Nove aretacije novinarjev v Turčiji

Racija je bila izvedena v sklopu preiskave domnevnih povezav med lastniki televizij in podporniki Muhameda Fetulaha Gülena.

Objavljeno
28. oktober 2015 14.40
TURKEY-POLITICS/GULEN
Ju. K., zunanja politika
Ju. K., zunanja politika

Turška policija je štiri dni pred parlamentarnimi volitvami vdrla v prostore medijske družbe, kritične do predstavnikov oblasti, med drugim tudi do predsednika države Recepa Tayyipa Erdoğana, in pridržala več novinarjev. Medijske organizacije in člani opozicije so racijo opisale kot napad na svobodo medijev in jo ostro obsodile.

Racija, med katero je prišlo tudi do fizičnega spopada med policisti, novinarji in protestniki, ki so se zbrali pred poslopjem postaj Kanalturk in Begun TV v središču Istanbula, je bila izvedena v sklopu preiskave domnevnih povezav med lastniki obeh postaj in podporniki v ZDA živečega islamskega klerika Muhameda Fetulaha Gülena.

Sodišče v Ankari je v začetku tednu odločilo, da lahko država zaseže lastnino podjetja Koza-İpek, ene največjih holding družb v Turčiji, ki jo tožilstvo obtožuje finančnih nepravilnosti, podpiranja vplivnega gibanja Hizmet in s tem financiranja »terorizma«. Gülen, ustanovitelj in idejni vodja kontraverznega gibanja, je nekoč veljal za tesnega zaveznika predsednika Erdoğana in njegove stranke Pravičnost in razvoj (AKP), vse dokler med njima ni nastal spor zaradi očitkov o korupciji v vrhu AKP. Po odprtju uradne preiskave leta 2013 je Erdoğan prekinil zavezništvo z Gülenom, svojega nekdanjega pajdaša pa označil za terorista.

Obe televizijski postaji in še dva časopisa, ki jih obvladuje Koza-Ipek, so znani po svojem kritičnem poročanju o stranki AKP in njenem voditelju, njihovi novinarji so ga pred nedeljskimi volitvami obtožili spodkopavanja turške demokracije. Direktor medijske družbe Akin İpek je tik pred začasno ukinitvijo oddajanja Begun TV v živo pred kamerami zavrnil obtožbe o nepravilnostih v poslovanju, ravnanje policije in tožilstva pa označil kot politično motivirano. Ameriška nevladna organizacija Freedom House je ostro obsodila ravnanje oblasti ter nastavljanje provladnih menedžerjev na vrh zaseženih podjetij. »Vse to kaže, da je cilj vlade nadziranje javne razprave,« so zapisali njeni predstavniki.