Nasilje, neenakost in val protestov v krvaveči Ameriki

Američane je znova osupnilo policijsko nasilje nad temnopoltimi, ki mu je kmalu sledil smrtonosni napad na policijo.

Objavljeno
08. julij 2016 16.13
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Američani so v sredo osupli­ strmeli v amaterske video­posnetke, na katerih sta belopolta policista iz neposredne bližine ustrelila temnopolta­ moška. V četrtek­ je v Dallasu prekinil val protestov po državi brutalni napad na policiste, v katerem jih je umrlo najmanj pet.

V petek zgodaj zjutraj po ameriškem času so bile razmere še vedno nejasne. Iz Dallasa so poročali, da so policisti v parkirni hiši obkrožili enega od napadalcev, ki si je menda po nekaj urah sodil sam. Zasliševali­ naj bi vsaj še tri osumljence. Po besedah šefa dallaške policije Davida Browna naj bi to bil usklajen napad, v katerem sta menda vsaj dva strelca ciljala policiste, pri čemer jih je najmanj pet umrlo, šest pa naj bi jih bilo ranjenih.

Streljanje je izbruhnilo nekaj po 21. uri po lokalnem času, ko so v mestu potekali protesti proti policijskemu nasilju zadnjih dni. Po Brownovih besedah naj bi več storilcev usklajeno streljalo iz dveh parkirnih hiš blizu konca poti protestnega shoda, pri čemer naj bi »načrtovali smrt čim več policistov«. Poleg strelca, s katerim so se spopadli v parkirni hiši, so v njeni bližini aretirali žensko, dva moška pa priprli po zasledovanju njunega vozila na avtocesti, ki vodi iz mestnega središča.

Čeprav se je napad začel ob protestih proti policijskemu nasilju, preiskovalci v noči na petek še niso hoteli govoriti o motivih storilcev, poudarili so, da je izvedba tako usklajenega napada zahtevala obsežno načrtovanje. Televizijski analitiki so ugibali, da so storilci­ le izrabili dogajanje in svoje že prej načrtovano dejanje prilagodili ­izbruhu jeze po državi.

Nasilna policija

Dve leti po izbruhu upora v Fergusonu, ko je smrt temnopoltega najstnika ob soočenju z belopoltim policistom sprožila ulične proteste in spopade množice s policijo, so bili Američani v sredo znova osupli.­ Dan so začeli z ogledovanjem videa, na katerem (belopolta) policista ležita na temnopoltem moškem, pet strelov kasneje iz njega odteka kri. Končali so ga v živo, s spremljanjem smrti temnopoltega moškega, ki je po štirih strelih belopoltega policista izdihnil v avtomobilu pred očmi zaročenke in njene štiriletne hčere.

V 24 urah so bili priča dvema v najboljšem primeru zelo ponesrečenima policijskima posredovanjema, v najslabšem pa skoraj eksekuciji temnopoltih Američanov. 37-letni Alton Sterling je pred trgovino v Baton Rougeu redno prodajal zgoščenke. Tokrat je brezdomec poskušal izvabiti od njega nekaj drobiža, dokler mu Sterling menda ni pokazal pištole. Sledil je anonimni klic, da grozi ljudem, policista pa sta uporabila elektrošok in Sterlinga podrla na tla.

Med vklepanjem je eden od njiju zavpil, da vidi orožje, drugi pa je izvlekel pištolo in začel streljati. Sterling je v zadnjih izdihljajih dvignil prazno roko. Dogajanje je s telefonom posnel lastnik trgovine, v preiskavo pa se je nemudoma vključilo ameriško pravosodno ministrstvo, kar je po Fergusonu vse bolj običajna praksa. Američani si niso imeli časa opomoči po posnetkih iz Louisiane, ko se je na facebooku pojavila slika moškega, ki je umiral pred očmi spletnega občinstva.


Foto: Laura Buckman/AFP

Policist v belskem predmestju St. Paula v zvezni državi Minnesota je ustavil vozilo zaradi pokvarjene luči, pri čemer naj bi ga ob preverjanju registrskih tablic opozorili, da ima lastnik dovoljenje za nošenje orožja. Tudi temnopolti 32-letni Philando Castile naj bi po zaročenkinih besedah dejal policistu, da ima pri sebi orožje in da bo segel v žep po dokumente, kot je zahteval od njega. Toda razlegli so se štirje streli, zaročenka Diamond Renyolds pa je posnela dogajanje, medtem ko je belopolti policist z orožjem v roki s histeričnim glasom vpil nanjo.


Neenakosti v kazenskopravnem sistemu

»Lovijo nas, vsak dan nas lovijo. Smo v vojni proti afriškim Američanom. Policija nas ne varuje, policija nas mori,« je v četrtek razglasila Castilova mati. Tudi pretreseni guverner Minnesote Mark Dayton je dejal, da bi bil Castile verjetno še živ, če bi bil belopolt. Medtem ko je pravosodno ministrstvo začelo še eno preiskavo, se je z vrha Nata v Varšavi oglasil tudi vidno zgroženi predsednik ZDA Barack Obama. Po njegovih besedah bi moralo vse Američane skrbeti, saj ne gre za posamezne dogodke, ampak odraz sistematične neenakosti v kazenskopravnem sistemu.

»Ko se zgodijo takšne stvari, velik del sodržavljanov občuti, da jih zaradi barve kože obravnavajo drugače, kar boli. To ni težava temnopoltih in latinosov, ampak vseh Američanov,« je opozoril in znova poudaril potrebo po reformi dela policije. Medtem so se v četrtek popoldne po državi začeli spontani protesti, njihovo osrednje gibalo je bila organizacija Črnska življenja so pomembna, ki je nastala po uboju 17-letnega Trayvona Martina na Floridi.

Protestirali so v Baton Rougeu, St. Paulu, številnih mestih po ZDA. Tudi Dallasu, dokler niso usodni streli na policiste dodatno zapletli že tako pregretih razmer.