Napenjanje mišic na makedonskih ulicah

Na shodu privržencev premiera so specialci skrbeli, da se ne bi vnel spopad s protivladnimi protestniki.

Objavljeno
19. maj 2015 00.54
Naselje Diva Kumanovo 18.5. 2015
Vili Einspieler, poročevalec
Vili Einspieler, poročevalec

Skopje - Pozicija in opozicija napenjata mišice na ulicah, posebne policijske enote pa so sinoči skrbele, da si protivladni protestniki in podporniki Nikole Gruevskega ne bi skočili v lase. Voditelji štirih največjih političnih strank so se tudi danes razšli brez dogovora.

Na poziv vladajoče VMRO-DPMNE se je pred parlamentom zbralo več deset tisoč podpornikov vlade premiera Nikole Gruevskega. Vladajoča stranka je poskrbela, da so dobili okrepitve iz številnih krajev po vsej Makedoniji, zato so organizirali avtobusne prevoze na stroške države. Po trditvah makedonskih medijev je bila samo na cestninski postaji v Velesu kolona avtobusov dolga kar deset kilometrov.

Da odgovora na nedeljski množični protivladni protest, na katerem je od 50.000 do 100.000 demostrantov zahtevalo odstop predsednika vlade, ne bi zaznamovali spopadi, so provladno zborovanje namesto pred vladno palačo organizirali pred parlamentom, prizorišča pa so ločili tudi s tamponsko cono vodnih topov in policijskih oklepnikov. Shod so poimenovali Makedonija je močna, privrženci premiera pa so vzklikali »Nikola, Nikola«. Nosili so makedonske in srbske zastave.

Miting se je začel s himno in minuto molka za ubite policiste v Kumanovem. Zbrani so izrazili ogorčenost zaradi črnega scenarija opozicije, ki da hoče destabilizirati Makedonijo. Pokazati so želeli, da ne verjamejo opoziciji in da oblast lahko zrušijo državljani, ne pa opozicija in tuji uradniki.

Po drugem srečanju četverice, ki je iskala rešitev za izhod iz globoke politične krize v državi, je prvak opozicijske Socialdemokratske zveze Makedonije Zoran Zaev ponovil, da mora Gruevski odstopiti. Zaev je še poudaril, da je treba najprej doseči, da bodo vsi udeleženci enakopravni v dialogu in da bo dogovorjeno tudi uresničeno.

Na sestanku sta sodelovala tudi ameriški veleposlanik Jess Baily in vodja delegacije EU Aivo Orav, vendar voditelji vladajoče VMRO-DPMNE Gruevski, opozicijske SDSM Zaev, koalicijske Demokratske unije za integracijo (DUI) Ali Ahmeti in Demokratske stranke Albancev (DPA) Menduh Thaci niso zbližali stališča.

Škarje in platno v rokah mednarodnih centrov moči

Makedonija nadaljuje­ mučno iskanje same sebe, lastne prihodnosti in poti do nje. Vojna se nadaljuje, konca ni videti, nove turbulence pa so ­sestavni del programa. Najbrž je bil del programa tudi krvavi­ - spopad v Kumanovu, saj ima interpretacija nedavnih dogodkov s strani oblasti preveč lukenj.

Pred vladno palačo je po nedeljskih množičnih protivladnih protestih preživelo noč v šotorih več kot 100 privržencev opozicije, ki zahtevajo odstop premiera Nikole Gruevskega. Na prizorišču je bilo krepko čez polnoč več kot 1000 demonstrantov na čelu s prvakom Socialdemokratske zveze Makedonije (SDSM) Zoranom Zaevom, vsi pa zagotavljajo, da bodo vztrajali, dokler predsednik vlade ne bo ­spakiral kovčkov.

Lokalni sogovorniki vsak po svoje razumejo krizo. V opozicijskih krogih so mnogi prepričani, da je Gruevski najel plačance, da bi preusmeril pozornost javnosti z prisluškovalne afere. Najbližji sodelavci Zaeva pravijo, da se bo premieru najbolj maščevalo, ker je prisluškoval ameriškima ­veleposlanikoma.

