživljajo navadni kriminalci.

Njena ječa bo namreč le malo večja od običajnih 6,5 kvadratnega metra, »rezerviranih« za navadne kriminalce, v to pa sta vključena tudi stranišče in tuš v povezanem, a ločenem prostoru. Parkova bo, tako kot drugi zaporniki, vstajala ob 6.30 zjutraj, v posteljo pa bo morala ob deveti uri zvečer. Čeprav bo lahko čez dan gledala televizijo, bo imela na voljo le en program s posnetim programom prejšnjega dne, ki ga bo moralo predhodno odobriti pravosodno ministrstvo.

Bivša predsednica se bo morala odreči tudi svojemu imidžu, saj si v zaporu ne bo mogla česati las v figo, ker tam ni dovoljena uporaba sponke za lase. Zaporniška pravila namreč zahtevajo, da je treba vse zapornike obravnavati enako, zato Parkovi dejstvo, da je bila še pred kratkim predsednica države, ne bo pomagalo, da bi ohranila dosedanje navade, kakršni so bili, denimo, redni obiski pri frizerju.

Nekdanja južnokorejska predsednica Park Geun Hje. Foto: Lim Heon-jeong/Reuters

Prvi ženski doslej, ki se je povzpela na politični vrh Južne Koreje, bo odvzeta tudi pravica biti pokopana v grobnici ob boku njenega očeta, nekdanjega predsednika Park Čung Hija, ki je zagnal gospodarski razcvet četrte največje azijske ekonomije. Park Geun Hje je, skratka, bolna južnokorejska preteklost, za katero žalujejo samo najbolj tradicionalistični konservativci, ki se bojijo tega, kar bi lahko prinesel prihod nove oblasti po predčasnih volitvah 9. maja.

Z odhodom Park Geun Hje v samico se je vsa Južna Koreja postavila na veliko politično križišče, s katerega nobena cesta ne vodi k preprosti rešitvi. Pogajanja s Pjongjangom? Napetosti v odnosih s Pekingom? Nerešena vprašanja s Tokiom? Vojaško zavezništvo z Washingtonom? Ali morda nova oblika zbližanja z Moskvo? Vse te opcije so enako mogoče in prav iz tega izhaja negotovost Južnih Korejcev. Zapiranje nekdanje predsednice v ječo bi lahko odprlo pandorino skrinjico celotne vzhodnoazijske regije, ki jo bo potem težko spet zapreti.