Manus: Policija vdrla v begunski namestitveni center

Papuanska policija je uničevala imetje prebežnikov in jim dala eno uro časa, da zapustijo uradno zaprt namestitveni center.

Objavljeno
23. november 2017 09.34
AUSTRALIA-ASYLUM/
Ka. M.
Ka. M.

Port Moresby/Sydney – Policija Papue Nove Gvineje je danes vdrla v begunski namestitveni center na otoku Manus, ki je uradno zaprt od 31. oktobra, in od nekaj več kot 400 beguncev, ki tam še vedno vztrajajo, zahtevala, da odidejo. Avstralske oblasti so namestitveni center zaprle na podlagi sodbe papuanskega ustavnega sodišča, ki je odločilo, da je delovanje centra na otoku neustavno. Migranti centra nočejo zapustiti zaradi strahu pred nasiljem domačinov.

Iz Canberre so sporočili, da je današnjo policijsko akcijo izvedla Papua Nova Gvineja na lastno pest. Kot izjave beguncev navaja britanski BBC, so papuanski policisti po prihodu v center uničevali njihovo osebno imetje, aretirali so več oseb, mnogi so poškodovani. Prebežnikom so za odhod iz centra dali eno uro časa.

Stanje namestitvenega centra po akciji papuanskih policistov. Foto: Refugee Action Coalition via AP

Avstralski minister za priseljevanje Peter Dutton je potrdil posredovanje policije in poudaril, da bodo migrante preselili v nov begunski center, piše slovenska tiskovna agencija STA. A kot so sporočili iz Agencije Združenih narodov za begunce, novi center še ni končan in (trenutno) ne zagotavlja ustreznih življenjskih pogojev.

Avstralski predsednik vlade Malcolm Turnbull je po navedbah BBC dejal, da Avstralija beguncem ne bo omogočila vstopa v državo, saj bi to zgolj spodbudilo aktivnosti tihotapcev z ljudmi. Avstralska priseljevalna zakonodaja je ena izmed najstrožjih na svetu, saj migrantom, ki si prizadevajo za nelegalen vstop v državo po morski poti, ne avtomatsko onemogoči bivanje v državi.

Moški, po večini begunci, ki se nahajajo v nastanitvenem centru, imajo tri možnosti. Lahko zaprosijo za premestitev in ostanejo na Papui Novi Gvineji, lahko vložijo prošnjo za dovoljenje za bivanje v Kambodži, lahko pa so premeščeni v drugi avstralski namestitveni center na otoku Nauru. ZDA so se v dogovoru z Avstralijo zavezale, da bodo možnost bivanja v državi ponudile 1250 beguncem, a za zdaj zaveze še niso izpolnile. Nova Zelandija je prav tako ponudila, da ponudi azil 150 prebežnikom, a je Canberra njen predlog zavrnila z argumentom, da bi to beguncem zgolj omogočilo vstop v Avstralijo preko Nove Zelandije, še navaja BBC.

Uničene zaloge hrane in osebnih predmetov beguncev. Foto: AAP via Reuters