Kolumbija na poti do miru

V torek so odpeljali še zadnji zabojnik orožja, ki so ga predali borci nekdanjih oboroženih revolucionarnih sil.

Objavljeno
16. avgust 2017 13.58
Colombia Peace
Ka. M.
Ka. M.

Bogotá − Iz Kolumbije so odpeljali zadnji zabojnik orožja pripadnikov nekdanjih komunističnih Revolucionarnih oboroženih sil (FARC-EP). Tretja faza razoroževanja bojevnikov je potekala junija, skupno pa so v procesu razorožitve, ki je potekala pod okriljem Združenih narodov, zbrali dobrih osem tisoč pištol, več kot milijon nabojev, 22 ton ekploziva, tri tisoč granat in tisoč min, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

Kolumbijski predsednik Juan Manuel Santos je na slovesnosti zaklenil zadnji zabojnik z orožjem, ki bo predelano tudi v material za spomenik več kot pet desetletij trajajočemu državljanskemu konfliktu. Ta se je uradno končal z mirovnim sporazumom, ki so ga lani podpisali tako predstavniki kolumbijskih oblasti kot voditelji FARC-EP.

Na torkovi slovesnosti je Santos, kot nava AP, utrjevanje miru v državi primerjal z gradnjo katedrale. Katedrale, ki bo postavljena tudi na temeljih procesa razoroževanja. Razorožitev je namreč ena izmed postavk mirovnega sporazuma, ki prav tako predvideva amnestijo za večino borcev in njihovo resocializacijo v civilno življenje. V vrste civilistov se je že vrnilo tudi nekaj več kot sto mladoletnih borcev FARC-EP.

Kot poroča STA, je Santos je zagotovil, da je država zavezana varnosti bivših borcev in skupnosti na območjih, kjer je potekal oborožen konflikt. Na območja, od koder so se umaknili revolucionarji, bodo znova namestili vojsko, vlada pa bo zagotovila varnost, infrastrukturo in zdravstveno oskrbo.

Uveljavitev mirovnega sporazuma je ključna za stabilnost Kolumbije, kjer je v oboroženih spopadih v zadnjih desetletjih umrlo 250.000 ljudi, razseljenih jih je več kot šest milijonov. Čeprav so boji z največjo oboroženo skupino končani, oborožene akcije še vedno izvajajo manjše revolucionarne skupine, med njimi ELN, in narkomanski karteli.