Najslabše se godi materam v barakarskih naseljih

Organizacija Save the Children je 179 držav znova razvrstila na podlagi položaja mater. Slovenija je na 15. mestu.

Objavljeno
05. maj 2015 16.18
NEPAL-QUAKE
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

New York − Mednarodna nevladna organizacija za pravice otrok Save the Children je tudi letos, šestnajstič zapored, objavila seznam držav glede na položaj mater. Najbolje se materam godi na Norveškem, najslabše v državah podsaharske Afrike in na Haitiju.

Organizacija opozarja, da bo v skladu s statistiko ena od 290 mater držav, ki so se uvrstile najvišje na lestvici, izgubila otroka pred njegovim petim letom starosti. V državah nižje na lestvici je to razmerje veliko bolj tragično − v prezgodnji grob položijo kar vsakega osmega otroka.

Organizacija države razvršča glede na stopnjo umrljivosti mater med porodom, število otrok, ki ne dočakajo petega leta, BDP, povprečna leta šolanja in število žensk v vladi. Po teh kazalnikih se je Slovenija letos uvrstila na 15. mesto med 179 državami, lani je bila med 178 državami umeščena na 17. mesto. Kazalniki za Slovenijo so si lani in letos podobni, a je letos BDP na prebivalca nekoliko višji, tveganje za smrt matere pa manjše.

Posebno pozornost so v letošnjem poročilu namenili tudi 24 najbolj bogatim prestolnicam sveta. Ugotovili so, da je stopnja umrljivosti otrok najvišja v Washingtonu, na tisoč rojenih otrok jih umre 7,9. Veliko več možnosti za preživetje imajo rojeni v Stockholmu in Oslu, kjer je stopnja umrljivosti na tisoč otrok manjša od dve.

Najhuje v barakarskih naseljih

Za Carolyn Miles iz organizacije je to jasen dokaza, da bogastvo države nujno ne pomeni tudi varnejšega okolja za matere. Na prvem mestu so predvsem prioritete politike. Po besedah Milesove je Norveška jasen primer bogate države, ki hkrati vlaga v matere in otroke.

Dokaz za to so na drugi strani tudi hitro rastoča mesta, kjer napredek ne prinaša nujno boljše oskrbe. Življenjski standard najrevnejših se namreč ne dviguje, zgolj poglablja se razkol med bogatimi in revnimi. V mestih Bangladeša, Kambodže, Gane, Indije, Kenije, Madagaskarja, Nigerije, Peruja, Ruande, Vietnama in Zimbabveja imajo revni otroci v primerjavi z njihovimi bogatejšimi vrstniki tudi od tri- do petkrat manj možnosti, da preživijo.

Kot ugotavlja poročilo, je najslabše biti mati v mestnih barakarskih naseljih. Zaradi revščine in z njo povezane socialne izključenosti so najrevnejši prebivalci mest obsojeni na prenaseljena začasna ali odslužena bivališča ter živijo v slabih higienskih razmerah, povzema. Hrana je slaba, bolezni pogoste. Nosečnosti se začnejo prezgodaj in so prepogoste, povzema STA. Dobra zdravstvena oskrba, še posebej preventivna, je redka.

Številnih žensk in otrok v mestih družbeno-ekonomski napredek ni dosegel. Prepogosto nimajo dostopa niti do osnovnih dobrin, kot so čista pitna voda, cepljenje in redni pregledi v nosečnosti. Njihovega trpljenja ne opazi skoraj nihče, saj pogosto niso zajete v uradnih statistikah, kar velja tako za bogate kot revne države, še ugotavlja poročilo.