Kdo krade, kdo prikriva, kdo preprečuje reforme

V Vatikanu poteka sojenje zaradi goljufij kardinala Bertoneja, njegovi salezijanci bodo menda morali prodati svojo srebrnino.

Objavljeno
25. julij 2017 19.19
Tone Hočevar
Tone Hočevar
Drobna notica na straneh črne kronike je pred dnevi sporočila tistim, ki jih to zanima, da so se vnukinje markiza Gerinija po dolgih letih prerekanj, dogovarjanj in spletk ubranile pred tožbo salezijanskega reda, ki jih je poskušal opetnajstiti in si prisvojiti sto milijonov evrov. Sodišče je prisluhnilo dedičem in poslalo v zapor salezijanske zastopnike, ki so dedinje obtožili, da poskušajo salezijancem ukrasti denar iz sklada svojega deda.

Salezijanci so dedinje iz družin Gerini in Cordero di Montezemolo pretkano tožili, potem ko so se že pogodili o delitvi stomilijonskega bogastva. Zdaj jim bodo morali odšteti denar z obrestmi vred.

Zgodbica se zdi obrobna, malo zamegljena in čudno zapletena, v resnici pa je samo pomemben delček nikoli jasnega dogajanja za vatikanskim obzidjem in v njegovi okolici. Samo za trenutek se je zdelo, da se stvari urejajo in da bo papežu Frančišku vendarle uspelo reformirati najstarejšo delujočo ustanovo na svetu, ji oprati pročelje in urediti celo nikoli transparentne finance, kajti cerkev je ob svoji duhovni dejavnosti tudi pomembna finančna, nepremičninska in gospodarska firma.

Glede na to, kar se dogaja zadnje tedne, se reforme vse bolj oddaljujejo. Milijoni se pretakajo sem in tja, ne da bi kdo zunaj ozkega kroga posebej posvečenih prelatov karkoli vedel o tem, kaj je res in kaj ni, kdo pije in kdo plača. Še pred kratkim hvaljeni kadri odstopajo ali so jih odslovili, začenja se sodni proces, ki ga je zakrivil kardinal, čeprav bodo verjetno sedeli samo navadni smrtniki brez kardinalskih biretov.

Salezijanci nič več na piedestalu

Za salezijance, ki se ukvarjajo predvsem z vzgojo in izobraževanjem katoliških kadrov, posebej vplivni pa so bili v času papežev Janeza Pavla II. in Benedikta XVI., sodna zmaga vnukinj markiza Gerinija pomeni, da se jim podira streha nad glavo in da bo treba marsikaj prodati. Morda celo glavni stan v rimskem predmestju, s palačami in vrtovi onkraj mestne obvoznice vred, na katerega so bili zelo ponosni.

Hude utegnejo biti za salezijance posledice velike moči in neskončnega vpliva njihovega močnega moža, kardinala Tarcisia Bertoneja. Za obzidjem je po papeško vladal namesto Benedikta XVI., ki mu je prepustil vse državniške in druge otipljive posle, da je lahko sam kot učenjak pisal teološke knjige. Nagnali so ga šele, ko je prišel papež Frančišek, pa še to šele potem, ko so odkrili, da si je privoščil čudne finančne malverzacije in si dal obnoviti nekaj več kot 700 kvadratnih metrov veliko rezidenco znotraj vatikanskih obzidij. Čisto blizu domovanja papeža Frančiška, ki stanuje v garsonjeri. Več kot pol milijona evrov je šlo za obnovo Bertonejeve rezidence, večino denarja za to pa so ukradli v vatikanski otroški bolnišnici Bambino Gesù.

Bertone je bil Ratzingerjev drugi človek že precej let prej, skupaj sta vladala v palači Inkvizicije, ki ji zdaj pravijo kongregacija za doktrino vere. Ratzinger je naposled postal njegov talec, posledica Bertonejeve moči in oblasti državnega tajnika je bila afera Vatileaks, ki je morda celo s papeževo pomočjo svetu sporočila, kaj se v resnici dogaja za obzidjem.

