Kdo rešuje koga v Severni Koreji?

Upati je, da bo Dennisu Rodmanu uspelo pregnati grožnje z vojno s Korejskega polotoka.

Objavljeno
14. junij 2017 20.24
平壌体育館で行われた米国プロバスケットボール協会(NBA)元選手と朝鮮のチームのバスケットボールの試合をNBA元選手のロッドマン氏と共に観戦する金正恩第1書記と李雪主夫人=2014.1.
Zorana Baković
Zorana Baković

Dennis Rodman ima poslanstvo. Spet. V torek je nekdanji košarkarski zvezdnik pripotoval na svoj peti obisk v Severno Korejo, toda kaj tam počne in za kakšno poslanstvo gre, bo javnosti razkril šele po tem, ko se bo vrnil v ZDA.

»Upamo, da bo naše stališče pozitivno in da se bodo vrata nekoliko odprla,« je povedal v Pekingu, preden je vstopil v letalo za Pjongjang v spremstvu svojega agenta Chrisa Voloja in genetika z Univerze Columbia Joeja Terwilligerja, ki je nekdaj predaval na severnokorejski univerzi in je zdaj Rodmanov prevajalec.

V komi

Za kakšno poslanstvo gre tokrat, lahko samo ugibamo, vendar se bo tako ali drugače zgodilo v razmerah visoke napetosti na Korejskem polotoku. Najprej smo lahko pomislili, da bo Rodman poskušal osvoboditi štiri Američane iz severnokorejskega zapora, vendar se je po tem, ko so enega od njih, 22-letnega Otta Warmbierja, prav v torek izpustili domov, pokazalo, da je bil to dosežek pogajanj, ki potekajo po nekem drugem kanalu. Warmbierja so januarja lani aretirali na pjongjanškem letališču in ga obsodili na 15 let težkega fizičnega dela zaradi domnevne kraje partijskega posterja z zida hotela, v katerem je prenočeval.

V rojstni Cincinnati se je vrnil v slabem stanju. Severnokorejska oblast trdi, da je kmalu po izreku obsodbe pred 16 meseci zbolel za botulizmom in nato padel v komo, zaporniško osebje pa mu je dalo uspavalno tableto, po kateri se ni več prebudil. Washington je zatrdil, da osvoboditev Warmbierja ni z ničimer povezana z Rodmanovim obiskom. O vrnitvi mladega Američana se je pogajal posebni odposlanec ministrstva za zunanje zadeve Joseph Yun, ki se je s severnokorejskimi uradniki najprej sestal v Oslu in nato še v New Yorku, ko so mu povedali, v kakšnem stanju je Warmbier. Yun je v ponedeljek priletel v Pjongjang in po tem, ko je skupaj z dvema zdravnikoma obiskal mladeniča, zahteval, naj ga osvobodijo. Severnokorejska stran je bila pripravljena ugoditi zahtevi že prihodnjega dne.

Zaradi Ottovega zdravstvenega stanja, o katerem tajne službe trdijo, da je nastalo zaradi fizičnega trpinčenja, je ameriška javnost še posebno ogorčena, nekdanji ameriški diplomat Bill Richardson, ki je bil tudi sam pomemben udeleženec pogajanj s Pjongjangom, pa je zahteval od Washingtona, naj ta vztraja in zahteva, da Severna Koreja pojasni, zakaj je Warmbier padel v komo.


Nekdanji košarkarski zvezdnik Dennis Rodman v Mangyongdaeu, rojstnem kraju nekdanjega severnokorejskega voditelja Kim II Sunga. Foto: Kim Kwang Hyon/AP

Dosmrtna prijatelja

Rodman je kljub temu odšel v Pjongjang dobre volje in v sredo obiskal žensko košarkarsko ekipo, obiskal rojstno mesto Kim Il Sunga, deda sedanjega vodje Kim Džong Una, ter napovedal srečanje z ministrom za šport in obisk visokotehnološkega kompleksa, živalskega vrta in kegljišča. Za zdaj ni jasno, ali ga bo tudi tokrat sprejel vodja Kim Džong Un, toda takšnega srečanja tako in tako nikoli ne napovedujejo vnaprej. Rodman ga je nekdaj označil za »dosmrtnega prijatelja« in mu za rojstni dan na košarkarskem igrišču zapel Happy birthday (Vse najboljše), Kim pa je imel vsakič, ko sta se srečala, iskreno srečen izraz na obrazu.

Toda zdaj je treba odgovoriti na pomembnejše vprašanje: ali je slavni košarkar hkrati prijatelj Donalda Trumpa in ali bo tokrat prenesel tudi sporočilo iz Bele hiše? Rodman je leta 2015 Trumpa označil za »velikega dolgoletnega prijatelja« in izjavil, da si želi, da bi prav on zmagal na volitvah naslednje leto. »Ne potrebujemo novega politika, ampak poslovneža, kakršen je gospod Trump!« je napisal na twitterju, njegov nekdanji navidezni vodja iz resničnostne oddaje Zvezdniški pripravnik pa mu je odgovoril: »Hvala @DennisRodman. Čas je, da Ameriko spet naredimo veliko! Upam, da si dobro!« Rodman je sodeloval v Trumpovi oddaji, ko sta bila med sodniki tudi Trumpova otroka Ivanka in Eric, in po tem, ko je napačno črkoval ime njegove žene Melanie in jo spremenil v Milanio, je zaslišal znano sodbo. »Napačno si črkoval njeno ime, Dennis, izgubil si,« je rekel Trump. »Dennis, odpuščen si.«

Ga je zdaj zaposlil isti delodajalec, samo da je tokrat dobil drugačno nalogo? Rodman je novinarjem povedal samo to, da je prepričan, da je Trump »zadovoljen, ker sem tu in poskušam doseči nekaj, česar si oba želiva«. »Slišal sem, da si je severnokorejsko zunanje ministrstvo želelo tega obiska, da bi umiril napetosti v odnosih z ZDA,« pravi strokovnjak za Severno Korejo Daniel Pinkston, ki je že pred tem svetoval Rodmanu pri njegovih odhodih v Pjongjang. »Poskušali so ugotoviti, kako to doseči.«

Odgovor na vprašanje, ali bo nekdanji košarkar rešil ameriškega predsednika pred katastrofalno avanturo, v kakršni bi se ta znašel, če bi se z orožjem lotil Severne Koreje, bomo slišali po tem, ko se bo Rodman v četrtek vrnil domov. »Zaželite mi srečo,« je sporočil Rodman ob odhodu. Ali je sploh treba reči, da mu vzhodna Azija želi vso srečo tega sveta, samo da ne bi bilo vojne?