Politični boj se seli na ulico

Makedonski in albanski intelektualci opozarjajo, da se je etnična elita,­ ki ji je jasno, da so evroatlantske povezave neoprijemljive, posvetila izpopolnjevanju tehnologije vladanja. Za volilno bazo so poskrbeli s socialnimi subvencijami in podkupovanjem družbenih skupin s popularnimi ukrepi. Ne glede na čedalje večje dolgove, v katere je potonila država. Da bi se izognili lastni politični smrti, sta se makedonska in albanska opozicija odločili za politični boj na ulici. Po mnenju razumnikov so škarje in platno v rokah mednarodnih centrov moči, ki lahko z ostrimi ukrepi utrdijo od zunaj nadzorovano krhko demokracijo.

Da Gruevski ne bo sam od sebe sestopil z oblasti, kjer vedri in oblači že 9 let, so prepričani tudi navadni državljani. Po njihovem bi bil prvak vladajoče VMRO-DPMNE zagotovo znova izvoljen, če bi se zaradi državljanskega upora zgodile predčasne volitve. Po njihovem bi zanj volila večina zaposlenih v državni upravi in javnem sektorju, kar mu je že doslej prinašalo zmago. Po tem scenariju bi Makedonija ostala na kolenih.


Protivladni protesti niso bili strankarsko obarvani, demonstrirali so navadni državljani. Po objavi prisluhov je tisočem državljanov postalo jasno, kako arogantna in korumpirana je oblast, ki s škornji gazi po osnovnih človekovih pravicah. Neodvisno od tega, kako dolgo bo premier še na oblasti, je dejstvo, da bo vsak dan težje vladal, ker so se ljudje osvobodili strahu. Zlasti zato, ker je bilo med protestniki največ mladih, ki se vsak dan spopadajo z nezaposlenostjo in brezperspektivnostjo. Borili se bodo za prihodnost.

Podporniki vladajoče VMRO-DPMNE so odgovorili na protivladne proteste s shodom v podporo vladi. K udeležbi na shodu Za močnejšo Makedonijo so pozivali številni župani iz vrst VMRO-DPMNE, da bi tako obsodili destruktivno politiko opozicije, ki da škoduje nacionalnim interesom državljanov, ki si želijo močne in stabilne države. Vlada je naredila vse, da bi se na njenem shodu zbrala čim večja množica. Poskrbela je tudi za plačane protestnike in simpatizerje, ki so prišli v Skopje na državne stroške. Tako si želi Gruevski okrepiti položaj v pogajanjih z Zaevom v Strasbourgu, ki bodo predvidoma potekala jutri pod okriljem evropske komisije.

Mrtvi teroristi so dobili noge

V naselju Divo v Kumanovu prestrašeni prebivalci še vedno dvigujejo roke, da bi ponazorili, kako je z njimi ravnala policija, ki je mnoge prijela in za 24 ur priprla v Skopju. Tudi mladoletne otroke, ker bi lahko bili med njimi potencialni teroristi. Zdaj malodušno čakajo pred prerešetanimi hišami na pomoč države, da bi si lahko obnovili domove. Kljub temu pravijo, da so imeli veliko srečo, da so še živi. Po njihovem je čudež, da v oboroženem spopadu med domnevnimi teroristi in policisti ni bilo civilnih žrtev. Vladi najbolj zamerijo, ker pred spopadom ni evakuirala civilnega prebivalstva.

Da v Makedoniji ni več mogoče nikomur verjeti, sklepajo tudi zaradi domnevnega pobega enega od napadalcev Sulejmana Osmanija, ki je za kosovsko televizijo dejal, da je bil cilj oborožene skupine vzpostaviti albansko državo v Makedoniji po vzoru Republike Srbske v BiH. Po njihovem je Osmani »pobegnil«, da je lahko izjavil, kar je od njega pričakovala oblast. Vlada jim je sumljiva tudi zato, ker je sprva sporočala, da je bilo v spopadu s policisti ubitih 14 teroristov, čez nekaj dni pa jih je bilo samo še 10, kot da so mrtvi dobili noge.

Iz tega še sklepajo, da so bili med ubitimi teroristi ljudje, ki jih ne bi smelo biti med njimi, oblasti pa ne verjamejo niti toliko, kot je črnega za nohtom, ker je za 48 ur zaprla območje spopadov, tako da je lahko policija brez prič delala, kar se ji je zahotelo. Navsezadnje se je pokazalo, da so poslali po kostanj v žerjavico tiste, ki so izurjeni za demonstracije, in ne protiterorističnih policijskih enot. Rečeno jim je bilo tudi, da morajo v naselju razbiti narko kartel.