Malezija pod vodo, umrlo pet ljudi

Malezijo so prizadele najhujše poplave v zadnjih desetletjih. Evakuirali so že več kot 160.000 ljudi.

Objavljeno
27. december 2014 18.06
MALAYSIA-WEATHER-FLOODS
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Kuala Lumpur − Malezijo so prizadele obsežne poplave, najhujše v zadnjih desetletjih. Zaradi naraslih rek, ki so prestopile bregove in se začele razlivati po naseljih, so morali evakuirati že več kot 160.000 ljudi, poroča Reuters.

Najhuje je prizadet severovzhod države, kjer v obdobju monsunskega deževja sicer pogosto beležijo poplave, a je bila letos količina padavin še posebej obilna. Zaradi obilnih poplav, ki jih je povzročilo monsunsko deževje, je doslej umrlo pet ljudi.

Reševalci se skušajo prebiti do številnih odrezanih območij in si prizadevajo, da bi več sto tisoč ljudem, ki so jih prizadele poplave, dostavili pomoč, piše AFP. Njihovo delo otežujejo izpadi elektrike in poškodovane ceste ter naraščanje poplavnih voda. Nič kaj spodbudne niso niti napovedi meteorologov − ti namreč napovedujejo, da se deževje v državah Kelantan, Terengganu in Pahang še ne bo umirilo.

Kljub prizadevanjem reševalcev žrtve poplav oblasti obtožujejo, da pomoč prihaja prepočasi. Še posebej ogorčeno so prebivalci poplavljenih območij svojo jezo stresli na premiera Najiba Razaka, potem ko so svet obkrožile fotografije, kako med oddihom na Havajih igra golf z ameriškim predsednikom Barackom Obamo. Premier je zaradi hudih kritik sicer skrajšal svoj dopust in se včeraj vrnil domov, danes pa si je ogledal najhuje prizadeto državo Kelantan. Napovedal je tudi dodatnih 117 milijonov evrov za pomoč žrtvam poplav, potem, ko se bodo te umaknile.

Monsunsko deževje pa je številne težave povzročila tudi drugod v regiji, dodaja STA. Na jugu Tajske je v poplavah umrlo najmanj osem ljudi, dva človeka pa še pogrešajo. Poplave so tam prizadele več kot 1400 vasi, v štirih najbolj prizadetih provincah pa so razglasili izredne razmere. Na Šrilanki je deževje botrovalo številnim zemeljskim plazovom, v katerih je umrlo najmanj 14 ljudi. Poplave in plazovi so v državi skupno prizadeli okoli 700.000 ljudi. Kakih 80.000 se jih je zateklo v začasna zatočišča, ki jih je vzpostavila vlada, ostali so pri sorodnikih ali prijateljih.