Na Tajskem odločajo o novi ustavi

Vojaška vlada je prepričana, da bo ustava rešila politično krizo, kritiki, da gre zgolj utrjevanje oblasti vojaške hunte.

Objavljeno
07. avgust 2016 12.38
THAILAND-POLITICS/
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Bangkok – Na Tajskem danes poteka referendum o novi ustavi, ki jo je oblikovala vojaška oblast. Glasovanje na voliščih v državi, ki so odprta prvič po vojaškem udaru leta 2014, zaenkrat poteka mirno, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Vojaška vlada je prepričana, da bo nova ustava rešila politično krizo v državi, kritiki pa na drugi strani menijo, da gre zgolj za poskus utrjevanja oblasti vojaške hunte.

Vojaška hunta je na oblasti od maja 2014, ko je strmoglavila izvoljeno vlado Jinglak Šinavatra, ki jo je elita v Bangkoku za razliko od revnega podeželskega prebivalstva sovražila. Vojska je po vojaškem udaru odpravila ustavo in imenovala odbor, ki mu je poverila njeno revizijo.

Tajci na referendumu glasujejo že o 20. ustavi, odkar so v državi v zgodnjih 30. letih prejšnjega stoletja odpravili absolutno monarhijo. Vojska jo je oblikovala po dvanajstem uspešnem državnem udaru v državi, poroča STA.

Čeprav pred referendumom ni bilo javne razprave o predlogu nove ustave, to ni ustavilo kritik. Med najbolj spornimi členi sta tisti o neizvoljenem senatu, ki lahko blokira delo izvoljenih poslancev, in povečana moč sodišč, ki naj bi bila na strani elite.

Prav tako ustava vsebuje določilo, v skladu s katerim bodo poslanci izbrali novega premierja, ki ne bo nujno član parlamenta. Izbran bo, če bo imel podporo več kot 250 članov 500-članske poslanske zbornice in če ga bodo potrdili na skupni seji poslanske zbornice in senata.

Vojska se je zelo potrudila, da bi onemogočila nasprotnike nove ustave. Z zakonom so tako uvedli 10-letno zaporno kazen za tiste, ki bi »žaljivo« ali »napačno« govorili o osnutku. Zakonodajo so oblasti uporabile proti aktivistom, ki so razdeljevali kritične letake.

Kaj se bo zgodilo, če Tajci predlog ustave zavrnejo, ni jasno. Nekdanji vojaški poveljnik in sedanji premier Prajut Čan O Ča je napovedal, da bodo poleti prihodnje leto v vsakem primeru izvedli volitve. Vendar pa dosedanjih obljub o izvedbi volitev hunta ni držala.

Strokovnjaki ocenjujejo, da bi v primeru zavrnitve hunta ostala na oblasti in zgolj pripravila nov predlog ustave. Bi pa tak potek lahko zamajal njen ugled in okrepil nasprotovanje. Vsekakor bi bila s tem Tajska znova več mesecev oddaljena od nove ustave.