Nemško-francoska pomoč skupni vojski sahelske peterice

Gre za nujno nalogo, pravi Merklova, kajti islamski terorizem, kriminal in nestabilnost se hitro širijo.

Objavljeno
14. december 2017 15.57
D. S.
D. S.
Nemška kanclerka Angela Merkel in francoski predsednik Emmanuel Macron sta se med srečanjem s predstavniki tako imenovane sahelske peterice (Mali, Burkina Faso, Mavretanija, Niger in Čad) zavzela za nujno dodatno evropsko vojaško pomoč najbolj izpostavljenim afriškim državam.

»Gre za nujno nalogo,« je med srečanjem na gradu La Celle-Saint-Cloud pri Parizu dejala nemška kanclerka. Islamski terorizem, tudi terorizem na Bližnjem vzhodu poražene Islamske države, se v Afriki hitro širi, »zato moramo kar se da hitro ukrepati«. Nemčija in Francija, ki s svojimi vojaki že sodelujeta v Maliju, kjer Francozi vodijo vojaške operacije za stabilizacijo države, naj bi po novem v Afriko ne pošiljali več svojih vojakov, ampak naj bi leta 2014 ustanovljeni skupini G5-Sahel pomagali pri vzpostavljanju njihovih lastnih oboroženih sil za boj proti islamskemu terorizmu, korupciji in kriminalu.

Pod okriljem OZN

Merklova in Macron sta med pariško konferenco voditeljem Burkine Faso, Malija, Mavretanije, Nigra in Čada, ki so letos že ustanovili zametek takih svojih skupnih vojaških sil, obljubila predvsem vso organizacijsko in denarno pomoč, pa tudi pomoč pri šolanju kadrov. Tovrstne skupne protiteroristične operacije sahelske peterice naj bi bile po besedah obeh evropskih voditeljev že zdaj »pokrite« z ustrezno resolucijo Združenih narodov, vseeno pa se je Merklova med srečanjem v Parizu zavzela za to, da bi v prihodnje tudi celoten sahelski vojaški »projekt« potekal »pod streho« svetovne organizacije.

Najmanj 5000 vojakov

Skupne enote sahelske peterice naj bi po načrtih do sredine prihodnjega leta štele najmanj 5000 vojakov. Ta čas enotam pomagajo tudi Modre čelade, ki so stacionirane v Maliju. Na predlog francoskega predsednika, naj bi sodelovanjem med vsemi članicami sahelske peterice okrepili in poglobili tudi z enotami za hitro posredovanje, ki bi bile na obsežnih in praviloma redko poseljenih območjih veliko bolj učinkovite.

Francija in Nemčija sta pri ustanavljanju tovrstnih enot do zdaj pomagali predvsem organizacijsko, z nasveti in koordinacijo, vendar pa po splošnem prepričanju afriškim državam ta čas primanjkuje predvsem denarja za oborožitev vojakov.

Milijarda nemške pomoči

Med srečanjem pri Parizu je zato nemška kanclerka v imenu berlinske vlade sahelski peterici do leta 2021 obljubila kar milijardo evrov razvojne pomoči, ki pa, kot je dejala, »ne bo koristila nikomur«, če države pred tem ne bodo sposobne urediti varnostnih razmer in zagotoviti normalnega življenja za svoje državljane. Stabilizacija razmer, tudi vojaška, je zato še prav posebej nujna. Po besedah francoskega predsednika Macrona so sahelskemu območju finančno pomoč za stabilizacijo razmer že obljubile tudi nekatere arabske države. Skupaj s Saudovo Arabijo so sahelski peterici, ki ni zelo ranljiva le zaradi skrajnega islamskega terorizma in kriminala ampak tudi zaradi številnih oboroženih tihotapskih tolp, ki na veliko zlorabljajo čez te države proti severu bežeče afriške begunce, menda pripravljene dati 130 milijonov dolarjev.

Novo leglo džihadizma

Tako imenovano sahelsko območje je večinoma zelo redko poseljeno, nestabilno in marsikje še plemensko urejeno, zato je po zatrjevanju poznavalcev postalo idealno zatočišče za številne džihadistične skupin, ki so se tja umaknile po vojaškem porazu Islamske države. Islamske milice so tako pred nekaj leti skorajda že zasedle malijsko prestolnico Bamako, če jim tega ne bi preprečilo hitro posredovanje francoske vojske. Nekdanja kolonialna sila Francija je tudi zato v nekoč »svoji« Afriki še prav posebej aktivna, zadnje čase pa ji pri tem, tudi zaradi begunske krize, evropskih interesov in nevarne gospodarske katastrofe, ki grozi večini članic sahelske peterice, vse bolj izdatno pomaga tudi Nemčija. Stabilizacija celotne regije je namreč izjemno pomembna tudi za skupno varnost Evropske unije. In to ne le pred nenadzorovanim prihodom migrantov.