Največje begunsko taborišče za zdaj ostaja v Keniji

Kenijsko vrhovno sodišče je vladno odločitev o zaprtju taborišča označilo kot neustavno.

Objavljeno
09. februar 2017 16.46
FILES-KENYA-POLITICS-REFUGEES
Mo. B.
Mo. B.

Kenijsko vrhovno sodišče je skoraj dve leti po tem, ko je vlada napovedala, da bo zaradi varnostne grožnje zaprla begunski kompleks blizu Dadaaba, razsodilo, da bi bil takšen ukrep ne le protiustaven, ampak bi s tem kršila tudi svoje mednarodne obveznosti. Odločitev vlade je razglasil za neveljavno.

Begunski kompleks v Dadaabu, ki ga sestavlja pet begunskih taborišč, danes gosti okoli 256.000 ljudi. Veliko večino predstavljajo Somalci, ki so zbežali pred državljansko vojno – ta traja že desetletja – in posledicami suše in s tem lakote.

Kenijska vlada je sklep o zaprtju taborišča sprejela po krvavih napadih na univerzo v kraju Garissa aprila 2015 in nakupovalno središče Westgate septembra 2013. Oba napada so organizirali pripadniki somalske milice Al Šabab, povezane z Al Kaido. Kenijske oblasti, prepričane, da se številni skrajneži skrivajo, urijo in tudi delujejo iz taborišča Dadaaba, so ukazale, da se somalski begunci vrnejo v domovino.

Sodnik John Mativo je razsodil, da je vladna odločitev, ki je na muho vzela le somalske begunce, dejanje skupinskega pregona, kar je nezakonito in diskriminatorno. Prav tako so odločitev sprejeli, ne da bi se posvetovali z ljudmi, ki jih ta najbolj prizadene, kar je v nasprotju z zakonitim postopkom. »Zato je ta odločitev nična in neveljavna.« Sodišče je prav tako razveljavilo vladno odločitev o razpustitvi kenijskega urada za begunske zadeve.

Vir blizu vlade je za francosko tiskovno agencijo AFP še sporočil, da se bo ta »zelo verjetno« na odločitev pritožila. Primer sta v sodno dvorano pripeljali kenijska komisija za človekove pravice in pa nevladna organizacija Kituo Cha Sheria. Na razsodbo so se že odzvali v Amnesty International, kjer so jo označili za zgodovinsko. »Ta razsodba potrjuje kenijske ustavne in mednarodne obveznosit, da zaščitijo ljudi, ki iščejo varnost pred nasiljem in pregonom,« je povedal Muthoni Wanyeki iz AI.

Kot že omenjeno, je v kompleksu Dadaab trenutno uradno registriranih okoli 256.000 ljudi, sredi lanskega leta jih je bilo 320.000. Najhuje je bilo leta 2011, ko se je pred lakoto in konfliktom vanj zateklo 580.000 ljudi. Takrat je tudi postalo največje begunsko taborišče na svetu.

Iz urada Visokega komisarja ZN za begunce (UNHCR) so sporočili, da se je število beguncev v zadnjih letih zmanjšalo zaradi prostovoljnega odhoda, nekaj ljudi pa so premestili v še eno taborišče na severozahodu države Kakuma.