V Vatikanu ta čas poteka sojenje zaradi Bertonejevega megalomanstva, njegovih laži in prevar. Kardinal je razjezil papeža tudi s tem, da si je za svoj osemdeseti rojstni dan privoščil veselico, ki v današnji Frančiškov Vatikan ne sodi več. Lagal je, ko so mu očitali, da je rezidenco predelal bogataško, trdil je, da ni v ta svoj projekt prelil nobenega cerkvenega denarja, sam je plačal vse (pa čeprav nikoli ni imel omembe vredne plače, saj je bil ves svoj vek duhovnik). Potem ga je polomil, pod mizo je iz svojega žepa na hitro izplačal otroški bolnišnici 150.000 evrov, da bi prikril vsaj del stroškov. Vse skupaj naj bi stalo po zadnjih podatkih 792.000 evrov.

Bolnišnica Bambino Jesù je vedno veljala za najboljšo otroško bolnišnico v Rimu in vsej Italiji, tam so vedno delali najboljši zdravniki, Bertone pa je na čelo te ustanove postavil svoje najzvestejše kadre. Nihče ne dvomi, da bosta šla za zapahe vsaj direktor in finančnik bolnišnice, negotovo pa je, ali se bo upal kdo dotakniti kardinala, ki je sodil v vrh cerkvenega občestva, bil je številka dve, takoj za papežem. Za pričo ga bodo že poklicali, ali se bo zgodilo kaj več, še ni jasno.

Čigav je denar na računu kardinalov

Še nekaj drugih podobnih zgodbic se plete, ena posebej zanima hrvaško katoliško občestvo. Ko so na papežev ukaz pregledovali finance in preurejali »božjo banko«, na čelo financ pa postavili novo instanco, sekretariat za finance, so med drugim odkrili, da so imeli novi finančni nadzorniki, kardinali in nadškofi iz papeževega najožjega zaupnega kroga na svojem računu skritih 3,4 milijona evrov, o katerih nihče nič ne ve, komu v resnici pripadajo in čemu so namenjeni.

Šest papeških zaupnikov je bilo zraven, med njimi hrvaški kardinal Bozanić pa Španec Abril y Castelló, ki je bil svojčas nuncij pri nas, pa sedanji državni tajnik Parolin, Bergoglieva desna roka. Denar ni bil njihova zasebna last, pravijo, čigav je bil, pa tudi ne povedo. Nadzorniki so vsekakor sami najprej kršili napotke o preglednosti vatikanskih financ. Božji banki so od nekdaj očitali, da je pralnica umazanega denarja in mafijska zakladnica.

Libero Milone, revizor božjih financ, ki je to počel v imenu nadzornikov, je odstopil pred tedni. Šef sekretariata za finance, kardinal Pell, je bil poklican v Avstralijo, kjer ga preiskujejo zaradi domnevne pedofilije. Papež je sam odslovil nemškega kardinala Gerharda Müllerja, ni mu podaljšal mandata prefekta kongregacije za doktrino vere.

Podoba najvišjega vrha je vse prej kot običajna. Državni tajnik kardinal Parolin je na seznamu lastnikov čudnega kapitala v banki, kardinala Pella preiskujejo zaradi pedofilije, kardinala Müllerja so zamenjali. Zdaj se je znašel še na seznamu domnevno vpletenih v pedofilske škandale v Regensburgu, saj je bil tam nadškof, preden so odkrili, da je bilo zlorabljenih 547 mladih pevcev proslavljenega cerkvenega otroškega zbora, 67 jih je bilo večkrat posiljenih. Müller je bil sicer pobudnik prvih preiskav o zločinih, dirigent zbora pa je bil tri desetletja Georg Ratzinger, starejši brat papeža Benedikta XVI.

Kako bo papež Frančišek v takih razmerah izpeljal svoje reforme, ni več jasno. Marsikdo za obzidjem zaradi vseh sedanjih težav s prstom kaže prav nanj, ki se je po dolgem času upal lotiti čiščenja ustanove in tudi domnevno nujne kadrovske čistke.

Samo še ena obrobna novica: v Milano, kjer so imeli v stolnici tudi velike probleme s pretakanjem denarja, so za novega finančnega šefa pripeljali laika. To je Fedele Confalonieri, predsednik televizijske družbe Mediaset, desna roka Silvia Berlusconija.